Svezli jsme se
Kia EV3 – Malý dospělák
Jiří Duchoň 31.10.2024 13:54
Foto: Kia
Malý dospělák. Nová EV3 jen potvrzuje překotný vývoj elektromobilů. Za vysloveně levnou ji stále považovat nelze, ale jde o dostupný komfortní a prostorný vůz, který se rychle nabíjí a nabídne nejnovější asistenční systémy.
Počátkem září jsme s kolegy volícími evropský Vůz roku (Car of the Year) dostali exkluzivní příležitost vyzkoušet si vůz Kia EV3 přímo v jeho domovině, tedy v jihokorejském Soulu a jeho okolí. EV3 řešením přední části své karoserie, zejména pak svislou orientací hlavních LED světlometů připomíná velkou EV9 (podobné svítilny mají v Koreji dokonce i autobusy Kia, brázdící tamní silnice). Za hlavní konkurenty si automobilka zvolila Volkswagen ID.3, Byd Atto3 a Volvo EX30, proti nimž je EV3 ve všech vnějších rozměrech o něco větší. Tomu odpovídá také prostorný interiér. Je vzdušný a plný pestrých kombinací vesměs kvalitních materiálů, ovšem plasty na obkladech dveří by mohly být trochu „rozbité“ třeba nějakými textilními prvky.
Foto: Kia
Pracoviště řidiče je přehledné, volič směru jízdy je ve velké otočné páce vpravo pod volantem, na níž najdete též startovací tlačítko. Před řidičem EV3 je známý jednodílný širokoúhlý displej, sloužící vlevo jako přístrojový štít a vpravo jako dotykový panel multimediálního systému. Pod ním však nenajdete tlačítkovou lištu s přepínáním mezi ventilací a audiosystémem, jakou známe třeba z typů Kia Sportage nebo EV6, ale pevnou příčku s rychlými přístupy k nejpoužívanějším menu jako v EV9. Rozhodně nás potěšily klasické mechanické přepínače na volantu i středové konzole, kde slouží k regulaci ventilace i hlasitosti rádia.
Podlaha je plochá, ale mezi předními sedadly překvapivě nenajdeme žádnou uzavíratelnou schránku. Podle průzkumu totiž údajně zákazníci upřednostňují odložení celého svého příručního zavazadla, aniž by z něj jednotlivé předměty chtěli vytahovat. Většina interiéru je vyrobena z recyklovaných materiálů a sedadla jsou pohodlná a dostatečně rozměrná. To spolujezdcovo lze rozložit do podoby lenošky, což přijde vhod třeba při nabíjení. Kia EV3 se stává prvním kompaktním elektrickým SUV umožňujícím napájet vnější elektrická zařízení (elektrokola, grily, notebooky…), a to jak přes adaptér z nabíjecího otvoru vně vozu, tak ze zásuvky pod zadními sedadly. Podlaha zavazadlového prostoru i ve své spodní úrovni skryje drobnosti včetně povinné výbavy a v úrovni horní vytvoří rovnou plochu při sklápění zadních, asymetricky dělených opěradel. K dispozici je objem pro zavazadla slušných 460 litrů, který se po sklopení opěradel zvětší až na 1251 l. K dispozici je též „frunk“, tedy 25litrová schránka pod přední kapotou, vhodná zejména pro odložení nabíjecích kabelů.
Foto: Kia
Připomeňme, že na elektřinu v evropské nabídce značky Kia nyní jezdí Niro EV (dostupné též se spalovacími motory), ale především svérázný liftback EV6 (držitel titulu Car of the Year 2022; viz AR 11 a 12/’21) a ohromné SUV EV9 (viz AR 12/’23), před jehož rozmáchlostí musí smeknout i Číňan. Oba posledně zmíněné vozy vycházejí z platformy e-GMP (viz AR 1/’21), jež v překotném vývoji elektromobilů, do nichž automobilky investují horentní sumy, zůstává raritou: mateřský koncern Hyundai ji totiž představil již bezmála před čtyřmi lety, ale jejím parametrům se konkurence z „neprémiových“ sfér stále přibližuje pouze velmi pomalu. Kia EV6 a EV9, podobně jako Hyundai Ioniq 5 a 6, díky e-GMP těží především z 800V architektury, jež zejména urychluje a zefektivňuje nabíjení. A také nová Kia EV3 podle oficiálních materiálů vychází z téhož základu. Anebo ne…?
