Svezli jsme se
Land Rover Defender V8 – Ohromující schopnosti
Petr Hanke 03.08.2021 16:23
Land Rover rozšířil nabídku modelu Defender o osmiválcovou a plug-in hybridní variantu. Vyzkoušeli jsme je v náročném terénu, na silnici a variantu V8 s výkonem přesahujícím pět set koní také na uzavřené trati s hliněným povrchem.
Skoro by se chtělo říci, že novou generací typu Defender (viz AR 2/’21) začala nová éra značky Land Rover. Šíře nabídky různých variant a motorů, mimořádné terénní schopnosti, příkladný komfort na silnici i výbava moderními asistenty z něj dělá nejuniverzálnější vůz z celého koncernu JLR.
Land Rover nový Defender pojal jako off-road, který se v určitých aspektech vzhledu navrací ke svému slavnému předchůdci, ale jinak je zcela současným vozem překypujícím moderní technikou. Jako technický základ Land Rover použil samonosnou karoserii typu Discovery, avšak od základu ji přepracoval s cílem zvýšit torzní tuhost celé konstrukce a zlepšit vlastnosti v terénu. I proto výrobce používá pro označení platformy nového Defenderu zkratku D7x, kde písmeno „x“ značí „Extreme“. Pětidveřová varianta Defenderu má o 99 mm delší rozvor než Discovery, přičemž délka karoserie bez rezervního kola je o 198 mm menší. Cílem úprav bylo maximální zkrácení převisů pro zlepšení vlastností v terénu. Musel tak být přepracován celý systém chladičů v přední části a vzadu byla přemístěna 12V baterie. Zadní kolo pak našlo své místo na víku zavazadlového prostoru, kde dokonce zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozu. Ze strukturálních úprav jmenujme oproti Discovery významně zesílené podélné nosníky prahů, ale také o 20 mm zvýšené umístění karoserie oproti podvozku. Celek doplňují masivnější nápravnice nesoucí nezávislé zavěšení kol na obou nápravách. Inženýři dokonce jako výztužný prvek karoserie použili i nosnou příčnou strukturu palubní desky netradičního tvaru vyrobenou z hořčíku, jejíž krajní prvky jsou viditelné po otevření dveří.
Ať už jde o vrcholnou variantu V8 nebo o obvyklejší motory, vždy je standardem osmistupňová samočinná převodovka a pohon všech kol doplněný redukovaným převodem. Použitý osmiválec přeplňovaný kompresorem je známou jednotkou, jež je k dispozici i v dalších modelech koncernu JLR.
Zatímco základní varianty Defenderu jsou vybavené podvozkem s ocelovými pružinami, výše umístěné výbavy jsou postavené na kombinaci vzduchového odpružení a aktivních tlumičů. V případě verze V8, která se představila jako novinka pro modelový rok 2022, je vzduchové odpružení standardem, podvozek je doplněn plnými a tužšími stabilizátory a zvýšenému dynamickému potenciálu byla přizpůsobena také tužší elastokinematika zavěšení.
Samotný pohon všech kol varianty V8 odpovídá ostatním verzím se zážehovými motory a jeho středem je diferenciál s elektronicky řízenou svorností. Všechny tři varianty se vznětovými šestiválci mají pohon všech kol, označovaný jako iAWD a řešený elektronicky řízenou lamelovou spojkou, aktivně rozdělující hnací sílu mezi nápravy. Varianta V8 je standardně vybavena (ostatní verze volitelně) zadním diferenciálem s elektronicky řízenou svorností. Celý systém doplňuje přepracovaný stabilizační systém DSC se speciálním režimem Dynamic, jehož součástí je specifické naladění vektorového řízení dynamiky, protiprokluzového systému, a především nová funkce Yaw Controller, tedy algoritmus regulující stáčivost vozu kolem svislé osy.
Ve skutečnosti jde o propojení zmiňovaných funkcí systému DSC, zadního diferenciálu a aktivního podvozku, jež pomáhá řidiči s průjezdy zatáček řízenými smyky. Celek funguje tak, že v nájezdu do zatáčky po sejmutí nohy z plynového pedálu systém mírně přitvrdí podvozek, což zajistí přesnější kontrolu nad postupným nárůstem bočních sil při akceleraci. Jakmile je vůz v řízeném smyku všemi koly uprostřed zatáčky, přestává zasahovat vektorové řízení dynamiky a současně dojde ke změkčení podvozku – tím získá řidič více přirozené kontroly nad vozem a přenosem jeho hmotnosti. Jakmile řidič uvede vůz do výraznější přetáčivosti a dá potřebné kontra volantem, systém začne více uzavírat zadní diferenciál, takže řidič nad zádí získá více kontroly. Když systém vyhodnotí, že řidič má vůz pod kontrolou, posune zásahy protiprokluzového systému. To vše při zapnutém stabilizačním systému DSC, ale jen v režimu Dynamic.
