Svezli jsme se
Ford jízda s přívěsem - Nová technologie a nový motor
-red- 13.09.2011 01:36
Technika
Rozkývání přívěsu je závažný úkaz, který může za jistých okolností rychle eskalovat a potenciálně vést k velmi těžké nehodě.
Technologie dynamické stabilizace přívěsu, kterou Ford poprvé představil v modelu Kuga, je nyní k dispozici rovněž pro nový Focus, C-MAX a Grand C-MAX. Společnost zároveň oznámila, že tento pokrokový systém nabídne i v novém Rangeru, který bude uveden na evropské trhy během roku 2011, a v další generaci Kugy, plánované na rok 2012. Zejména v prázdninových měsících červenci a srpnu vyrážejí na evropské silnice miliony řidičů s přívěsem, nejčastěji obytným. Tažení přívěsu však znamená jisté riziko. Takzvané rozkývání přívěsu, kdy se přívěs pohybuje po vozovce ze strany na stranu a narušuje přitom stabilitu tažného automobilu, může vést až k dopravní nehodě. „Pro méně zkušené řidiče může být tažení přívěsu dosti náročné,“ říká Guy Mathot, vedoucí vývoje elektronických stabilizačních systémů ve Ford of Europe. „Musíte přizpůsobit styl jízdy a dávat pozor na rychlost, ale i tak vás může počasí nebo chování ostatních účastníků provozu dostat do maléru. Pro tyto případy jsme vyvinuli systém dynamické stabilizace přívěsu, který řidiči pomáhá.“
Ani nejdůmyslnější technika však nemůže z řidiče sejmout elementární zodpovědnost. Nepřiměřená rychlost, špatně rozložená zátěž či nesprávně nahuštěné pneumatiky mohou negativně ovlivnit stabilitu přívěsu. Do hry vstupují také povětrnostní podmínky, například v podobě kluzké vozovky či bočního větru. „Systém dynamické stabilizace přívěsu je součástí elektronického stabilizačního programu ESP a využívá i jeho senzorů – například ke sledování akcelerace, úhlu natočení řízení nebo rychlosti stáčení vozidla okolo svislé osy,“ vysvětluje Mathot. „Tyto parametry monitorujeme tak jako tak, proto je rozumné použít je i pro zjištění případného kývání přívěsu.“ Systém nepřetržitě sleduje rychlost stáčení vozidla okolo svislé osy a porovnává ji s úhlem natočení volantu. Pokud zaznamená počínající kývání přívěsu, na které řidič odpovídajícím způsobem nereaguje, přikročí ke stabilizačním opatřením elektronika.
Při mírném kývání přívěsu se střídavě aktivují přední brzdy vozu na levé a pravé straně. Vznikne tak stáčivý moment, působící proti momentu kývání přívěsu. Je-li kývání intenzivnější, sníží se točivý moment motoru na nulu a brzdný tlak je aplikován na všechna čtyři kola, aby se jízdní rychlost soupravy snížila pod kritickou hodnotu. Systém dynamické stabilizace přívěsu ovšem není jediné technické řešení, jímž Ford usnadňuje provozovatelům přívěsných vozidel život. Například parkovací kamera, dostupná jako výbava na přání v modelech Fiesta, C-MAX, Grand C-MAX, Kuga, Mondeo, S-MAX, Galaxy, Transit a nový Ranger, je nedocenitelným pomocníkem při samotném připojování přívěsu. Všechny vozy Ford také před uvedením na trh procházejí komplexním testováním včetně zátěžových zkoušek s přívěsem, které důkladně prověří odolnost motoru a spojky. A to všechno proto, aby zákazníci mohli bez obav zapřáhnout za svůj vůz značky Ford třeba karavan a vyrazit za prázdninovým dobrodružstvím.
Motor Ford 1.6
Od uvedení motoru 1.6 EcoBoost na trh koncem roku 2010 běží motorárna Bridgend ve Velké Británii naplno, aby stíhala uspokojovat poptávku zákazníků po nové pohonné jednotce. Ford ji montuje do modelů Focus, Mondeo, C-MAX, Grand C-MAX, S-MAX a Galaxy. 1.6 EcoBoost oslovuje zákazníky svým impozantním výkonem, vynikající spotřebou a nízkými emisemi CO2. Díky tomu Ford slaví již 50 000 vyrobených motorů tohoto typu. Motor vyvinutý i vyráběný ve vlastní režii Fordu lze právem označit za “hvězdu“ mezi pohonnými jednotkami této značky. Nabízí totiž zákazníkům nepřekonatelnou kombinaci dynamiky a hospodárnosti v podání tak všestranném, že ho lze úspěšně nasadit do široké škály modelů od Focusu až po Galaxy. I přes nevelký zdvihový objem poskytuje motor 1.6 EcoBoost pozoruhodné výkony. Focus s touto motorizací dosáhne rychlosti 100 km/h za 7,9 s a vyvine nejvyšší rychlost 222 km/h, přičemž jeho kombinovaná spotřeba paliva činí pouze 6,0 l/100 km. Svůj podíl na tak příznivém výsledku má i systém Stop-start, který je dodáván sériově do všech vozů Focus, C-MAX a Grand C-MAX s 1.6 motorem EcoBoost.
Dokonce i v rozměrném velkoprostorovém modelu Ford Galaxy dosahuje agregát o výkonu 118 kW kombinované spotřeby pouze 7,2 l/100 km, přestože vůz umí akcelerovat z klidu na stokilometrovou rychlost za méně než deset sekund. Význačnou předností motoru Ford 1.6 EcoBoost jsou rovněž nízké emise CO2, dosažené za přispění důmyslných technických inovací jako např. systému Stop-start nebo aktivní masky chladiče. Svou zásluhu na pozoruhodných parametrech má však i moderní řídicí jednotka motoru, která neustále monitoruje systém proměnného časování ventilů Ti-VCT, plnicí tlak turbodmychadla, polohu elektronického pedálu plynu, časování zapalování, vstřikovací tlak a senzory klepání. Emise CO2 u tohoto motoru činí 139 g/km v případě Focusu a 149 g/km u většího Mondea. V praxi tato čísla znamenají nízké provozní náklady při zachování vynikajících dynamických vlastností.
Zdroj: Doprava a silnice 08/11
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)