Svezli jsme se
Mercedes-Benz S-Klasse (W221) - Modernizace
Pavel Biskup 08.11.2009 23:27
Svezli jsme se
Poslední generace Mercedes-Benz třídy S se vyrábí od podzimu 2005 a celkovým prodejem 270 tisíc vozů se stala nejúspěšnějším luxusním sedanem svého segmentu. Nedávný facelift se vyznačuje především modernizací interiéru a rozšířením výbav, než nějakými zásadními změnami vnějšího vzhledu, ale program doplnil revoluční S 400 Hybrid...
Nové provedení prestižní třídy S (W221), uvedené v červnu 2009, se liší hlavně výraznou lištou světelných diod denního osvětlení na přídi a v zadní části novým designem sdružených koncových svítilen, u nichž také došlo na LED, ovšem uspořádané ve vodorovných proužcích. V exteriéru zjistíme posun ve zvýšeném použití ušlechtilých materiálů a jejich harmonickém sladění. Posádka získala dále vylepšené produkty multimediální techniky. Úplnou novinkou v nabídce na přání je technologie Splitview, umožňující na centrálním displeji sledovat odlišné obrazové programy pro řidiče a pro spolujezdce. Co však ve třídě S přibylo, jsou nové asistenční a ochranné systémy. U této značky samozřejmě měli kam sáhnout, protože s jejich obsáhlým využitím přišli už u nové třídy E (W212), a tak nebylo problémem je zabudovat také do větší a luxusnější třídy S, resp. jejich funkce rozšířit. Jmenujme alespoň asistenční funkci dálkového osvětlení, noční vidění s infračervenou kamerou, funkci udržující vůz v jízdním pruhu, upozornění na rychlostní limity, detekci únavy řidiče Attention Assist, brzdový asistent Brake Assist Plus, tempomat regulující vzdálenost DISTRONIC Plus, anebo systém PRE-SAFE Brake se samočinnou aktivací brzdové soustavy.
Některé novinky jsou také na podvozku. Tak třeba přímé řízení, které bylo vyvinuto z řízení parametrického, u něhož síla potřebná pro výchylku volantu je závislá na rychlosti, tzn. s nárůstem rychlosti roste i síla pro natočení volantu. Nové přímé řízení bylo doplněno ještě o proměnný převod řízení v závislosti na výchylce kol; došlo ke změně rozteče zubů na ozubené tyči hřebenového řízení, která se od nulové polohy zvětšuje a variabilita převodového poměru se uskutečňuje čistě mechanickou cestou. Funkce Torque Vectoring Brake napomáhá stabilizačnímu systému ESP při hrozbě nedotáčivosti vozu. Přibrzděním zadního kola na vnitřní straně zatáčky se změní symetrické rozdělení hnacího momentu na obě poháněná kola tak, že průjezd zatáčkou je díky takto vyvolanému natočení vozu kolem jeho svislé osy ještě přesnější a bez ztráty dynamiky. Toto řešení, zavedené do sériové výbavy S Klasse, není ve srovnání např. s natáčenými koly zadní nápravy, přídavnou lamelovou spojkou nebo aktivním diferenciálem zatíženo nárůstem hmotnosti (a tedy spotřeby).
Zajímavou novinkou příplatkové výbavy pro typy S 450 a S 500 s pohonem zadních kol, resp. u dvanáctiválce S 600 sériově, je aktivní podvozek ABC (Active Body Control), rozšířený o boční stabilizaci vozu. Systém, který během zlomku sekundy přizpůsobí odpružení aktuální situaci, umí navíc při silném bočním větru podle jeho směru a intenzity rozdělit zatížení kol takovým způsobem, že vliv větru je plně vyrovnáván, anebo alespoň omezen na minimum. Při vyhodnocování situace vychází řídicí jednotka z hodnot získaných čidly ESP a porovnává je s údaji tlakových čidel v pružicích jednotkách a čidel výškové úrovně kolových ramen. Příslušnými signály je poté řízen průtok tlakového oleje (200 barů) válci na pružicích jednotkách, které bleskurychle přesunou patní body ocelových pružin tak, aby byly vytvořeny síly potřebné k zachycení nežádoucího pohybu karoserie. Tato funkce je aktivní při rychlosti nad 80 km/h a deaktivuje se v případě, kdy řidič sám silně a rychle náraz větru koriguje.
Jako pohonné jednotky S Klasse slouží dva motory vznětové a šest zážehových, všechny vidlicové se šesti, osmi nebo dvanácti válci, optimalizované z hlediska spotřeby, takže jejich spotřeba se snížila až o 7 %, což platí pro S 350 CDI BlueEFFICIENCY (V6; 2987 cm3, 173 kW/235 k; EU 7,6 l/100 km). Druhým typem se vznětovým motorem je osmiválec S 450 CDI (3996 cm3, 235 kW/320 k; 9,1 l/100 km). Zážehovými motory jsou poháněny šestiválcový typ S 350 (3498 cm3, 200 kW/272 k; 10,0 l/100 km), osmiválce S 450 (4663 cm3, 250 kW/340 k; 10,6 l/100 km) a S 500 (5461 cm3, 285 kW/388 k; 11,0 l/100 km) a prestižní dvanáctiválec S 600 (5513 cm3, 380 kW/517 k; 14,3 l/100 km). Pohon všech kol 4Matic je alternativně k dispozici pro S 350 CDI, S 350, S 450 a S 500. Prvním sériově vyráběným vozem s hybridním pohonem v kombinaci s akumulátory Li Ion je S 400 Hybrid (viz AR 5/’09), k němuž se ještě vrátíme dojmy ze zkušebních jízd. S tímto vozem kategorie mild hybrid jsme ujeli první kilometry s velmi příjemnými pocity. Předně není třeba si osvojovat nějaké nové návyky, řidič snadno a rád akceptuje roli elektromotoru při rozjezdu nebo zrychlování, ocení také funkci Start-Stop, kdy zážehový motor (V6; 3498 cm3, 205 kW/279 k) se při brzdění zastavuje již v rychlosti 18 km/h (posilovací účinky brzd, řízení a další zajišťuje elektrické čerpadlo), a snad ani nepostřehne, že první fáze brzdění je v elektrickém módu (prostřednictvím motoru/generátoru). Jak právě automobil nakládá s energií, se dozvíte na displeji, kde se její aktuální tok schematicky znázorňuje. Na počítači jsme sice normované spotřeby 7,3 l/100 km nedosáhli, ale hodnota pod 9,0 l/100 km při velké dynamice vozu a jeho hmotnosti přesahující dvě tuny ukazuje na krok správným směrem.
Zdroj: Automobil 10/09
Autor: Pavel Biskup
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)