Svezli jsme se
Kia Niro ohromí možnostmi a schopnostmi
Jiří Duchoň 09.11.2022 07:10
Foto: Kia
Ve druhém vydání přijíždí Kia Niro. Kompaktní hatchback bude i ve své nové generaci nabízen s hybridním, plug-in hybridním a plně elektrickým poháněcím ústrojím.
Jihokorejský koncern Hyundai byl před šesti lety jedním z prvních výrobců automobilů na světě, jenž vyvinul zcela novou platformu výhradně pro vozidla s elektrifikovaným pohonem. S čistě spalovacím motorem se nepočítalo, přesto byla paleta poháněcích systémů pestrá. Zákazník mohl volit mezi hybridním, plug-in hybridním a plně elektrickým ústrojím. Hyundai na tomto základě postavil typ Ioniq a sesterská značka Kia řadu Niro (viz AR 8 a 10/’16). Na „trojjediný“ koncept sází i druhá generace, jež právě vstoupila na český trh, a my jsme si vozy se všemi třemi druhy pohonu měli možnost vyzkoušet počátkem září v Praze a jejím okolí.
Foto: Kia
Stávající Niro bylo pro značku Kia úspěchem, za šest let se jen v Evropě prodalo více než 350 000 vozů této řady. Zatímco v zemích Evropské unie s ohledem na dotace činil v letech 2020 a 2021 podíl plně elektrických modelů (EV) 45 %, hybridů (HEV) 35 % a plug-in hybridů (PHEV) 20 %, v České republice v preferencích zákazníků vítězil hybrid (nejlevnější a bez vnějšího nabíjení) s podílem plných 81 %, přičemž na EV zbylo 17 a na PHEV jen 2 %. Zatímco většina konkurence intenzivně hovoří o „udržitelné mobilitě“ a dalších dogmatech včetně ochrany klimatu, nová Kia Niro je skutečností a jediným automobilem na trhu dostupným jako HEV, PHEV i EV, takže záleží jen na volbě zákazníka. Také Kia pochopitelně výhledově směřuje k elektromobilitě: do roku 2027 chce nabízet 14 elektrických modelů, do roku 2030 hodlá používat ve výrobě 20 % recyklovaných materiálů (včetně plastového odpadu z oceánů) a do roku 2040 ve svých výrobních závodech využívat pouze energie z obnovitelných zdrojů (mimochodem, závod ve slovenské Žilině to tak má již nyní).
Novinka po technické stránce v hrubých základech vychází z předchozího Nira (evoluce platformy K). Jde tedy o pětidveřový crossover s přední nápravou se vzpěrami MacPherson a zadní nápravou tvořenou již ve standardu víceprvkovými závěsy. Ano, je to crossover a nikoli SUV, takže kombinuje mírně zvýšenou stavbu s praktickými přednostmi hatchbacku. Z hlediska designu vůz pokračuje v soudobé strategii značky Kia: je účelný, ale také odvážný a provokativní a spojení s ostatními moderními typy (včetně Sportage či EV6) naznačují pouze detaily, jako třeba náznak proslulého Schreyerova „tygřího nosu“ v linii nad hlavními světlomety a maskou. Většina prvků je nejen originální, ale též funkční: například zdůrazněné široké sloupky C, zakončené koncovými svítilnami tvaru bumerangu, skrývají štěrbiny usměrňující spolu s odtrhovou hranou nad zadním oknem proudění vzduchu za vozem. Spolu s dalšími detaily, zcela zakrytým podvozkem, aktivními klapkami před chladičovou stěnou a optimalizovaným tvarem ráfků přispívají k dosažení velmi nízkého součinitele odporu vzduchu cx = 0,29. Zadní blikače jsou bohužel až dole v nárazníku, takže v provozu nejsou příliš dobře vidět.
Foto: Kia
Co se rozměrů týče, má nová Kia Niro mezigeneračně o 20 mm delší rozvor a je o 25 mm širší a o 65 mm delší. Výška zůstala na 1545 mm, pouze Niro EV je o 25 mm vyšší (pro zachování světlé výšky solidních 150 mm; je přitom zvláštní, že pod podlahou instalovaný akumulátor je dobře viditelný). Zvenčí jednotlivé modely poznáte snadno: EV má nabíjecí zásuvku uprostřed masky, PHEV v levém předním blatníku a HEV pochopitelně nikde. Zajímavé je srovnání rozměrů brzd. Kotouče mají menší průměr, protože nová poháněcí ústrojí zajišťují větší míru rekuperace elektromotorem, čímž přispívají k efektivnějšímu hospodaření s energiemi, a zároveň nižšímu zatížení brzdové soustavy.
