Svezli jsme se
Mercedes-Benz třídy G – Rezistentní vůči času
Petr Hanke 15.10.2024 06:34
Foto: Petr Hanke
Rezistentní vůči času. Na vlastní kůži jsme poznali, kam až sahají terénní schopnosti modernizované třídy G a její elektrické verze. Navštívili jsme zážitkové centrum třídy G v rakouském Grazu, kde se tyto vozy již více než 45 let vyrábějí.
Třída G se vymyká zvyklostem v automobilovém světě. Na trhu je již 45 let a za tu dobu se vyrábí teprve ve druhé generaci, která měla premiéru v roce 2018 (viz AR 6/’18). Kdo se ale o automobily příliš nezajímá, možná by ani nepoznal, že se něco změnilo. Tato modelová řada, jež se s postupem času přeměnila z účelového pracovního nástroje na stylový off-road, vypadá na první pohled stejně, ctí původní proporce, hrany, směrová světla na předních blatnících nebo třeba madlo před spolujezdcem. Podobnou rezistentností vůči času se může pyšnit snad pouze Porsche 911 nebo ve světě jedné stopy Vespa.
Foto: Petr Hanke
V letošním roce třída G prošla komplexní aktualizací, o níž jsme psali v Automobilu 6/’24. Došlo na výměnu či modernizaci verzí se spalovacím motorem, na palubě se objevil nový infotainment MBUX a do výbavy lze objednat bezklíčkový přístupový systém. S velkou slávou se též představila elektrická verze G 580 EQ s unikátním technickým řešením se čtveřicí samostatných elektromotorů, z nichž má každý vlastní redukci. Nyní tak nastal čas novinky vyzkoušet v praxi.
Vydali jsme se proto do Grazu, kde se třída G u společnosti Magna Steyr vyrábí, ale kde také vzniklo zážitkové centrum G-Class Experience Center. Připraveno je zde několik možností, jak třídu G poznat, takže sem přijíždějí stávající nebo i budoucí zákazníci, kteří v rámci jednodenního programu za 2500 eur zažijí něco, na co si v budoucnu zřejmě nikdy netroufnou. Již při příjezdu byla zřejmá neobyčejná rozmanitost třídy G. Představivosti se zkrátka meze nekladou. Vedle sebe vidíte třeba zářivě žluté G 63 na nových 22palcových AMG kolech a matně zelený „diesel“. Šíři světa třídy G ostatně ukázaly také vystavené speciály v podobě modelů s pontonovými nápravami – 4x42, Maybach G 65 Landaulet či G 63 AMG 6x6. Jen kousek vedle stál docela nenápadný zelený vůz, který byl v pořadí půlmiliontým vyrobeným automobilem třídy G.
Po příchodu do bývalého hangáru, v němž je umístěno společenské centrum areálu, vás ohromí třída G zalitá do pryskyřice, což byl nápaditý poutač při premiéře druhé generace v roce 2018. I přesto, že je tato skulptura vážící 44 tun trvale chlazená, pryskyřice kvůli vnitřnímu pnutí postupně praská. Hned opodál stojí také nosný rám spolu s akumulátorem, elektromotory a zavěšením kol elektrické varianty třídy G.
Foto: Petr Hanke
Jednodenní program byl rozdělený na čtyři sekce, jež názorně ukázaly schopnosti a možnosti třídy G v různých terénních situacích, ale i na silnici. Jako první jsme se vydali s verzemi G 450 d a G 500 do místního lesa, kde na nás čekaly různé překážky. Vyzkoušeli jsme zde jízdu po kamenitém povrchu, kde jsme postupně zavírali jednotlivé diferenciály. Trať byla nastavena tak pečlivě, že až po zavření toho třetího se vozy začaly po náročném povrchu pohybovat. Obtížný byl také průjezd střídavě vyhloubenými jámami, které ukázaly nejen příkladnou křižitelnost náprav a účinek pohonu všech kol, ale také celkovou tuhost konstrukce – i v situaci, kdy vůz stál jako houpačka na dvou protějších kolech, bylo bez potíží možné otevřít nejen dveře, ale i víko zavazadlového prostoru. Naopak řidiče prověřily boční náklony. Třída G zvládne 35procentní náklon a když se nám na displeji ukázala hodnota 34 stupně, začala atmosféra uvnitř houstnout… Následný průjezd hlubokou vodou byl pomyslným zchlazením, protože třída G jej zvládla s nadhledem.
Ve většině těchto terénních zkoušek se ukázalo vynikající sladění motoru a převodovky, stejně jako efektivita pohonu všech kol, v němž, možná překvapivě, již není klasický mezinápravový diferenciál, ale je nahrazen elektronicky řízenou lamelovou spojkou pracující podle potřeby a pokynů elektroniky. Avšak v případě aktivace závěru dojde k mechanickému přemostění této spojky a k fixaci pevného rozdělení 50:50. Mercedes-Benz se pro toto řešení, které bylo z pohledu robustnosti pečlivě otestováno, rozhodl z důvodů výrazně lepších vlastností na silnici. V terénu se velmi osvědčil také kamerový systém, nabízející kromě pohledů do různých stran i funkci průhledné kapoty. Díky tomu je přesné manévrování nebo jízda po kládách relativně snadnou záležitostí.
