Svezli jsme se
Škoda Superb Scout – Rozumný dobrodruh
Jiří Duchoň 14.08.2019 06:40
Jako první jsme dostali příležitost vyzkoušet v okolí Mladé Boleslavi zcela nové provedení Scout špičkové řady automobilky Škoda.
V rámci letošního bratislavského Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF představila společnost Škoda Auto svůj modernizovaný Superb třetí novodobé generace (viz AR 6/’19). Jde o celkem běžný facelift, ovšem nejdůležitější novinkou se stalo zavedení modelu Superb iV, prvního sériového plug-in hybridního automobilu značky Škoda. Za pozornost však stojí příchod „softroadového“ modelu Superb Scout. Nyní jsme jej s kolegy z mezinárodní poroty volící Vůz roku (Car of the Year) měli možnost v rámci speciální prezentace, zaměřené na současnost a budoucnost automobilů Škoda, s předstihem před ostatními kolegy vyzkoušet v běžném provozu. Šlo vlastně o vůbec první příležitost seznámit se s modernizovanou vlajkovou lodí Škoda Auto.
Model Superb Scout vyniká na první pohled zejména světlou výškou zvětšenou o 15 mm, specifickými osmnáctipalcovými či devatenáctipalcovými ráfky kol, upravenou maskou a ochrannými plastovými prvky v oblasti spodních partií nárazníků a prahů a v hranách blatníků. Hliníkové jsou také pedály a obklady zpětných zrcátek, multimediální systém nabízí konfigurovatelný režim Offroad, dobře známý z typů Karoq, Kodiaq či Octavia Scout. Usnadňuje pohyb mimo vozovky se zpevněným povrchem a nabízí specifické režimy pro chování řídicích a asistenčních systémů.
V okolí Mladé Boleslavi jsme zkoušeli vozy s dvoulitrovými motory, opatřené ještě zelenými převozními poznávacími značkami s písmenem F. Mimochodem ceníky i tabulky s technickými údaji jsou zatím pro celou typovou řadu Superb zahaleny tajemstvím, nicméně již spuštěný on-line konfigurátor odhaluje, že Superb Scout začíná na ceně 1 019 900 Kč se vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI/140 kW a že zážehový 2.0 TSI/200 kW je o 59 000 Kč dražší. Sedadla jsou rozměrná a pohodlná a standardně čalouněná Alcantarou s hnědým lemováním. Základní výbava Scoutu je obecně velmi rozsáhlá, sedmistupňová dvouspojková převodovka i pohon všech kol jsou samozřejmostí, stejně jako prakticky kompletní sestava elektronických komfortních a asistenčních systémů. Díky tomu lze také v přednastavených setech nebo individuálně upravovat nejen odezvu řízení a poháněcí soustavy, ale též reakce adaptivního tempomatu nebo aktivních tlumičů. A stále platí, že v Superbu jsou tyto změny na rozdíl od řady konkurenčních modelů poměrně citelné.
Příjemně nás překvapila izolace interiéru od ruchů vnějšího prostředí. Ačkoli se o tom v (zatím stále velmi skromných) materiálech nijak nehovoří, subjektivně jsme uvnitř Superbu Scout zaznamenali větší klid než dosud. To platí nejen o tlumení aerodynamického hluku, ale též o překonávání nerovností, standardní ráfky s pneumatikami 235/45 R18 je filtrují elegantně a výraznější rázy přicházejí až od ostrých výmolů a zlomů na vozovce. Vrcholná motorizace v podobě zážehového čtyřválce 2.0 TSI sice v rámci emisních tanečků oslabila z 206 na 200 kW (Superb II se stále často nostalgicky vzpomínaným šestiválcem 3.6 FSI dával jen 191 kW!), ale stále vozu dává znamenitou a suverénní dynamiku jak na okreskách, tak i v rychlém dálničním provozu.
Superb Scout patří k těm vozům, jež lze považovat za optimální alternativu k aktuální módní vlně SUV: je také nepatrně vyšší a polepený „off-roadovými“ dekory, ovšem zachovává si ohromný vnitřní prostor a jeho jízdní ani provozní vlastnosti se od čistě osobních variant prakticky neliší. Již v červenci budeme mít příležitost vyzkoušet také další varianty řady Superb a konečně vám snad představíme rovněž ceny a technické údaje, přičemž jsme zvědavi zejména na to, jak výrazně se do nich promítl přechod na emisní normu Euro 6d.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)