Svezli jsme se
Mercedes SLK 55 AMG zůstane u atmosféricky plněného motoru
Miloš Hlaváček 22.07.2011 07:59
Technika
Spekulovalo se o silně přeplňovaném šestiválci, ale špičková verze roadsteru SLK zůstane věrná osmiválci bez dmychadel.
Automobilka Mercedes - Benz se nakonec rozhodla, že i v přeplňováním posedlé éře špičkové provedení svého kompaktního roadsteru SLK opatří atmosféricky plněným velkoobjemovým motorem V8. Model Mercedes - Benz SLK 55 AMG se veřejnosti představí již za několik týdnů na autosalonu ve Frankfurtu a ve Stuttgartu tvrdí, že má jít o svezení „s radostí z osmi a spotřebou čtyř válců". A na tomto výroku opravdu něco bude, neboť tento motor disponuje řadou pokrokových konstrukčních prvků.
Nový, atmosféricky plněný osmiválec M152 s objemem 5,5 l (5461 cm3) vychází z jednotky M157, jež je ale opatřena dvojicí turbodmychadel a v současnosti pohání vesměs velké a těžké vozy Mercedes - Benz E 63 AMG, CLS 63 AMG, S 63 AMG a CL 63 AMG. S ní sdílí řadu parametrů včetně vrtání a zdvihu, objemu, rozteče válců, přímého vstřikování benzínu a standardní zástavby soustavy řízeného zhášení motoru start/stop. Naopak zcela nově byly vyvinuty hlavy válců včetně ventilových rozvodů, celý sací trakt nebo klikový hřídel a jeho mazání. Použito bylo pěti hlavních ložisek a osmi protizávaží.
Motor M152, pracující s poměrně vysokým kompresním poměrem 12,6:1 a piezoelektrickými vstřikovači, však i bez přeplňování nabízí působivé parametry. V porovnání s poslední verzí osmiválce použitého ve špičkové verzi vozu Mercedes - Benz SLK minulé generace výkon porostl o 46 kW na výsledných 310 kW při 6800 min-1 a točivý moment z 510 na 540 Nm při 4500 min-1 (americká verze se spokojí s výkonem 305 kW, přičemž točivý moment zůstává stejný).
Díky použití hlav válců využívajících předností soustavy AMG Cylinder Management pracuje tento motor při běžných provozních podmínkách v rozmezí od 800 do 3600 min-1 a v jízdním režimu C (Controlled Efficiency) pouze na čtyři válce (druhý, třetí, pátý a osmý zůstávají bez aktivity). Průměrná spotřeba by i díky tomuto opatření měla v porovnání s dosavadní jednotkou V8 o výkonu 265 kW klesnout o citelných 3,5 l/100 km na výsledných 8,5 l/100 km. Podle vyjádření Mercedesu je pak sepnutí kompletní sestavy „okamžité a nepostřehnutelné", po překročení hranice 3600 min-1 k němu údajně dojde během pouhých 30 ms. Za zmínku stojí také skutečnost, že podobného systému využívají také vozy Formule 1, u nichž se odpojuje část válců třeba v pomalých zatáčkách nebo při zastávkách v boxech.
Kliková skříň je odlita z hliníkové slitiny, z níž jsou vyrobeny také písty, pro snížení tření jsou v bloku zalisovány válce ze Silitecu. Celkem čtyři vačkové hřídele mají náhon řetězy a díky plynule proměnnému časování ventilů (kapalinové regulátory mohou měnit úhel natočení v rozmezí 40 stupňů) lze měnit také překryvy časů jejich otevření. Vůbec poprvé v historii motorů AMG je tato jednotka M152 opatřena zdvojenou výfukovou soustavou s vestavěnými klapkami, jež najdeme v koncových tlumičích. V otáčkách do 2000 min-1 zůstávají zavřeny, takže zplodiny putují delší cestou přes další tlumiče, poté se řízeně otevírají a motoru zkrácená trasa přidává na plném zvuku.