Svezli jsme se
Land Rover LR2 - Nové horizonty
Automobil revue 27.01.2008 00:00
Přes půl milionu prodaných vozů Land Rover Freelander první generace, představené na IAA 1997, sice nestačí k zisku titulu nejprodávanějšího vozu své třídy, ale pro britského výrobce to je úspěšný příběh hodný náležitého pokračování.
Druhá generace Land Rover Freelander LR2 měla světovou premiéru na autosalonu v Londýně loni v červenci. Uvedení na trh následovalo koncem loňského roku. V České republice se prodává zážehové i vznětové provedení ve třech stupních výbavy S, SE a HSE. Vznětový Freelander LR2 Td4 je v nabídce rovněž s nejlevnější výbavou E, jejíž základní cena je 899 tisíc Kč.
Nejdražší je zážehový šestiválec ve verzi HSE za 1,298 mln Kč, což je částka, kterou lze ještě značně zvýšit výběrem z bohaté nabídky příplatkové výbavy, k níž patří například adaptivní bi-xenonové světlomety, panoramatická střecha s pohyblivým předním a pevným zadním dílem, navigační systém DVD s dotykovou obrazovkou nebo audiosoustava Alpine Dolby Prologic II 7.1 Surround Sound se čtrnácti reproduktory. Již jen tento výčet dává jasně najevo, že nový Freelander se svým charakterem od svého předchůdce značně odlišuje.
Výhradně pětidveřová karoserie je o 50 mm delší, o 109 mm širší a o 32 mm vyšší. Design exteriéru je evolucí původního typu a je přizpůsoben aktuálnímu stylu značky, který definovaly dnešní typy Range Rover, Range Rover Sport a Discovery 3. Zážehovou verzi lze od vznětové poznat na základě odlišného ztvárnění masky chladiče. Ačkoli není jízda mimo zpevněné cesty hlavním určením tohoto automobilu, je vybaven krycími skly světlometů z polykarbonátu, odolnými proti poškrábání, a goratexovými membránami, které umožňují odvětrávání světlometů, ale nepouštějí do nich vlhkost.
Náhradní kolo bylo přemístěno ze zadních dveří pod podlahu zavazadlového prostoru, jehož objem pod svinovací roletkou v úrovni horní hrany zadních opěradel činí 405 litrů, avšak po sklopení asymetricky dělených zadních sedadel je k dispozici 1670 litrů. Přední sedadla mohou být v kombinaci s koženým čalouněním elektricky nastavitelná a s pamětí. Sedák zadní lavice je v porovnání s předními sedadly o 50 mm výš. Vysokou úroveň pasivní bezpečnosti vozu vybaveného standardně sedmi airbagy (dva čelní, dva boční, dva okenní, jeden kolenní pro řidiče) potvrdily nezávislé bariérové zkoušky EuroNCAP, v nichž nový Freelander získal pětihvězdičkové ocenění za ochranu dospělých cestujících při čelním a bočním nárazu a čtyři hvězdičky za ochranu dětí, ale jen jednu hvězdičku za ochranu chodců.
Motory jsou uložené vpředu napříč, a to platí i pro řadový šestiválec konstrukce Volvo 3,2 l/171 kW (233 k), který je o 30 % výkonnější a o 10 % úspornější než původní 2.5 V6/130 kW (177 k). Dodává se výhradně se šestistupňovou samočinnou převodovkou nabízející sportovní režim a možnost manuálního řazení Command Shift. Ke zvláštnostem jeho konstrukce patří délka jen 600 mm, proměnná délka sacího potrubí a systém variabilního časování ventilů VVT a zdvihu sacích ventilů CPS, díky nimž má řidič k dispozici nejméně 80 % maximální hodnoty točivého momentu v širokém rozsahu otáček od 1400 do 6400 min-1.
V Evropě se ovšem očekává mnohem větší zájem o vznětový čtyřválec 2.2 Td4/118 kW (160 k) ze spolupráce Ford/PSA, jehož partnerem může být jak šestistupňová mechanická, tak i šestistupňová samočinná převodovka. Naftu vstřikuje přímo do válců třetí generace vysokotlakého systému common rail s piezoelektrickými vstřikovači (pracovní tlak až 180 MPa). Každý válec má dva sací kanály, z nichž jeden zůstává při nízkých otáčkách uzavřen. Točivý moment vrcholí hodnotou 400 N.m při 2000 min-1, v rozmezí otáček 1000 až 4500 min-1 to je nejméně 200 N.m. Tímto motorem, ve spojení s mechanickou převodovkou, byl poháněn vůz na našich snímcích. Pozitivně hodnotíme jak dynamiku jízdy, tak kultivovaný běh motoru, jenž je vybaven dvojicí protiběžných vyvažovacích hřídelů.
Námi dosažená průměrná spotřeba paliva 9,9 l/100 km je však poměrně vysoká. Přenos výkonu na vozovku zajišťuje trvalý pohon všech kol s mezinápravovou spojkou Haldex. Nové vysokotlaké čerpadlo je schopné vytvořit provozní tlak ihned po spuštění motoru, takže všechna kola mohou být poháněna již při prvním rozjezdu. Plného sepnutí vícekotoučové mezinápravové spojky Haldex lze dosáhnout během 150 ms a její kapacita přenosu točivého momentu je 1500 N.m.
Kromě základního modelu Td4 E je systém pohonu všech kol funkčně propojen s elektronicky řízenými podvozkovými systémy a pohonnou jednotkou prostřednictvím integrovaného systému Terrain Response, jehož otočný spínač umožňuje řidiči volbu optimálního jízdního programu pro zpevněnou cestu, trávu/šotolinu/sníh, bláto/vyjeté koleje a písek. Je však dobré mít na paměti, že Freelander nemá ani redukci, ani závěry diferenciálů.
K elektronickým podvozkovým funkcím patří mimo jiné ochrana proti převrácení RSC (Roll Stability Control), zdokonalená podpora pro snazší sjíždění svahů HDC (Hill Descent Control) a pro rozjezd do svahu GRC (Gradient Release Control). Obě nápravy s vyspělým nezávislým zavěšením všech kol jsou uloženy v izolovaných pomocných rámech. Jízdní vlastnosti Freelanderu patří k nejlepším v segmentu, na čemž má kromě poměrně tuhého odpružení zásluhu také přesné řízení s hydraulickým posilovačem a relativně strmým převodem (2,6 otáčky mezi rejdy). Nový Land Rover Freelander vyrábí modernizovaný závod Halewood v Liverpoolu s více než čtyřicetiletou tradicí.
Zdroj: Automobil Revue 10/2007
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)