Základem poháněcích ústrojí modelů HEV a PHEV se stává atmosféricky plněný zážehový čtyřválec s přímým vstřikováním. Jeho označení 1.6 GDi zní povědomě, ale ve skutečnosti jde o modernizované provedení dlouhozdvihového agregátu Kappa z dosavadní řady Hyundai Kona, dnes označované za novou generaci rodiny Smartstream. Základní parametry včetně výkonu a točivého momentu, plynule proměnného časování všech ventilů, rozvodů řetězem i schopnosti pracovat v Atkinsonově režimu zůstaly zachovány, ale došlo k řadě dílčích vylepšení, včetně zvýšení kompresního poměru z 13 na 14:1, jež přinášejí vyšší efektivitu. Oba modely se spalovacím motorem dostaly novou šestistupňovou dvouspojkovou převodovku. Obejde se bez zpětného běhu, při jeho volbě skříň zařadí „jedničku“ a elektromotor se roztočí na opačnou stranu. Také díky tomu je rychlostní skříň o 2,3 kg lehčí. Niro PHEV je poprvé vybaveno elektrickým topením, takže pro vyhřívání interiéru nemusí běžet spalovací motor.
Foto: Kia
Kia Niro EV dostala nový akumulátor CATL s kapacitou 64,8 kWh. Je o 22 kg lehčí než ten stávající a díky plošší křivce nabíjení (akumulátor po delší dobu nabíjí maximálním proudem) klesla doba potřebná pro nabití z 10 na 80 % o 9 minut na 45 minut (při 100kW nabíjení stejnosměrným proudem). Počet modulů článků narostl z 5 na 24, což usnadní a zlevní případnou výměnu modulů s vadnými články, další snížení provozních nákladů znamená náhrada speciálního roztoku chlazení akumulátoru běžnou chladicí kapalinou. Elektrické Niro nově díky adaptéru pro zapojení do nabíjecí zdířky poskytuje zásuvku V2D/V2L s napětím 220 V a výkonem až 3 kW pro napájení různých elektrických zařízení či jiného elektromobilu. Druhá zásuvka na 220 V se nachází pod zadními sedadly. Elektrické Niro přebírá i řadu dalších pokrokových prvků a řešení z vrcholného typu Kia EV6, nositele titulu evropský Vůz roku 2022 (COTY). Jde zejména o novou konstrukci elektromotoru (má vyšší účinnost, je tišší a chladí jej olej), prostor pro drobnosti včetně povinné výbavy či nabíjecích kabelů pod přední kapotou (tzv. frunk) nebo volant a celkovou koncepci pracoviště řidiče. Zadáte-li do navigace jako destinaci nabíjecí stanici, systém předehřeje akumulátor tak, aby bylo následné nabíjení co nejefektivnější a trvalo co nejkratší čas. Nové Niro EV nyní utáhne přívěs o hmotnosti až 750 kg. Český dovozce vozů značky Kia nabízí i pro nové Niro nabíjecí kartu, umožňující uživateli přístup k 70 % veřejné nabíjecí infrastruktury u nás.
Samozřejmostí je rozsáhlá sestava bezpečnostních asistentů. Standardem je asistent pro odvrácení čelní kolize s detekcí vozidel, chodců a cyklistů či udržování v jízdním pruhu, lépe vybavené verze mají adaptivní tempomat s přizpůsobením rychlosti při průjezdu zatáček podle údajů navigačního systému nebo nouzové brzdění se schopností provést úhybný manévr. Po sedm let zdarma, a pak za poplatek, může majitel druhé generace typu Niro využívat on-line služeb Kia Connect. Ty mu zajistí například propojení s aplikací chytrého telefonu, přes niž může synchronizovat svůj kalendář do vozu, spustit nezávislé topení a mít přehled o stavu jednotlivých skupin automobilu. Zároveň má informace o počasí, hustotě dopravy nebo dostupnosti parkování v reálném čase.
