Svezli jsme se
Range Rover Evoque - Do série!
Tom Hyan 14.01.2011 00:51
Představujeme
Luxusní cross-coupé design, tak označuje Land Rover nový Evoque (výroba byla zahájena v závodě Halewood v Merseyside), který je výsledkem programu Small Range Rover, započatého ještě před prodejem značky indické společnosti Tata Group. Předobrazem Evoque se stala čtyřsedadlová studie LRX Concept s hybridní pohonnou jednotkou, první zcela nový vůz značky, vyvinutý pod vedením nového šéfdesignera Gerryho McGoverna. Ještě dříve než ostatní pochopili, že downsizing se musí projevit nejen u motorů, ale i u celých automobilů, byl LRX (Evoque) nejmenším vozem Range/Land Rover, postaveným na podlahové plošině Freelanderu 2. Při shodném rozvoru náprav 2660 mm a délce 4350 mm je Evoque o 430 mm kratší a o 180 mm nižší než Range Rover. Pohotovostní hmotnost začíná od 1600 kg (podle motoru).
Účelem Evoque je oslovení nové skupiny zákazníků, aby se Range Rover jako značka představil širší veřejnosti. Výrazný vzhled reprezentuje evoluci v designovém směru Range Rover, po dynamickém třídveřovém hatchbacku přijde také verze pětidveřová. Na přání se dodává bohatě prosklená panoramatická střecha. Luxusní provedení interiéru se pyšní vysoce kvalitními materiály, jak se na vůz prémiové značky sluší. Evoque je první Range Rover, dodávaný alternativně s pohonem jen předních kol, systémem Stop/Start, regenerací energie při brzdění, pneumatikami s nízkým valivým odporem atd. Ke snížení spotřeby přispívají také nízký součinitel odporu vzduchu, světlomety a koncové svítilny LED, elektrický posilovač řízení EPAS (Electric Power Assisted Steering) apod. Základní, resp. příplatková výbava odpovídá prémiovému charakteru značky. Nechybějí intuitivní ovládání, kvalitní audioaparatura Meridian, satelitní navigace a televize, palubní displej DualView, informační a zábavní systémy DVD (osmipalcové monitory v opěrkách hlav pro cestující vzadu), dvouzónová klimatizace, parkovací asistent (automatické zaparkování do podélné mezery jen 120 % délky vozu), monitorování slepých úhlů, kamerový systém 360° (pět digitálních kamer), adaptivní xenonové světlomety se samočinným přepínáním, vyhřívání sedadel, volantu a čelního skla, bezklíčový vstup a spouštění motoru, dálkové elektrické ovládání zadního výklopného víka a mnohé další.
Výraznou úsporu paliva, vysoký výkon a nízké emise zaručují nové čtyřválce, vesměs přeplňované turbodmychadlem. Zážehový celohliníkový čtyřválec 2.0 Si4/176 kW (240 k) s přímým vstřikem paliva, variabilním časováním všech ventilů a dvojicí vyvažovacích hřídelů má o 40 kg nižší hmotnost než dřívější řadový šestiválec Land Rover 3.2 i6/171 kW (233 k). Vznětové motory 2.2 turbo common rail jsou k dispozici ve třech verzích. Pro model pouze s pohonem předních kol (je o 75 kg lehčí) se dodává ekonomická eD4 s výkonem 110 kW (150 k), jež vykazuje spotřebu EU 4,9 l/100 km a emise CO2 130 g/km; další dvě jsou zabudovány ve vozech s pohonem všech kol, a to TD4 o výkonu 110 kW (150 k; ale 5,4 l/100 km a CO2 145 g/km) a špičková SD4 o výkonu 140 kW (190 k; 149 g/km). Vznětové motory s manuální převodovkou (výhradně šestistupňová M66) mohou mít zařízení Stop/Start. Také alternativní samočinná převodovka je šestistupňová typu AW F21. Pohon 4x4 dostal elektronicky řízenou vícelamelovou spojku Haldex nejnovější generace. Řidič může využívat čtveřice nastavení Terrain Response pro různý druh terénu (běžný, kamení/šotolina/sníh, bláto, písek).
Samonosná karoserie z vysokopevnostní oceli, hořčíku (příčná výztuha), hliníku (kapota, střecha) a pokrokových plastů (přední nárazníky, zadní výklopné víko) nese pomocné rámy zavěšení kol se vzpěrami McPherson a příčnými rameny vpředu i vzadu, odpružení obstarávají vinuté pružiny a plynové tlumiče (na přání Adaptive Dynamics s magnetorheologickými tlumiči MagneRide). Na všech kolech jsou kotoučové brzdy, nechybějí asistenční systémy ABS/EBD, brzdový asistent EBA, výstražné svícení při prudkém brzdění EBL (Emergency Brake Lights) a CBC (Corner Brake Control) pro stabilitu při brzdění v zatáčce; dále jsou ve voze dynamický systém stability DSC/TCS včetně ochrany proti převrácení RSC a stability přívěsu TSA. Řidiči pomáhá Hill-Holder i zařízení pro sjíždění svahů kontrolovanou rychlostí HDC (Hill-Descent Control), které uvedl Land Rover jako průkopník už na prvním Freelanderu. V nabídce jsou tři výbavy. Základní Pure, lepší Prestige s koly 19“ a koženým čalouněním interiéru a špičková Dynamic s koly 20“, sportovně laděným interiérem, unikátními nárazníky a mřížkou chladiče i jinými koncovkami výfuků.
Podobně jako větší sourozenci prošel také Evoque důkladným testováním ve dvaceti různých zemích světa od Německa po Kanadu. Vyzkoušel si městský provoz v Tokiu, ale také osm tisíc kilometrů non-stop na Severní smyčce Nürburgringu, záplavy bahna na polygonu Land Rover v Eastnor Castle a zkoušky spolehlivosti na testovacích tratích MIRA a firemní Land Rover v Gaydonu. Jakmile budou k dispozici podrobnější údaje, tak se k Evoque vrátíme. Prodej bude zahájen od léta 2011 ve více než sto šedesáti zemích.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: -TH-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)