Svezli jsme se
Mercedes-Benz E 300 de 4matic – Opět chytřejší
Petr Hanke 06.01.2021 06:18
Co všechno se změnilo na modernizovaném vozu Mercedes-Benz třídy E jsme vyzkoušeli na zajímavé plug-in hybridní verzi E 300 de, kombinující vznětový čtyřválec a elektromotor.
Třída E je již tradičním srdcem modelové palety své automobilky. Její tradice sahá až do předválečného období, však dnes používané jméno dostala až v roce 1992 v rámci modernizace typu 124. Aktuální generace s kódovým označeným W 213 (viz AR 5/’16) má pořadové číslo pět a od roku 2016 se jí prodalo již více než 1,2 milionu kusů.
Letošní modernizace zasáhla takřka všechny oblasti tohoto vozu, jenž stál u základů segmentu prestižních vozů vyšší střední třídy. Na první pohled se projevuje novými světlomety (standardně full-LED) a modifikovanou maskou chladiče s předním nárazníkem. Standardní výbavou je nyní expresivnější provedení Avantgarde s velkým znakem automobilky uprostřed masky. Zájemci o konzervativnější variantu mohou zvolit Exclusive s rozsáhlejším chromováním a tradiční hvězdou vystupující z kapoty motoru. Třetí alternativou je varianta AMG Line (na fotografiích), u níž se maska směrem k silnici rozšiřuje a celá příď je tvarovaná agresivněji. Součástí omlazení jsou též nově navržené LED zadní skupinové svítilny s horizontálním uspořádáním.
Na více inovací řidič narazí uvnitř a následně při jízdě. Zmínit je třeba novou generaci volantu s dvojitými vodorovnými příčkami a částečně přepracovanými ovládacími tlačítky. Jejich logika je podobná jako dříve, to znamená, že základem jsou dotykové plošky umožňující obsluhovat displej tvořící přístrojový štít (levá) a displej navigace (pravá). Plošky jsou nyní větší a namísto optického rozpoznávání pohybu používají kapacitní snímače, systém na ně i proto reaguje přirozeněji. Dotykový způsob obsluhy dostala i další tlačítka pro obsluhu tempomatu, telefonu a audiosystému. Volant je nyní vybaven kapacitním rozpoznáváním rukou na volantu, což systémům, jakým je například adaptivní tempomat, umožňuje jednoznačnější rozpoznávání pozornosti řidiče.
Spolu s modernizací dostala třída E novou generaci asistenčních systémů, a zejména ty obsažené ve výbavě Sada jízdních asistentů. Patří mezi ně například adaptivní tempomat Distronic propojený s dalšími systémy nejen v podobě asistenta rychlostních limitů, ale také funkcí reagující na různá omezení na trase v podobě zatáček, kruhových objezdů, křižovatek nebo mýtnic. Systém ale dokáže také pracovat s informacemi o dopravní situaci, takže když na trase zaznamená například kolonu, automaticky s předstihem zpomalí, aby prodloužil čas na reakci řidiče. Při jízdě v husté dopravě automobil monitoruje své okolí a jízdní dráhu a rychlost upravuje podle provozu. Na dálnicích samočinně vytváří záchranářskou uličku najetím k odpovídající straně jízdního pruhu. Pokročilý parkovací asistent s možností obsluhy pak přes chytrý telefon nyní dokáže zaparkovat i do parkovacích míst, jež nejsou přesně vytyčena dělicími čárami.
Palubní deska si zachovává podobu známou z předchozí verze s propojenou dvojicí displejů s úhlopříčkami 10,25 nebo 12,3 palce, z nichž monitor navigace je vybaven dotykovou funkcí. V pozadí nyní pracuje nejnovější generace multimediálního systému MBUX s mnoha novými funkcemi a upravenou grafikou. Nechybí ani pokročilé hlasové ovládání v češtině.
