Svezli jsme se
Peugeot 4007 - Lví silou
Tom Hyan 21.01.2008 00:00
Peugeot vstoupil do lukrativní a konkurencí nabité kategorie SUV. Typ 4007, rodný bratr automobilů Mitsubishi Outlander a Citroën C Crosser, se snaží prosadit vlastní identitou a lví silou tradiční francouzské značky.
Peugeot vstoupil do lukrativní a konkurencí nabité kategorie SUV. Typ 4007, rodný bratr automobilů Mitsubishi Outlander a Citroën C Crosser, se snaží prosadit vlastní identitou a lví silou tradiční francouzské značky.
Z trojice v Japonsku vyráběných sourozenců má Peugeot 4007 nejagresivnější vzhled; jeho rozměrná maska připomíná rozevřenou tlamu šelmy, zatímco výrazný lev na kapotě zdálky signalizuje, s kým máme tu čest. Záď je o poznání decentnější, kromě specificky tvarovaných zadních svítilen zdůrazňuje identitu vozu vodorovný panel z leštěného hliníku, samozřejmě s chromovaným lvem uprostřed. Upravená přístrojová deska, specifická sedadla a výbava jsou dalšími prvky, jimiž Peugeot 4007 zdůrazňuje svoji osobnost. Především však pod kapotou japonského rodáka bije francouzské srdce, přeplňovaný vznětový čtyřválec 2,2 l HDi o výkonu 115 kW (156 k), opatřený filtrem pevných částic FAP a spojený s manuální šestistupňovou převodovkou Aisin.
Při prezentaci nového SUV se lvem ve znaku zmínili zástupci značky specifické, o něco tvrdší naladění podvozku, hydraulický posilovač řízení působící v závislosti na otáčkách motoru a odlišné uspořádání pérování zadních víceprvkových závěsů, neboť Peugeot 4007 má teleskopické tlumiče umístěné vně vinutých pružin a nikoliv uvnitř. V každém případě však hlavním argumentem tohoto atraktivního vozu je možnost volby pohonu dvou nebo čtyř kol. Systém využívající elektronicky řízený mezinápravový diferenciál s viskózní spojkou, umístěný před zadní nápravou, dává řidiči tři možnosti volby pomocí otočného ovladače na střední konzole.
Na suché zpevněné vozovce přijde ke slovu poloha 2WD, tedy hospodárná jízda s pohonem pouze předních kol. Své kvality ovšem Peugeot 4007 začne předvádět až v okamžiku, kdy řidič přepne na 4WD, na chytrou elektronikou automaticky řízený pohon čtyř kol. Např. při akceleraci z rychlosti 80 km/h na suché asfaltové vozovce se celých 85 % točivého momentu přenáší na přední a jen 15 % na zadní kola, tentýž poměr zůstává i při jízdě ustálenou osmdesátkou. Při zrychlení z počáteční rychlosti 30 km/h jde 70 % točivého momentu na přední a 30 % na zadní kola. Naopak při rozjíždění z rychlosti 15 km/h na zasněžené cestě je zmíněný poměr 45:55 % ve prospěch zadních kol, při ustálené jízdě na sněhu tempem 40 km/h má hodnotu 75:25 %.
To jsou samozřejmě orientační údaje, hlavní předností samočinného pohonu 4WD je schopnost optimalizovat adhezi a záběr všech kol v reálném čase, v závislosti na rychlosti jízdy a zrychlení, na natočení volantu a okamžité situaci každého ze čtyř kol. Svou roli přitom samozřejmě plní i stabilizační systém ASC (Active Stability Control) a protiprokluzové zařízení ASR, bránící protočení kol při akceleraci, v zatáčkách nebo ve svahu.
Poloha (4WD) Lock je určena pro nejnáročnější situace se závěrem mezinápravového diferenciálu a rozdělením točivého momentu v poměru 50:50 %. Peugeot věnoval také velkou pozornost výběru obutí, nakonec volba padla na dvě varianty. Pro převážně silniční a dálniční provoz jsou určena osmnáctipalcová litá kola opatřená pneu 225/55 R 18 s letním vzorkem, pro náročnější provozní podmínky, zejména do bláta a sněhu, ale samozřejmě i do lehčího terénu odpovídajícího charakteru vozu, výrobce doporučuje kola obutá do pneumatik 215/70 R 16 s hrubším terénním vzorkem.
Na zatáčkovitých silnicích francouzského venkova nás 4,64 m dlouhý Peugeot 4007 potěšil obratností a výbornou ovladatelností. V automatickém režimu 4WD se chová opravdu suverénně, patřičné sebevědomí mu dodává velmi pružný čtyřválec 2,2 l HDi, poskytující 380 N.m při 2000 min-1 a pozoruhodný zátah už od 1200 min-1. Francouzský elegán si bez potíží poradí i s rozbahněnou polní cestou, řidič však musí mít na paměti, že sedí za volantem SUV, jehož světlá výška je omezena na 174 mm.
Druhou tvář odhalí po nájezdu na dálnici, kde se promění v komfortní rodinný expres, jemuž radost ze života kazí jen rychlostní limit 130 km/h a riziko stále častějšího výskytu radarů. Při troše nepozornosti a zrychlení přes 150 km/h vůz sám vyšle varovný signál v podobě zvýšeného aerodynamického hluku.
Peugeot 4007 nabízí až sedm míst uspořádaných podle vzorce 2+3+2, přičemž zadní dvoumístnou lavici umístěnou až za zadní nápravou lze bez problémů složit do podlahy zavazadlového prostoru. Jak jsme zjistili, je to zřejmě nejlepší způsob jejího využití. Zavazadlový prostor se tím zvětší ze skromných 184 l sedmimístné verze na solidních 441 až 510 l pětimístné konfigurace, podle pozice sedadel druhé řady, jež se dají v podélném směru posouvat v rozmezí 80 mm. Jsou dělená v poměru 60:40 % a všechna tři jsou opatřena úchyty Isofix pro dětské sedačky. Tvarování sedadel druhé řady je však takové, že místo uprostřed neposkytuje pohodlí srovnatelné s oběma krajními sedadly.
Dveře v zadní stěně karoserie jsou dvoudílné, vodorovně dělené. Větší horní část s oknem se otvírá směrem vzhůru, menší spodní díl se sklápí dolů do vodorovné polohy. Bez obav na něj může usednout i pár dobře živených výletníků, unese totiž až 200 kg hmotnosti. Jeho horní plocha je přesně ve stejné rovině jako podlaha zavazadlového prostoru ve výšce 600 mm nad zemí, což usnadňuje manipulaci s těžšími břemeny.
Peugeot 4007 přichází postupně na evropské trhy, před koncem roku by měla být zahájena i výroba druhé verze se zážehovým čtyřválcem Mitsubishi 2,4 l/125 kW (170 k) a samočinnou převodovkou. V roce 2008 se počítá s prodejem asi dvaceti tisíc vozů Peugeot 4007.
Zdroj: Automobil 10/2007
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)