Svezli jsme se
Dodge Circuit EV - Funkční a rychlý
Tom Hyan 14.05.2009 19:25
Svezli jsme se
Když jsem si prohlížel elektrické kupé Dodge Circuit EV v lednu na Detroitském autosalonu, ani ve snu by mě nenapadlo, že o necelé dva měsíce později usednu za jeho volant. Stalo se tak na pozvání společnosti Chrysler LLC. Jízdy probíhaly na ženevském polygonu Driver Training Center, který spravuje Touring Club Suisse.
Hned zkraje prozraďme, že jízda s akumulátorovým elektromobilem Dodge Circuit EV je naprosto přirozená, vůz má velmi svižné zrychlení a dosahuje zakrátko obvyklých rychlostí; v žádném případě to není neohrabaný prototyp jako některé elektromobily, které jsem řídil počátkem devadesátých let. Tehdy také při příležitosti Ženevského autosalonu byla možnost vyzkoušet různé akumulátorové vozy (včetně úprav Škoda Favorit a Pick-Up), jež však zdaleka nedosahovaly srovnatelné dynamiky s klasickým pohonem spalovacími motory. Snad právě proto tato praxe zanikla a obnovila ji až letos americká společnost Chrysler LLC z Auburn Hills u Detroitu, která na autosalonu NAIAS 2009 prezentovala řadu elektrických vozidel, z nichž jedno přijde do sériové výroby už v roce 2010.
Pro zasvěcené není vstup Chrysleru do přípravy elektrických vozidel žádným překvapením, tato detroitská automobilka byla vždy v čele vývoje alternativních pohonů, už v letech 1945 – 1965 např. investovala 45 milionů tehdejších dolarů do turbínových pohonů. Později zkoušela také hybridní automobily (včetně diesel-elektrických a turbínových), vodíkové palivové články (také s konverzí benzinu na vodík) a čisté elektromobily, ostatně před deseti lety na autosalonu v Detroitu představila Jeep Commander Concept EV, považovaný za první elektromobil s pohonem 4x4. Pro urychlení sáhla při vývoji Dodge Circuit EV podobně jako Tesla Motors po podvozku sportovního automobilu Lotus, tentokrát nového typu Europa s nezměněným rozvorem náprav 2330 mm. Vývoj vozů v projektu ENVI ( environmental) byl zahájen v roce 2007, nyní Chrysler LLC jedná s vybranými partnery o dodávkách akumulátorů Li-Ion a trakčních elektromotorů.
Z pěti představených elektrických automobilů Chrysler pouze Dodge Circuit EV nemá pomocný spalovací motor pro dobíjení akumulátorů, ale zcela se spoléhá na sadu pokrokových akumulátorů Li-Ion. Podle způsobu jízdy dovolují dojezd 240 až 320 km (150 až 200 mil) mezi nabíjením z běžné domácí sítě (v USA 110 V, při použití 220 V se doba nabíjení plug-in sníží na polovinu). Celá pohonná jednotka je uložena na místě původního spalovacího motoru, tedy za oběma sedadly před poháněnou zadní nápravou, a sestává z trakčního elektromotoru o úctyhodném výkonu 200 kW, jednostupňového redukčního převodu, elektronické řídicí jednotky a sady akumulátorů (hmotnost 250 kg).
Ve spartánském interiéru sportovního vozu chybí spojkový pedál a řadicí páka, na středovém tunelu vedle klasické páky ruční brzdy najdete pouze tlačítka D (jízda vpřed), N (neutrál) a R (zpětný chod); vůz nemá převodovku, stačí stisknout příslušné tlačítko, povolit brzdu a sešlápnout pedál akcelerátoru. Točivý moment elektromotoru s maximem od nulových otáček vystřelí vůz vpřed zcela bezhlučně (to může být problém pro chodce), zrychlení na sto proběhne do pěti sekund a největší rychlost je prý přes 120 mph (tedy přes 193 km/h); jízdní vlastnosti odpovídají skvělému podvozku od Lotusu. Jízda je snadná i bez posilovače řízení, po aktivaci pohonné jednotky jedete jak s běžným vozem, vybaveným samočinnou převodovkou…
Náš průvodce Douglas J. Quigley, šéfinženýr projektu, připomíná, že podle průzkumu lidé běžně ujedou méně než 40 mil denně (64 km); proto ostatní typy Chrysler 200 C EV (sedan), Chrysler Town & Country (Voyager) EV, Jeep Wrangler Unlimited EV a Jeep Patriot EV dostaly malý spalovací motor (některé pod 1,0 l objemu, jiné větší podle druhu vozidla, výběr není ukončen, rýsuje se spolupráce s Fiatem), který po ujetí oněch 64 km dobije akumulátory. Dodge Circuit EV je ovšem sportovní automobil pro radost z jízdy, jeho kompaktní konstrukce toto řešení vylučuje, a tak má větší kapacitu akumulátorů pro dojezd až 320 km. Využívá se regenerativní brzdění, ale všechny běžné funkce jako kvalitní audioaparatura, klimatizace, topení, elektrické ovládání okenních skel a zámků, jakož i tempomat, zůstaly i v čistě elektrickém provozu zachovány.
Chrysler předpokládá zahájení sériové výroby elektrických vozidel od roku 2010 pro americké zákazníky, později i pro vývoz do Evropy; tři další elektrické typy by se měly začít vyrábět o další tři roky později. Vše však závisí také na vývoji legislativy, emisních předpisů pro klasické automobily, a v neposlední řadě na ceně benzinu.
DODGE CIRCUIT EV
Dvoumístné sportovní kupé s pohonnou jednotkou uprostřed před zadní poháněnou nápravou, hliníkový nosný rám; trakční elektromotor 200 kW (268 k), jednostupňový převod se zpětným chodem, sada akumulátorů Li-Ion (250 kg), hřebenové řízení bez posilovače; všechna kola nezávisle zavěšena na příčných ramenech s tlumičovými vzpěrami, vinuté pružiny; kapalinové dvouokruhové kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a regenerací energie; pneumatiky P195/45 ZR 17 vpředu a P235/40 ZR 18 vzadu; rozvor náprav 2330 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1457/1490 mm; d/š/v 3900/ 1714/1150 mm; největší rychlost 193 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h do 5,0 s a 0 – 400 m s pevným startem do 13,0 s; dojezd 241 až 322 km; světová premiéra NAIAS 2009 v Detroitu, první mimoamerická prezentace v Ženevě 3. března 2009.
Zdroj: Automobil 04/09
Autor: Tom Hyan