Svezli jsme se
SRT Viper: americký supersport od 1,9 mil. Kč
Miloš Hlaváček 21.11.2012 19:25
Představujeme
Zmije útočí potřetí. Koncern Chrysler Group zahájil prodeje ostře sledovaného modelu SRT Viper.
První Dodge Viper (zmije) se začal prodávat v roce 1992 a na trhu s výkonnými sportovními automobily způsobil hotový poprask. Vůz s karoserií typu targa vynikal agresivními, ale vyváženými proporcemi, jež si nebylo možno splést ani z dálky. Ale co bylo zřejmě nejdůležitější: pod svojí dlouhou přídí ukrýval mohutný vidlicový desetiválec, který díky objemu 8,0 l platil ve své době za vůbec největší pohonnou jednotku na světě, jaká se tehdy montovala do sériového osobního automobilu. Druhá generace následovala záhy, nesla označení Dodge Viper SRT-10 a vyráběla se až do roku 2010, kdy její produkci zarazily finanční obtíže koncernu Chrysler.
Nyní nastupuje Viper třetí generace. Konstrukce je zcela nová (pouze princip závěsů předních kol byl po důsledné přestavbě zachován), přesto se drží původního konceptu s ohromným desetiválcem za přední nápravou, nízkou siluetou karoserie a pohonem kol zadní nápravy. Novinka se stává prvním modelem nově založené značky SRT koncernu Chrysler, takže již nenese výsostné emblémy značky Dodge, ale strohé označení SRT Viper. Na trzích USA právě stupuje do prodejů a je k mání ve dvou verzích. Základní SRT Viper stojí v přepočtu 1,9 mil. Kč a lépe vybavené provedení GTS vás pak přijde na 2,4 mil. Kč (bez nákladů na dopravu). „Tým značky Street and Racing Technology (SRT) je hrdý, že tento supersport ručně vyráběný v Detroitu může znovu zaútočit na svět výkonných automobilů," prohlásil šéf oddělení SRT Ralph Gilles.
Zvenčí si na voze SRT Viper, který jsme vám podrobněji představili již v dubnu, všimneme především propracovanějších tvarů karoserie s ventilačními otvory na kapotě, bi-xenonovými světlomety a maskou chladiče naznačující ideovou příslušnost k současným vozům značky Dodge, zatímco tvarování boků s výfuky ústícími v zadní části prahů jasně odkazuje na dosavadní dvě generace Viperů. Při pohledu na zadní část karoserie, jež může poněkud připomínat Maserati GranTurismo, vynikají sdružené svítilny sestavené z LED a robustní odtrhová hrana v úrovni víka zavazadlového prostoru.
Dvoumístný interiér oproti druhé generaci Viperu působí luxusnějším a technicky pokročilejším dojmem, všimneme si kvalitně vypadajících obkladových materiálů, koženého čalounění sportovních sedadel Sabelt, dveří a středové konzole, dále pak stříbřitých dekoračních detailů, audiosoustavy Harman Kardon nebo rozměrného monitoru palubní soustavy Uconnect. I přes tuhnoucí emisní limity se o pohon vozu SRT Viper stará mohutný vidlicový desetiválec s nevídaným objemem 8,4 l, který dosahuje výkonu 477 kW (649 k) a točivého momentu 814 N.m, což je o 30 kW, resp. 54 N.m více než u druhé generace Viperu.
Vůz využívá trubkového prostorového rámu a většina povrchových dílů karoserie je vyrobena z lehkých uhlíkových kompozitů. Díky tomu SRT Viper vykazuje pohotovostní hmotnost 1521 kg, což je o 45 kg méně než dosud. Podvozek je přitom o 50 % tužší, k čemuž přispěla také masivní, z hliníkové slitiny vyrobená vzpěra tvaru písmene X v motorovém prostoru. Závěsy předních kol byly odvozeny z druhé generace Viperu, zatímco zadní náprava je zcela nová. Ke špičkovým jízdním vlastnostem a výkonům přispívají dále výkonné brzdy Brembo, elektronická kontrola stability a trakce a litá kola s průměrem 18 palců vpředu a 19 palců vzadu obouvající nízkoprofilové pneumatiky Pirelli P Zero.
Točivý moment se na zadní kola přenáší skrze šestistupňovou převodovku Tremec TR6060 s manuálním řazením a diferenciál s proměnnou svorností. Odstupňování skříně je kratší, což oceníte zejména při potřebě prudké akcelerace, nicméně stálý převod byl oproti druhé generaci Viperu prodloužen z 3,55 na 3,07:1. Vůz dosahuje nejvyšší rychlosti 332 km/h, kdy na šestý stupeň dosahují otáčky motoru červeného pole začínajícího na 6200 min-1.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)