Podstatou platformy e-GMP je plochý akumulátor pod podlahou mezi nápravami a synchronní reluktanční elektromotor na zadní nápravě. Tam usnadňuje přenos točivého momentu na vozovku při razantní akceleraci, ale vinutí jeho rotoru zároveň slouží k násobení nabíjecího napětí na 800 V. Také v Soulu nám novou EV3 představovali jako další z typů postavených na e-GMP, ovšem hned několik skutečností nám již od počátku nesedělo. Kia EV3 má totiž na rozdíl od EV6 a EV9 primárně motor vpředu a pracuje s napětím konvenčních 400 V. Tato koncepce má údajně sloužit lehčí stavbě a zvětšení zavazadlového prostoru, přičemž posledně zmíněný argument padl ve chvíli, kdy nám bylo řečeno, že se u EV3 počítá i se zástavbou druhého motoru vzadu, a to bez vlivu na objem „kufru“! Mimochodem, zatímco výchozí provedení EV3 zrychlí „na sto“ za 7,5 s, budoucí „čtyřkolka“ (GT Line) to má zvládnout pod 7 a vrcholný model EV3 GT dokonce pod 6 sekund.
Foto: Kia
Technické kresby k dispozici nejsou, takže pro srovnání konstrukce podvozků typů EV3, EV6 a Niro EV nezbylo než sklonit se pod vůz, aby se naše podezření potvrdilo: ano, Kia EV3 nestojí na platformě e-GMP, ale K3. Jde přitom o docela moderní a všestranný základ, představený teprve před čtyřmi lety, který v Evropě používají Hyundai Kona a Kia Niro (v zámoří pak i Kia K4, Hyundai Elantra a další). Jeho předností je možnost zástavby spalovacích motorů v hybridním a plug-in hybridním uspořádání i čistě elektrického pohonu s plochým akumulátorem pod nohama. Jelikož Kia EV3 bude k dispozici pouze jako elektromobil, mohl být (kromě dalších konstrukčních zásahů) zkrácen přední převis, takže je EV3 o 120 mm kratší než Niro EV. Zadní část karoserie se obešla bez větších změn, zatímco mezi nápravami byl skelet platformy K3 pro aplikaci v typu EV3 upraven tak, aby umožnil usazení moderního akumulátoru z typu EV6. A tím se vysloveně nabízí srovnání vozů Kia EV6 a EV3 z pohledu provozních vlastností. Základní verze mají stejný lithium-iontový akumulátor NMC s kapacitou 58 kWh. Nová EV3 s ním zajistí na jedno nabití dojezd 436 km (WLTP, kombinace), zatímco větší EV6 jen 394 km, takže argumenty o nižší hmotnosti jsou nakonec relevantní. Z 10 na 80 % akumulátor „našťouchnete“ v EV3 za 29 minut, ovšem Kie EV6 s dražší 800V architekturou to trvá o plných 11 minut kratší dobu. Nutno je však dodat, že EV3 má sloužit především v městském a příměstském provozu, zatímco EV6 si troufá i na delší trasy. Navíc je třeba poznamenat, že nová EV3 je o nezanedbatelných 320 tisíc korun levnější než srovnatelná EV6…
Ho Sung Song |
Foto: KiaDo našeho zázemí v hotelu Ryse Autograph Collection zavítal mezi porotce COTY prezident Kia Corporation Ho Sung Song, s nímž jsme tak mohli strávit příjemný rozhovor. Kia podle něj ani na základě stagnující poptávky po elektromobilech nehodlá měnit svoji strategii mířící k elektromobilitě, ovšem spalovací motory bude nabízet až do poslední možné chvíle. Jejich vývoj údajně stále běží, zejména pak pro aplikace v elektrifikovaných hnacích ústrojích. Očividně se však mění přístup k „lidovému elektromobilu“, malý typ (zřejmě Kia EV2) s cenou pod 25 tisíc eur je údajně připraven, ovšem hledá se správné načasování jeho nástupu. Co se alternativních paliv týče, Ho Sung Song potvrdil, že Kia Corporation vidí budoucnost v bateriích a že s vodíkovými články počítají až ve vzdálenějším časovém horizontu, zatímco syntetická paliva, tedy ta vyráběná ekologickou cestou s nulovou bilancí emisí CO2, vůbec nezkoušejí. Na dotaz k případnému nástupci sportovního sedanu Kia Stinger pan prezident odpověděl: „Ano, mám ve své garáži šestiválcový Stinger a o víkendech s ním rád vyjíždím! Výkonné modely chci ve výrobě udržet a rozvíjet, ale spalovací motory mít nebudou, myslím tím třeba ultimativní EV6 GT. Mým cílem je nabízet v každé řadě Kia model GT, zaměřený na zážitky z rychlé jízdy.“ |