Foto: Petr Hanke
Spalovací modely třídy G vyměňujeme za elektrickou G 580 EQ. Jezdíme nejen po podobných trasách, ale přidáváme také silnici a následně i drastický výjezd 60% stoupání po velkých kamenech. Ty sem byly dovezeny přímo z nedaleké hory Schöckl, kde má Mercedes-Benz zkušební a vývojové trasy. Elektrický pohon v terénu ukazuje své přednosti v podobě jemného podání výkonu a reakcí. Za volantem máte pocit, že vůz jede bez námahy a s lehkostí. Praktická je funkce „terénního tempomatu“, díky níž je vůz schopen v místech, kde jsme před tím museli postupně zapínat závěry diferenciálů, plynule a takřka neslyšně se plazit dál.
Čtveřice elektromotorů nabízí nové možnosti z pohledu ovladatelnosti, a tak Mercedes-Benz připravil dvě zajímavé funkce. První se jmenuje G Steering a umožňuje se v terénu prakticky otočit kolem zadního kola. Stačí funkci zapnout, natočit volant a přidat plyn. Vůz zastaví vnitřní zadní kolo, přední zpomalí a vnějšími zabere. Ostré zatáčky, které jste dříve jeli nadvakrát, rázem projedete najednou.
Druhou je G Turn, jež na sebe strhává pozornost. Měla by se aktivovat pouze na nezpevněném povrchu a umí vůz doslova roztočit na místě, a to v rozsahu 720 stupňů, tedy dvou otáček. Vše funguje hladce: zmáčknete tlačítko, páčkou změny rekuperace na volantu určíte stranu, na niž se chcete otáčet, páčku držíte a do toho stisknete naplno plynový pedál. V tu chvíli jen držíte volant a připadáte si jako na kolotoči. Třída G se roztočí, kola na stranách vozu proti sobě a automobil se začne plynule a docela rychle točit kolem svislé osy – kdyby měl povolené více než dvě otáčky, jistě by se vám z toho zatočila hlava.
Foto: Petr Hanke
Pak už následuje několik akcelerací na suchém povrchu a vyhýbací manévry, které potvrdí dynamiku a překvapivě jisté jízdní vlastnosti dané nízkým těžištěm. Když pomineme obecná specifika elektrického pohonu v podobě omezené zásoby energie na palubě a její pomalé doplňování, což může být potíž například při expedicích, tak se elektrická varianta ve většině případů jevila jako efektivnější a suverénnější. Zkušení off-roadoví řidiči možná řeknou, že toho příliš mnoho dělá za ně a jízda s ní je i v náročném terénu proti spalovacím, mechaničtějším verzím nudnější, je nezpochybnitelné, že je to právě elektrický pohon, který toho dokáže v terénu běžnému řidiče poskytnout více.
S myšlenkami na to, jaká bude budoucnost off-roadů potom, co se dále zlepší akumulátory, usedáme do vrcholných verzí AMG G 63, pod jejichž kapotou pracuje přeplňovaný osmiválec 4,0 l o výkonu 430 kW (585 k). S nimi jezdíme na hladkém povrchu a zaměřujeme se na dynamiku, a to jak v podélném, tak příčném směru. Zásluhou specifického podvozku bez klasických stabilizátorů, ale s hydraulickým úhlopříčným propojením tlumičů se takový hromotluk, jakým třída G je, proplete vyhýbacím manévrem s překvapivou hbitostí. Samozřejmě vnímáte kombinaci hmotnosti 2,6 tuny a vysoké stavby, ale náklony karoserie se stále drží v bezpečných mezích. Jízdní zážitky navíc podtrhuje divoký řev motoru a výfuků ústících před zadními koly, z nějž se napřimuje ochlupení na rukách. Už není pochyb o tom, proč právě vrcholná varianta AMG G 63 je tou jednoznačně nejoblíbenější, a to i přesto, že je se základní cenou pět milionů zdaleka nejdražší.
Poslední modul celého dne je už jen potvrzením schopností tohoto výjimečného vozu, vyráběného v nedaleké továrně převážně ručně během 140 hodin. Strmé výjezdy a sjezdy, v nichž se skrz čelní sklo díváte na zem pod vámi, jsou stále ohromující. Třída G se v těchto extrémních situacích v klidu zastaví a opět rozjede, a kdyby to nešlo, pomůže vám kontrolovaně zcouvat. Hlavně vám ale ve všech situacích dává jasně najevo svoji robustnost a ohromnou naddimenzovanost. A právě tu si v dnešním světě může dovolit jen málokterý produkt, natož automobil, respektive zákazníci málokterého produktu jsou schopni a ochotni řádně za ni platit. V případě třídy G oboje platí ve vrchovaté formě.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)