Svezli jsme se
Mazda 3 Sedan Skyactiv-X180 Cosmo – kouzelník
Jiří Duchoň 13.11.2019 06:35
Nový sedan řady 3 z dílen Mazdy pokračuje v trpělivé a dnes již skutečně působivé renesanci značky. S novým „zážehovo-vznětovým“ motorem zřetelně vystupuje z konvencí nižší střední třídy.
Donedávna patřily Mazdy k nevýrazným, ničím vysloveně nevynikajícím automobilům, jimž se na rozdíl třeba od Jaguaru nebo Volva dlouho nedařilo najít vlastní cestu po odluce od spojenectví s Fordem. Zůstávaly bytelnými, spíše konzervativními produkty s nepatrným sportovním appealem, opepřenými čas od času nějakou technickou zajímavostí. Na stejném přístupu u Mazdy konzistentně setrvávají dosud, a právě ten se nyní, kdy většinu konkurence zachvátila panika z připravovaných emisních limitů, stává skutečným trumfem. Pozorovat to lze například na stále aktuálním typu Mazda 6 z roku 2013 (!), který poslední, a překvapivě radikální facelift (viz AR 8/’18) vyrýsoval do podoby jednoho z vůbec nejzajímavějších vozů evropské střední třídy. Stejného konceptu se drží rovněž čtvrtá generace menší řady Mazda 3 (viz AR 1/’19), jejíž představení jsme záhy doplnili testem hatchbacku se vznětovým motorem (viz AR 8/’19). V rámci zářijových Tannistesten v Dánsku jsme s kolegy z mezinárodní poroty volící Vůz roku (COTY) měli k dispozici širokou škálu vozů Mazda 3, z nichž nyní vybíráme sedan s do značné míry převratným zážehovým motorem Skyactiv-X.
Karoserie je důsledně zaoblená a podle stylu Kai efektně kombinovaná s důmyslně vedenými ostrými prolisy. Přídi dominuje masivní chromovaný rám masky, podtrhující svými výběžky spodní části úzkých hlavních světlometů (standardně dodávaná kompaktní technologie LED v tomto případě stylistům značně uvolnila ruce). Záď s výraznou odtrhovou hranou na víku zavazadlového prostoru a párem přiznaných koncovek výfuku z „trojky“ opticky dělá větší a reprezentativně působící automobil.
Přístrojový štít je zdánlivě tvořen trojicí „rafičkových“ kruhových ukazatelů, nicméně středový rychloměr je vlastně multifunkčním displejem schopným přizpůsobení poskytovaných informací aktuálním potřebám řidiče. Volant s tenkým věncem, velkým průměrem a úzkými příčkami, nesoucími přehledné prvky ovládání audiosystému, tempomatu či hlasového ovládání, může napoprvé vypadat jako anachronismus, ale v kombinaci s rozměrným a znamenitě čitelným přístrojovým štítem tvoří promyšlený celek.
Nejvíce zvědavi jsme samozřejmě byli na průlomový motor Skyactiv-X, vynikající vysokým kompresním poměrem 16,3:1, lavírováním na pomezí zážehového a vznětového systému a efektivní prací s extrémně chudou směsí, jehož vývoj Automobil dlouhodobě a bedlivě sleduje a věnovali jsme se mu v samostatných článcích (viz AR 12/’17 a 8/’19). Podle informací zobrazovaných na středovém displeji pracuje motor v deklarovaném režimu SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) prakticky neustále, s výjimkou vysloveně pomalé jízdy. Vysoce jsme na zkoušeném voze hodnotili kromě velmi dobrého odhlučnění a vyvážených jízdních vlastností také kultivovaný běh motoru ve všech spektrech otáček a míře zatížení i bleskové reakce na pohyby plynovým pedálem. Ocenili jsme rovněž lineární křivku průběhu točivého momentu bez nepříjemných rázů a prodlev, známých z přeplňovaných motorů: tah z nižších otáček není nijak mohutný, ale pokud řidič potřebuje razantně zrychlovat, dobře ví, že musí rázně podřadit krátkou a příjemně vpředu uloženou řadicí pákou a pod pedálem má výkonu dostatek.