Ještě nám však zbývá novou EV3 srovnat se stávajícím Nirem EV, s nímž sdílí podobný rozvor i mechanický základ. Standardní EV3 s 58kWh akumulátorem na Niro EV sice ztrácí nějakých 6 kWh kapacity, pročež na jedno nabití ujede o 26 km kratší vzdálenost, ale překvapivě díky ceně 899 980 Kč stojí o více než 200 tisíc korun méně, a to i přes nepoměrně pohodlnější a vzdušnější interiér a špičkovou sestavu komfortních a asistenčních systémů. S větším, 81,4kWh akumulátorem se EV3 (GT Line) stává rekordmanem značky Kia v dojezdu (podle WLTP ujede na jedno nabití 605 km) a s cenou od 1 024 980 Kč je stále o 85 tis. Kč levnější než Niro EV. Tento příplatkový akumulátor mimochodem nabízí v daném segmentu vůbec největší kapacitu a jinak spíše menšímu vozu umožní příležitostně zdolávat i delší vzdálenosti. EV3 má nepatrně větší kola než Niro EV (základní pneumatiky 215/60 R17 vs. 215/55 R17). Objem hlavního zavazadlového prostoru vzadu v základním uspořádání sice klesl o 15 litrů, ale ten pod přední kapotou nabyl o 5 l. A jakkoli Niro EV patří k nejlehčím elektromobilům své třídy (viz např. srovnávací test v tomto vydání Automobilu), nová EV3 je ještě o 32 kg lehčí, zatímco její celková hmotnost je o 70 kg vyšší, což znamená větší užitečné zatížení. Zrychlení z 0 na 100 km/h i nejvyšší rychlost jsou prakticky shodné a EV3 vykazuje o 1,3 kWh/ /100 km nižší normovanou spotřebu elektrické energie. Motory mají stejný výkon, ten v novince má však o 28 N.m vyšší maximum točivého momentu.
V praxi ale umístění motoru vpředu znamená u elektromobilu problém. Vlivem zástavby akumulátoru, tedy nejtěžšího strukturálního prvku konstrukce, v podlaze je statické rozdělení hmotnosti mezi nápravy blízké ideálnímu poměru 50:50. To se ovšem při razantní akceleraci mění v odlehčování předních kol, což je znát zejména při výjezdech ze zatáčky na kluzkém povrchu. Kia EV3 si však v této disciplíně při našich prvních zkouškách vedla poměrně dobře, její motor má sice vyšší výkon než v základní EV6 (150 vs. 125 kW), ale nižší točivý moment (283 vs. 350 N.m), jenž je navíc dávkován plynuleji. Provozně je to příjemné, ale Kia EV3 kvůli tomu není žádným dechberoucím sprintérem. A když na semaforech na mokru přepnete do režimu Sport a prošlápnete akcelerátor k podlaze, beztak budete i v přímém směru cítit zásahy regulace prokluzu až do nějakých 60 km/h. Interiér je znamenitě odhlučněn od aerodynamického hluku, ruchů z okolí i rázů od přejížděných nerovností (a na základních 17palcových ráfcích to bude jistě ještě lepší než na těch zkoušených devatenáctkách). Na rozdíl od EV6 nechybí stěrač zadního skla, ovšem je dle současných zvyklostí značky Kia umístěn ve střešním spoileru. Tam sice nenarušuje plynulé linie karoserie, ale jelikož nestírá směrem k zemi, voda i po setření stéká přes očištěnou plochu.
Foto: Kia
Pro typ EV3 vyvinula Kia speciální a mimořádně kompaktní jednotku Thin HVAC, kombinující v jednom celku zařízení pro ventilaci, klimatizaci i vytápění. Nejenže je tento systém o 33 % lehčí, ale zároveň zvětšuje prostor pro nohy cestujících vpředu. Další údajnou světovou novinkou je začlenění tepelného čerpadla, jež nevyužívá pouze přebytečné teplo z agregátů automobilu, ale též z okolního prostředí.