Foto: Kia
Všechny tři modely Kia Niro jsou u nás k dispozici ve výbavách Comfort (ne PHEV), Style a Premium. Již ta základní nabízí například šestnáctipalcové ráfky z lehkých slitin, dvouzónovou samočinnou klimatizaci, palubní počítač nebo akustické senzory v zadním nárazníku. Style přidává LED hlavní světlomety, bezklíčkové zamykání i startování, multimediální systém s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou a navigací, dešťový senzor či vyhřívání předních sedadel a volantu. Vrcholná výbava Premium pak zahrnuje také elektrické otevírání víka zavazadlového prostoru, odvětrávaná sedadla vpředu a vyhřívaná vzadu, otočný volič převodovky (pro EV vždy) nebo průhledový displej.
Vozy Kia Niro se do Evropy dovážejí z jihokorejského závodu Hwaseong. Také na tento typ tuzemský importér vozů značky Kia nabízí záruku na 7 let nebo 150 000 km, první tři roky bez omezení nájezdu. Jeden z vozů s hybridním pohonem jsme převzali k dlouhodobému testu, o jehož průběhu a výsledcích vás budeme informovat.
Technické údaje
Poháněcí soustava
a) HEV: zážehový, kapalinou chlazený čtyřdobý, atmosféricky plněný řadový čtyřválec 1.6 GDI Smartstream, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, plynule proměnné časování všech ventilů CVVT; elektronicky řízené přímé vstřikování; filtr pevných částic, EU6d; 1580 cm3 (ø 72 x 97 mm); 14:1; 77 kW (105 k)/5700 min-1 a 147 N.m N.m/4000 min-1; hybridní ústrojí s elektromotorem v tělese šestistupňové dvouspojkové převodovky, 32 kW (44 k) a 104 N.m; Li-Pol akumulátor 240 V/1,32 kWh; systémově 104 kW (141 k) a 265 N.m;
b) PHEV: viz a), ale plug-in hybridní ústrojí s elektromotorem 62 kW (92 k) a 135 N.m; Li-Pol akumulátor 360 V/11,1 kWh; systémově 135 kW (184 k) a 265 N.m;
c) EV: synchronní, olejem chlazený elektromotor s permanentním magnetem uložený vpředu napříč, Li-Pol akumulátor 358 V/64,9 kWh; 150 kW (204 k)/6000–9000 min-1 a 255 N.m/6000–9000 min-1. Pohon předních kol.
Foto: Kia
Podvozek
Samonosná konstrukce v kombinaci oceli a hliníkových slitin s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem (pro c) integrovaná soustava s tlakovým a řídicím modulem), kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením ø 280 x 25 (pro c) ø 305 x 25) mm, vzadu plné kotouče ø 284 x 10 mm, ABS/EBD/BA, ESC/ASR/HAC/DBC/FCA; elektromechanická parkovací brzda; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem C-MDPS na sloupku volantu, převod 13,3:1
(pro a) 13,7:1), počet otáček volantem mezi krajními rejdy 2,66 (pro a) 2,57), stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky 205/60 R16, 215/55 R17 (pouze pro c) nebo 225/45 R18.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí a/b/c)
Rozvor náprav 2720 mm; rozchod kol 1571–1585/1581–1596 mm (podle použitých ráfků), d/š/v 4420/1825/1545 (pro c) 1570) mm (se střešními ližinami); světlá výška 160 (pro c) 150) mm; objem zavazadlového prostoru VDA základní 451/348/475, maximální 1419/1342/1392 l; objem palivové nádrže 42/37/- l; hmotnost pohotovostní od 1399/1519/1682, celková 1940/2060/2200 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného 600/600/300, brzděného 1300/1300/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí a/b/c)
Největší rychlost 165/168/167 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,4/9,6/7,8 s; WLTP kombinovaná spotřeba paliva 4,4–4,7/0,8–1,0/-, el. energie -/12,9–14,2/16,2 kWh/100 km; emise WLTP CO2 100–107/ /19–23/- g/km; dojezd WLTP EV na jedno nabití 1/59–65/460 km.
Cena od 729 980/1 049 980/1 169 980 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)