Vynikající sladění celého systému jsme měli možnost vyzkoušet na zatáčkovité hliněné uzavřené trati v krátké verzi Defender 90 V8. I když samozřejmě vyšší stavba vozu a měkčí naladění podvozku byly limity pro celkovou dravost, při správném zacházení, když dá řidič vozu dostatek času na reakce, bylo svezení v těchto podmínkách velmi působivým zážitkem. Ocenit bylo třeba především vynikající sladění celého vozu a jeho přirozené reakce. Možnost pomoci si na brzdách jemným odsazením zádi do zatáčky a následná akcelerace v mírné přetáčivosti byla vzhledem k charakteru vozu nečekaná. Zaujaly ale také schopnosti podvozku z pohledu utlumení nerovností a kontroly nad pohyby vozu i při velmi rychlé jízdě na opravdu nerovném povrchu. A v neposlední řadě i suverénní síla kompresorem plněného osmiválce.
Další část testů vedla po náročných terénních tratích místního rozlehlého off-roadového centra. Zde jsme měli možnost vyzkoušet různé terénní režimy přizpůsobené na míru různým situacím, ale též propracované kamerové systémy, včetně funkce „průhledné“ kapoty, umožňující na středovém displeji sledovat terén pod předními koly vozu (systém si při jízdě vpřed zapamatuje obraz čelní kamery, jejž následně vloží podle rychlosti jízdy pod kola). I v náročných terénních situacích byla mimořádná síla motoru V8 přirozeně pod kontrolou a samozřejmostí bylo její přesné dávkování podle situace, a to i se zařazeným redukovaným převodem. V terénu jsme ocenili také křižitelnost náprav 500 mm, stejně jako krátké převisy a vynikající přehled o rozích karoserie.
Třetím „hřištěm“ v rámci zkoušek osmiválcového Defenderu byla jízda s delší variantou Defender 110 po běžných silnicích. Zde bylo možné naplno vychutnat výkon, zátah, ale i charakteristický zvuk osmiválcového motoru, jež při každé akceleraci řidiče potěšily svojí intenzitou. Důležité ale bylo, že i v těchto situacích měl řidič vždy terénní Defender, postavený na zimních pneumatikách, i při teplotách kolem 20 stupňů Celsia vždy bezpečně pod kontrolou. Ani sportovnější styl jízdy, samozřejmě s ohledem na hmotnost a vysokou stavbu vozu, nebyl nepříjemný. Ba právě naopak, Defender V8 se přirozeně řídil, snadno se odhadovala přilnavost předních kol a ve výjezdech ze zatáček byl doslova omamný…
Vrcholná osmiválcová varianta Defenderu překvapila rozsahem svých schopností. Je vozem, který dokáže svému řidiči nabídnout širokou škálu vlastností, jejich dominantou ale zůstává jako v ostatních verzích především vynikající podvozek, terénní schopnosti a prvotřídní komfort, v tomto případě je ale vše kořeněno neutuchající silou podmanivě znějícího motoru.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený kompresorem přeplňovaný zážehový osmiválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d; 5000 cm3 (ø 92,5 x 93,0 mm); 9,5:1; 386 kW (525 k)/6000–6500 min-1 a 625 N.m/2500–5500 min-1.
Převodné ústrojí
Osmistupňová samočinná převodovka ZF s kapalinovým měničem momentu (4,714–3,143–2,106–1,667–1,285–1,000–0,839–0,667–Z 3,317) stálý převod 3,550; trvalý pohon všech kol s elektronicky řízenou svorností středového a zadního diferenciálu.
Podvozek
Samonosná hliníková tří- (Defender 90) nebo pětidveřová (Defender 110) konstrukce, platforma D7x, pomocné rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; elektronicky řízené vzduchové odpružení, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ø př./zad. 380/365 mm; ABS/HDC, DSC/ETC/RSC/CBC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem EPAS; kola 8,5J x 20 nebo 9,0J x 22, pneumatiky 255/60 R 20 nebo 275/45 R22.
Rozměry a hmotnosti (v závorce Defender 90)
Rozvor náprav 3022 (2587) mm, rozchod kol 1706/1702 mm; d/š/v 5018 (4583)/1996/1969 mm; úhel nájezdový př./zad. 38/40°, přechodový 28 (31)°; brodivost 900 mm, světlá výška 218–291 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 972 (397) l; objem palivové nádrže 90 l; pohotovostní hmotnost 2603 (2471) kg; hmotnost brzděného přívěsu 3500 (3500) kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v závorce Defender 90)
Největší rychlost 240 (240) km/h; zrychlení 0–100 km/h za 5,4 (5,2) s; spotřeba paliva WLTP 14,7 (14,5) l/100 km; emise CO2 332 (327) g/km.
Cena od 3 425 251 (3 328 980) Kč
Terénní režimy Terrain Response 2 |
Nová generace terénních jízdních režimů Terrain Repsonse 2 nabízí šest různých nastavení pro různé podmínky pod koly, lišící se reakcemi poháněcí soustavy, pohonu všech kol a stabilizačního systému. Řidič si může vytvořit i vlastní nastavení. Terénní zkoušky ukázaly velmi pečlivé naladění vozu v jednotlivých režimech, jež se opíralo kromě jiného také o brzdovou soustavu s elektrickým posilovačem, která dokáže plný výkon aktivovat během pouhých 150 ms, což je přibližně polovina obvyklého času. Tím je vůz schopen rychleji a současně přesněji reagovat na aktuální trakční podmínky pod koly a lépe si „poradit“ s terénem. |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)