Svezli jsme se
Peugeot 308 - O krok dál
Tom Hyan 28.04.2008 00:00
Na první pohled zaujme Peugeot 308 výrazně dynamickými tvary, jimiž se hrdě hlásí ke lví smečce. Ve srovnání se svým předchůdcem je ovšem o krok dál nejen designem, ale i technikou, bezpečností a komfortem.
Za uplynulých sedm let Peugeot prodal přes tři miliony vozů typu 307, což byl historický rekord značky v tomto segmentu. Čas však pádí rychle a sympatická, ale poněkud příliš uhlazená třistasedmička už nemohla stačit na stále agresivnější konkurenci. Proto vznikl projekt T7, jehož prvním plodem je hatchback 308, protagonista nastupující osmičkové generace.
Základem Peugeotu 308 je upravená podlahová plošina 307 s rozvorem náprav 2608 mm a rozchodem kol rozšířeným vpředu o 30 na 1536 mm a vzadu o 16 na 1531 mm. Karoserie vyrostla do délky o 74 na 4276 mm a do šířky o 53 na 1815 mm, naopak výška vozu se lehce snížila o 12 na 1498 mm. Základní proporce tak zůstaly zachovány, celek však působí nabroušenějším dojmem. Navíc přední i zadní partie karoserie existují ve dvou provedeních. Přední spoiler s rozměrným otvorem pro vstup vzduchu může být buď v decentnější podobě, či dynamičtější s výraznou mřížkou. Škoda jen, že z estetických důvodů skončila tabulka registrační značky opět na spodním okraji předního spoileru, kde jí hrozí poškození při každém parkování u obrubníku. Vzadu je u klidnějších verzí hladký oblý nárazník; spolu s dravějšími motory se montuje jiný nárazník, který mřížkami po obou stranách registrační značky a celkovou úpravou vytváří dojem difuzoru. Zmínku zaslouží velká prosklená plocha 3,60 m2, u vozů s panoramatickou skleněnou střechou dokonce 4,86 m2.
Uvnitř nás Peugeot 308 překvapil prostorností, jež je nejen výsledkem rozšíření karoserie, ale i nového a zdařilého tvaru palubní desky. Řidič a spolujezdec tak mají ve třistaosmičce životní prostor srovnatelný s vozy vyššího segmentu. Přední sedadla se dají výškově nastavovat v rozmezí 50 mm a podélně posouvat po dráze 230 mm, takže si každý může zvolit optimální polohu, řidič také díky volantu seřiditelnému ve svislém i podélném směru. Prostor na zadních sedadlech je v rámci segmentu spíše průměrný, stejně jako zavazadlový prostor, který má podle přísnější normy VDA základní objem 348 l a sklopením zadních sedadel se dá zvětšit na 1201 l (měřeno po strop). Výhodou je plochá podlaha a dobrá dostupnost takto vytvořeného nákladového prostoru.
Posádku Peugeotu 308 může chránit až devět airbagů, přičemž kolenní airbag řidiče a boční airbagy pro cestující na krajních sedadlech vzadu se montují pouze za příplatek (dvakrát po 3000 Kč) i do nejdražších verzí. Základní provedení Confort se na český trh dodává se čtyřmi airbagy (po dvou čelních a bočních vpředu), další nejsou pro tuto verzi k mání ani za příplatek. Vozy v provedení Confort Pack a Premium mohou za příplatek 10 000 Kč dostat závěsné airbagy chránící hlavy cestujících na předních a zadních sedadlech, jež jsou jinak součástí standardní výbavy nejdražšího provedení Premium Pack. Všechny vozy mají tři úchyty Isofix pro připevnění dětské sedačky, jeden na místě spolujezdce vpředu, dva další na krajních zadních sedadlech.
Paleta nabízených poháněcích ústrojí je jedním z hlavních trumfů třistaosmičky. Moderní zážehové čtyřválce jsou výsledkem úspěšné spolupráce PSA Peugeot Citroën s BMW Group, úsporné turbodiesely HDi pocházejí z vlastního chovu. Motory 1.4 VTi a 1.6 VTi dávají výkon 70 a 88kW (95 a 120 k), přičemž větší z nich může být místo s pětistupňovou manuální převodovkou spojen se čtyřstupňovou samočinnou. Stejnou volbu nabízí i přeplňovaný zážehový čtyřválec 1.6 THP, pro manuální převodovku je naladěn na 110 kW (150 k), ve spojení s automatikou dává 103 kW (140 k).
Čtyřválec 1.6 VTi se samočinnou převodovkou se u nás prodává pouze v pětidveřovém modelu s výbavou Premium, kombinace přeplňovaného motoru 1.6 THP s automatikou je určena jen pro pětidveřový hatchback ve špičkovém provedení Premium Pack. Jak jsme se v praxi přesvědčili, jeví se jako velice homogenní a kultivovaná třistaosmička s motorem 1.6 VTi a přímo řazenou převodovkou. Pružný a živý čtyřválec umožňuje svižné a příjemné svezení, chová se decentně a vystačí se zhruba sedmi litry drahocenné tekutiny na každých 100 km jízdy.
Příznivci naftového pohonu si ovšem také přijdou na své. Nejdostupnější volbu představuje turbodiesel 1.6 HDi o výkonu 66 kW (90 k), který jako jediný z této trojice nedisponuje filtrem pevných částic FAP. Druhým v řadě je jeho výkonnější sourozenec 1.6 HDi 110 FAP naladěný na 80 kW (109 k). Ten spolu s pětistupňovou manuální převodovkou umožňuje vozu uhánět rychlostí až 190 km/h, sprintovat z 0 na 100 km/h za 11,3 s a v kombinovaném cyklu spotřebovat jen necelých pět litrů nafty na 100 km. Pro náročnější je určen 2.0 HDi FAP/100 kW (136 k), dodávaný se šestistupňovými převodovkami.
Ve vozech s výbavou Premium s přímo řazenou, v pětidveřovém modelu Premium Pack se samočinnou. Posledně zmíněná kombinace za 731 900 Kč představuje vrchol současného ceníku typu 308, jenž začíná částkou 414 900 Kč za třídveřový Confort 1.4 VTi. Nejlevnější turbodiesel 1.6 HDi 90 s třídveřovou karoserií Confort stojí 469 900 Kč, v pětidveřovém provedení 484 900 Kč.
Zdroj: Automobil revue 02/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)