Svezli jsme se
Mercedes-Benz GLC 220D 4Matic – Komfortní klasik
Jiří Duchoň 22.05.2020 06:21
Modernizovaná třída GLC splní veškerá očekávání od značky Mercedes-Benz. A to i v balení SUV.
Třídu středních prémiových SUV Mercedes-Benz obsadil v roce 2008 s premiérou typu GLK (viz AR 12/’08). Od té doby se toho hodně změnilo a SUV jsou v současnosti nejprodávanějším segmentem značky Mercedes-Benz: každým jejím třetím prodaným vozem je totiž právě SUV. Po originálním, ovšem poněkud hranatém typu GLK nastoupila po sedmi letech služby elegantní a zaoblená třída GLC (viz AR 2/’16), jež se vloni dočkala modernizace (viz AR 10/’19), a to jak v základním provedení, tak ve verzi Coupé. To již po světě jezdilo na 1,5 milionu vozů řad GLK a GLC. Omlazení zasáhlo nabídku pohonných jednotek, jež jsou buď výrazně modernizované, nebo zcela nové. Základem jsou zážehový a vznětový čtyřválec, dostupné v několika nastaveních výkonu, pro GLC 400d a AMG GLC 43 pokračují šestiválce a vrcholem nabídky je dvojicí turbodmychadel přeplňovaný zážehový osmiválec AMG GLC 63 (viz AR 12/’17). Nyní jsme vyzkoušeli provedení GLC 220d 4Matic s příznivou kombinací ceny a užitných vlastností.
V rámci faceliftu se změnily zejména oba konce karoserie. Přepracovaná příď s bezrámovou maskou a dvojicí vodorovných lamel působí spolu s novými hlavními světlomety (standardně LED) širším dojmem a opticky vůz přibližuje větší řadě GLE (viz AR 1/’19).
Z tohoto vozu je jasně patrný rozdíl mezi produkty „prémiových“ a „obyčejných“ automobilek. Mercedes-Benz GLC působí uhlazenou kombinací robustnosti a vytříbené jemnosti. Dveře se zavírají jako do sametu, ovládání okenních skel má plynulou regulaci rychlosti (při doběhu dovírání třeba zpomalí) a nejen stropní madla, ale dokonce i víčko nádrže jsou ve svém pohybu brzděny, aby snad nebyly zdrojem nějakých obtěžujících, nedůstojných ruchů. Tento dojem je znát rovněž při jízdě. GLC 220d má měkké a vláčné pérování, účinně filtrující všechny druhy nerovností (s výjimkou ostrých výtluků) a vedoucí k mírnému houpání, ale při rychlé jízdě je překvapivě obratné a stabilní. Lví podíl na tom má jak klasická koncepce s motorem vpředu podélně, vedoucí k optimálnímu rozložení hmotnosti mezi nápravy, tak i osvědčený trvalý pohon všech kol s pevně daným, takže předvídatelným poměrem dělení točivého momentu, ale i přesné řízení. Ocenili jsme jeho strmý převod se dvěma otáčkami volantu mezi krajními rejdy i překvapivě malý poloměr otáčení, usnadňující manévrování.
Vznětový čtyřválec OM 654, jenž s faceliftem nahradil dosud používanou jednotku OM 651, patří do nové generace poháněcích ústrojí značky Mercedes-Benz (viz AR 12/’16). Také díky přídavnému systému SCR vzadu pod vozem plní emisní limity i bez mild-hybridní techniky (na rozdíl od zážehových motorů M 264) a vyniká kultivovaným a tlumeným projevem. Je velmi dobře sladěn s devítistupňovou samočinnou převodovkou, jež v režimu Eco po odstavení plynového pedálu vyřazuje na neutrál (tzv. plachtění). Po sešlápnutí brzdy však bohužel znovu nezařadí (nebo až s velkým zpožděním), což by mělo příznivý vliv na spotřebu (brzdění motorem = nulová spotřeba) i na životnost brzd. Aktivní vedení v jízdním pruhu při přejíždění vodorovného značení nepříjemně výrazně vibruje do volantu a vůz citelně zpomaluje. „Americkou“ tradicí za volantem zůstává volič převodovky v pravé páce pod volantem a ovládání parkovací brzdy na palubní desce vlevo pod multifunkčním volantem s kombinací fyzických a dotykových prvků. Standardní přední sedadla jsou osazena všestrannou regulací včetně elektromechanického nastavování šířky bočnic opěradel nebo masáže v bederní oblasti páteře.
Mercedes-Benz GLC 220d 4Matic ukazuje, že „prémiovost“ znamená kvalitu, nikoli třeba rozsah výbavy. Vůz na snímcích má za příplatek například vyhřívání předních sedadel, tedy zdánlivě směšný prvek, který bývá u vozů za poloviční cenu standardem. A navíc mu scházely takové samozřejmosti jako adaptivní tempomat nebo bezklíčkové zamykání, nicméně vlastně každý Mercedes lze na rozdíl od „obyčejných“ značek vyšlechtit přesně podle přání zákazníka. A nemusí to být ani příliš drahé. Řada GLC začíná na částce 1,1 mil. Kč, tedy tam, kde vrcholí řekněme Škoda Kodiaq. V našem případě jsme se vešli pod 1,5 mil. Kč, a to s výkonnějším motorem, pohonem všech kol a příplatkovou výbavou za 180 tis. Kč, v níž se nachází nejen elektromechanicky vysouvané tažné zařízení s přizpůsobenou stabilizací ESP a asistentem pro manévrování, ale také čtveřice kamer parkovacího asistentu, tvořícího ve středovém displeji efektní obraz pohledu z ptačí perspektivy, nebo plně digitální přístrojový štít s úhlopříčkou 12,3 palce. Ten je součástí multimediální soustavy nové generace. Kromě všestranné konektivity a trvalého on-line přístupu v rámci hlasového ovládání MBUX lze formou dokupovaných aplikací dodatečně a podle aktuálních potřeb výbavu vozu rozšířit například o samočinné přepínání dálkových světlometů nebo příjem digitálního rozhlasu DAB.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený řadový vznětový čtyřválec, přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vysokotlaké vstřikování common-rail; EU6d-temp; typ OM 654; 1950 cm3 (ø 82,0 x 92,3 mm); 15,5:1;
143 kW (194 k)/3800 min-1 a 400 N.m/1600 – 2800 min-1; samočinná devítistupňová převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu (5,35 – 3,24 – 2,25 – 1,64 – 1,21 – 1,00 – 0,86 – 0,72 – 0,60 – Z 4,8); stálý převod 3,07. Trvalý pohon všech kol 4Matic.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojité lichoběžníkové závěsy, vzadu víceprvkové závěsy s příčnými a podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými jednoplášťovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, na všech kolech s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Continental CrossContact, 235/55 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2873 mm; rozchod kol 1621/1617 mm; d/š/v 4669/ /1890/1644 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 580 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1835/2500 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/2500 kg; stopový poloměr otáčení 5,9 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Nejvyšší rychlost 215 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,9 s; spotřeba paliva NEDC kombinace 5,2 l/100 km, emise CO2 137 g/km.
CENA od 1 126 510 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)