Novinkou je funkce nazvaná Urban Guard, jež využívá různé prvky výbavy pro zvýšení úrovně zabezpečení. Kromě alarmu s funkcí hlídání vnitřního prostoru a čidla proti odtažení je k dispozici funkce informující majitele na aplikaci, že do jeho vozu někdo naboural, včetně intenzity nárazu, a upozorní na pokus o vniknutí do vozu. Tato funkce současně dokáže ve spolupráci s policií poskytnout lokaci vozu i v situaci, kdy případný lupič deaktivoval ve voze lokalizační funkce.
Mnoho novinek se odehrálo pod kapotou třídy E. S minimálními změnami přecházejí plug-in hybridní verze E 300 e a E 300 de. Vznětové motory se čtyřmi (OM 654) a šesti (OM 656) válci dostaly dále zdokonalený systém čištění výfukových plynů. Novinkou nabídky jsou nové zážehové čtyřválce 2,0 litru (M 254) ve verzích E 200 a E 300 odvozené z nové rodiny řadových motorů. Po vzoru svého šestiválcového „sourozence“ dostaly druhou generaci 48V mild hybridního systému ISG s dodatečným výkonem 15 kW (20 k) a točivým momentem 180 N.m. Specialitou těchto pohonných jednotek je kromě jiného kombinované přeplňování dvoukomorovým turbodmychadlem a elektrickým kompresorem napojeným na 48V elektrickou síť. Například u verze E 200 došlo ke zkrácení zrychlení z 0 na 100 km/h z 8,1 na 7,5 s.
Technické změny Mercedes-Benz provedl také u své 9stupňové samočinné převodovky, jež má nyní ve svém těle integrovanou ovládací elektroniku a chladič. Tím došlo ke snížení hmotnosti systému ovládání převodovky o 30 % a současně ke snadnějšímu spojení s různými druhy spalovacích motorů.
Technicky zajímavý a výhradně pro Evropu určený plug-in hybridní model E 300 de kombinuje vznětový čtyřválec 2,0 litru s elektromotorem o výkonu 90 kW (122 k). Automobil s akumulátorem 13,5 kWh umístěným nad zadní nápravou a omezujícím zavazadlový prostor o 170 l dokáže na elektřinu ujet v reálném prostředí do 40 km. Jeho silnou stránkou je nízká spotřeba i v případě jízdy s vybitým akumulátorem, jež se pohybuje kolem 5 l/100 km. Naopak nevýhodou je cena plug-in hybridní varianty, přesahující výchozí variantu E 220 d o 250 tisíc korun, ve verzi s pohonem všech kol atakující zážehový šestiválec E 450. Útěchou mohou být registrační značky EL, přinášející v této cenové úrovni spíše jen drobná zvýhodnění.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Plug-in hybridní soustava: a) kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový celohliníkový čtyřválec OM 654, uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d; 1950 cm3 (ø 82,0 x 92,3 mm); 15,5:1; 143 kW (194 k)/3800 min-1 a 400 N.m/1600 – 2800 min-1; b) synchronní trakční elektromotor s permanentními magnety umístěný mezi motorem a převodovkou, 90 kW (122 k) a 440 N.m; systémové parametry max. 225 kW (306 k) a 700 N.m; vysokonapěťový lithium-iontový akumulátor 13,5 kWh pod zadními sedadly a podlahou zavazadlového prostoru. Devítistupňová samočinná převodovka 9G-Tronic s kapalinovým měničem momentu. Pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání vzduchové odpružení), příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/BA, ESP/TCR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 245/45 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2939 mm, rozchod kol 1604/1608 mm; d/š/v 4935/1852/ /1460 mm; stopový průměr otáčení 11,6 m; objem zavaz. prostoru (VDA) 370 l; objem palivové nádrže 50 l; hmot. pohotovostní/celková (DIN) 2055/2760 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 750/2100 kg.
Provozní vlastnosti
Nejvyšší rychlost 235 (EV přes 130) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,9 s; kombinovaná spotřeba (NEDC) 1,6 l/100 km a 16,6 kWh/100 km; emise CO2 42 g/km; dojezd na elektřinu EU 54 km.
Cena od 1 637 130 (4Matic: 1 709 730) Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)