EV3 je prvním automobilem koncernu Hyundai nabízejícím tzv. i-Pedal 3.0. O žádnou revoluci nejde, pádly pod volantem normálně volíte intenzitu zpomalování/ /rekuperace po uvolnění plynu, ale zatímco dosud vůz reagoval na provoz před ním pouze v režimu Auto, nyní tak činí ve všech čtyřech úrovních (0 až 3). Podobně vylepšen byl též systém chytré rekuperace (Smart Regenerative System 3.0), který se spíná přidržením pravého pádla. Dosud čerpal informace pro úpravu rychlosti pouze z mapových navigačních podkladů, ale nyní do úvahy bere i on-line data z provozu včetně hlášených radarů.
Výroba nového typu EV3 bude zatím probíhat výhradně v jihokorejském Gwangmyeongu. Jak jsme si měli možnost při prvních jízdách v Soulu ověřit, Kia EV3 patří k nejrozumnějším a nejschopnějším rodinným elektromobilům současnosti. Nastupuje do prodeje již nyní a první vozy se mezi tuzemskými prodejci značky Kia mají objevovat v těchto týdnech. Co bude se skladovými zásobami Nira EV, to se nyní lze jen dohadovat…
Technické údaje
Poháněcí soustava
Synchronní, olejem chlazený elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu napříč; 150 kW (204 k) a 283 N.m; lithium-iontový akumulátor NMC; jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol. Akumulátor: a) STD: 58,3 kWh, 158,2 Ah, 369 V, výkon 170 kW, hmotnost 375 kg; b) GT Line: 81,4 kWh, 237,3 Ah, 343 V, výkon 170 kW, hmotnost 470 kg.
Podvozek
Samonosná konstrukce z kombinace oceli a hliníkových slitin s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, vzadu plné kotouče, ABS/EBD/BA, ESC/ASR/HAC/DBC/FCA; elektromechanická parkovací brzda; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem C-MDPS na sloupku řízení, stopový poloměr otáčení 5,19 m; pneumatiky 215/60 R17 nebo 215/50 R19.
Rozměry a hmotnosti (v uvedeném pořadí akumulátorů)
Rozvor náprav 2680 mm, d/š/v 4300/1850/1560 mm, rozchod 1614/1611 (s 19“ ráfky 1610/1607) mm; objem zavazadlového prostoru VDA min./max. 460/1251, vpředu 25 l; hmotnost pohotovostní od 1650/1735, celková 2270/2355 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného 300/750, brzděného 300/1000 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v uvedeném pořadí akumulátorů)
Největší rychlost 170/170 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,5/7,7 s, spotřeba elektřiny WLTP kombinace 14,9/14,9 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd WLTP kombinace 436/605 km.
Cena od 899 980/1 024 980 Kč
Kia Carnival |
Naše další jihokorejská anabáze potvrdila, že jakkoli je tamní kultura bližší našim euroamerickým zvykům než třeba ta japonská, čiší z ní stále síla lokálního koloritu a sebevědomé nátury. A to platí též o dopravním provozu, jemuž stále vládnou velké šestiválcové či hybridní sedany dominujících velkovýrobců Hyundai a Kia. Segment SUV roste, a to zejména v podobě prodloužené verze Sportage (u nás k dispozici není), ale pokud opravdu chcete oslnit, pošlete pro hosta na letiště luxusní a přísně čtyřmístný minivan Kia Carnival. Jeho poslední generace se již do Evropy bohužel nevozí a v USA se prodává jako typ Sedona (viz AR 8/’17). V tomto provedení jde o vůz s atmosféricky plněným zážehovým 3.5 V6 a střechou zvýšenou pro zástavbu velkoplošné televize. Z tabletu mezi předními sedadly lze ovládat jejich všestranné nastavení, odvětrávání a masáž, ale též vysunout „krabici“ pro masáž chodidel. Foto: Kia |
Srovnání rozměrů |
|||||
|
Kia EV3 |
Kia Niro EV |
Volvo EX30 |
VW ID.3 |
|
Délka |
mm |
4300 |
4420 |
4233 |
4261 |
Rozvor |
mm |
2680 |
2720 |
2650 |
2770 |
Šířka |
mm |
1850 |
1825 |
1837 |
1809 |
Výška |
mm |
1560 |
1570 |
1549 |
1552 |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)