Svezli jsme se
Land Rover LRX - Do Série!
Tom Hyan 15.01.2010 00:04
Představujeme
Kompaktní studie třídveřového LRX bude základem nového sériového typu Land Rover, zatím známého jako malý Range Rover. Představila se na autosalonu v Detroitu 2008, sériová produkce byla oficiálně oznámena 24. září 2009.
Land Rover loni oslavil šedesátiny a zároveň se spolu s Jaguarem stal součástí indické Tata Group, která britskou divizi odkoupila od Ford Motor Company. Už předtím však záhajil práce na programu Small Range Rover (výroba bude zahájena v Halewoodu), jehož předobrazem se stala čtyřsedadlová studie LRX Concept Cross Coupe, první zcela nový automobil tradiční značky, vyvinutý pod vedením nového šéfdesignera Gerryho McGoverna. Ještě dříve než ostatní pochopili, že downsizing se musí projevit nejen u pohonných jednotek, ale i u celých automobilů, byl LRX nejmenším vozem Range/Land Rover, postaveným na podlahové plošině Freelanderu 2. Při shodném rozvoru náprav 2660 mm je LRX o 149 mm kratší a o 205 mm nižší, jeho celkové vnější rozměry činí 4351 x 1895 x 1535 mm. Zmenšení hmotnosti, kompaktní rozměry a hybridní pohonná jednotka se podílejí na snížení spotřeby nafty EU na 4,7 l/100 km a emisí CO2 na 120 g/km.
Samozřejmě, LRX na rozdíl od jiných hybridů zachovává mechanický pohon 4x4, ovšem vylepšený trakčním elektromotorem ERAD (Electric Rear Axle Drive) na zadní nápravě, který díky propojení obou náprav kloubovým hřídelem může také pohánět všechna kola v omezeném bezemisním provozu (do rychlosti 32 km/h). V terénu ERAD pomáhá v případě potřeby optimalizovanému turbodieselu 2.0 TD4, jenž je vybaven systémem Stop/Start, označeným ISG (Integrated Starter-Generator). Elektrický pohon ERAD využívá oddělené soustavy akumulátorů Li Ion, nezávislé na běžném akumulátoru 12?V, a rekuperace energie při brzdění. Dynamický vzhled studie podtrhují dvacetipalcová kola, řidič má k dispozici známý systém trakce Terrain Response s pěti programy (nové Eco a Sport; jinak běžná jízda, písek a trávník/šotolina/sníh); nechybí ani asistent pro jízdu ze svahu HDC (Hill Descent Control).
Land Rover zkouší hybridní pohon e Terrain Technologies/Diesel ERAD Hybrid také na prototypech Freelanderu 2. Zda se toto řešení objeví v sériových vozech, ukáže nejbližší budoucnost. Jisté je, že Freelander 2TD4 e se již vyrábí se zařízením Stop/Start, jež snížilo spotřebu EU na 6,7 l/100 km a emise CO2 na 179 g/km.
Zdroj: Automobil 12/09
Autor: -TH-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)