Tříprostorový sedan se stupňovitou zádí zůstává jedním z posledních představitelů daného typu karoserie v Evropě. Je dlouhý 4,7 m, nabízí prostorný a komfortní interiér a jeho zavazadlový prostor v základním uspořádání pojme 450 l nákladu, což byly donedávna důstojné parametry typického představitele střední třídy. Poněkud předpotopně působící vnitřní mechanismus opory víka „kufru“ se soustavou odhalených torzních tyčí zkazí náladu zřejmě jen málokomu. A s přihlédnutím k cenám jde až o nebezpečný útok na větší „šestku“ a současné sedany střední třídy vůbec. Tříprostorová „trojka“ u nás startuje na 520 900 Kč, přičemž špičkové provedení Skyactiv-X180 GT Plus, odpovídající prakticky dánskému modelu Cosmo na snímcích, vás podle ceníku přijde na 634 400 Kč. Standardem již nejlevnější varianty jsou přitom například LED světlomety vpředu i vzadu, barevný displej s projekcí do čelního skla, sada elektronických asistentů včetně autonomního brzdění před překážkou, projekce dopravních značek do přístrojového štítu, adaptivního tempomatu a hlídání mrtvých úhlů zrcátek a jízdního pruhu nebo multimediální systém AM/FM/DAB s navigací a konektivitou Bluetooth, USB a Apple CarPlay/Android Auto. Verze GT Plus přidává třeba osmnáctipalcové ráf-ky, vyhřívání volantu a předních sedadel, bezklíčkové zamykání a startování či parkovací systém s kamerou vzadu a senzory v obou náraznících.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec Skyactiv-X, uložený vpředu napříč a přeplňovaný kompresorem; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; EU6d; trojčinný katalyzátor a GPF; mild-hybridní systém s řemenem hnaným startér-generátorem (B-ISG), měnič DC/DC 1,7 kW (max. 120 A), li-iontový akumulátor 600 kJ; 1998 cm3 (ø 83,5 x 91,2 mm), 16,3:1, 132 kW (180 k)/6000 min-1 a 224 N.m/3000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová přímo řazená převodovka Skyactiv-MT (3,272 – 1,947 – 1,379 – 1,090 – 0,880 – 0,680 – Z 3,385), stálý převod 3,850; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, přední náprava typu MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 295/265 mm; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem EPS proměnné účinnosti, průměr otáčení stopový/obrysový 10,60/11,4 m; pneumatiky Bridgestone Turanza 215/45 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2725 mm, rozchod kol 1570/1580 mm; d/š/v 4660/1795/ /1440 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 450 – 1138 l; objem palivové nádrže 51 l; hmotnost pohotovostní/celková 1320/1927 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 600/1300 kg, povolené zatížení střechy 75 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 202 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,4 s; spotřeba paliva NEDC 5,2/4,1/4,5 l/100 km; emise CO2 102 g/km.
CENA OD: 520 900 Kč
ZKOUŠKY V RÁMCI TANNISTESTEN 2019
LOSÍ TEST
Ze všech vozů Mazda 3, jež jsme v Tannisu měli k dispozici v různých variantách, prošel zkouškami na letišti v Sindalu právě vůz na snímcích. Během vyhýbacího manévru, tzv. losího testu, při nájezdové rychlosti 64 km/h byl i přes mírnou nedotáčivost snadno ovladatelný. Při rychlosti 70 km/h již byly znát citelné zásahy ESP, nicméně Mazda projela trať vytyčenou kužely bez větších obtíží. Rychlost 74 km/h již ale na ni byla příliš, s nedotáčivostí si již nedokázala poradit ani stabilizace a vůz při návratu do jízdního pruhu dráhu opustil.
TEST AEB
Ve zkouškách funkčnosti autonomního brzdění před certifikovanou překážkou tato Mazda potěšila spolehlivou sekvencí vizuálních a akustických varovných signálů. Brzdila ostře a při zachování stability a jistoty ve volantu. Před překážkou bez potíží zastavila i z rychlosti 70 km/h.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)