Svezli jsme se
BMW zve na prověření svého pohonu všech kol xDrive
-PH- 02.02.2015 09:40
Není překvapením, že v roce 2014 bylo celých 80 procent v České republice prodaných vozů BMW vybaveno pohonem všech kol označovaným xDrive. Vždyť podobného podílu německá značka dosahovala i v minulých letech. Toto číslo je dokonce větší, než ve Švýcarsku.
Trocha historie a techniky
BMW není v této oblasti nováčkem. První „čtyřkolku“ přineslo na trh v roce 1985, tedy přesně před třiceti roky – bylo to v modelu BMW 325iX, který se prodával ve třech karosářských verzích. Tento vůz měl trvalý systém pohonu se samosvorným mezinápravovým a zadním diferenciálem. Již tento typ pohonu všech kol měl základní konfiguraci, jaká se používá nyní – tedy za převodovkou umístěnou rozvodovku, z níž po levé straně motoru a převodovky vede hnací hřídel k přední nápravě. Pravá poloosa je rozdělena a prochází klikovou skříní podélně uloženého motoru.
Na rozdíl od prvních systémů došlo v roce 2003 s příchodem modelu X3 a následně po modernizaci první generace typu X5 k integraci elektronicky řízené lamelové spojky na místo rozvodovky. Celý systém tak získal aktivní člen, který podle jízdních podmínek a potřeby připojoval k trvale poháněným zadním kolům i kola přední nápravy. Silnou stránkou tohoto systému, která se následně prohloubila s neustálým zvyšováním rychlosti elektronických systémů, byla a je i v současnosti rychlost reakcí. Dnes pracuje systém xDrive se superrychlou sběrnicí FlexRay (na trhu se premiérově objevila v roce 2006 s druhou generací BMW X5), která umožňuje doslova kouzlit s rozdělováním točivého momentu mezi přední a zadní nápravu.
Již první verze systému xDrive se vyznačovaly určitým proaktivním „myšlením“. Když řidič sešlápl plynový pedál, spojka se uzavřela a automobil akceleroval jako s trvalým pohonem 4x4. Díky tomu nezáleželo na tom, zda byl například led pod předními nebo zadními koly. S postupem času se naladění a možnosti systému xDrive dále vyvíjely s cílem zachovat typickou jízdní charakteristiku vozů BMW se zadním pohonem – tedy obratnost při průjezdu zatáčkou, citlivost řízení a v neposlední řadě i schopnost aktivně pracovat s přenosem hmotnosti (například jízdou smykem).
Superrychlá elektronika
Mluvit proto o rozdělení síly mezi přední a zadní nápravou je zcela nepodstatné, sevření mezinápravové spojky se totiž neustále mění podle přilnavosti kol, míry sešlapování plynového pedálu, úhlu natočení volantu, příčného zrychlení, stáčení kolem svislé osy, zvoleného jízdního režimu a mnoha dalších parametrů. Pohon všech kol aktivně pracuje tak, aby zajistil co možná nejlepší trakci a pocit jistoty (například v režimu Comfort při klidné jízdě na zasněžených silnicích) a současně dovolil i jízdu řízeným smykem v režimech Sport+ nebo se zcela vypnutým stabilizačním systémem DSC.
Na akci BMW xDrive Tour v Peci pod Sněžkou se na zasněžených tratích zkušebního polygonu ukázalo, že každý z modelů BMW má nastavení systému xDrive mírně odlišné – a to podle charakteristiky jednotlivých typů. Když například srovnáme velká SUV X5 a X6, zjistíme, že X6 je agilnější a nechává přeci jen více točivého momentu putovat k zadním kolům. Podobné je to v případě srovnání sourozenců X3 a X4 nebo řady 3 Gran Turismo v konfrontaci s řadou 4 Gran Coupé. Na uzavřených tratích bylo možné vyzkoušet citlivost ovládání těchto vozů, při náhlých změnách směru jízdy, stejně tak jako okusit jízdu kontrolovaným smykem ve výjezdech ze zatáček.
Specialita – řada 2 Active Tourer
V testovací flotile bylo také BMW řady 2 xDrive Active Tourer, které značku BMW přeneslo do segmentu kompaktních MPV. Tento automobil má jako jediné BMW napříč uložené motory – po technické stránce je spřízněné s MINI Countryman. Pohon všech kol má obchodní označení xDrive (standardem je pohon předních kol) a je také řešen elektronicky řízenou lamelovou spojkou. Ta je ale umístěna vzadu u diferenciálu a určuje, na rozdíl od standardních BMW, velikost točivého momentu, který jde k zadním kolům. Tím jde taktéž o aktivní systém, avšak z principu věci méně zaměřený „aktivním“ směrem. I tak se ale ukázala rychlost reakcí i celkové činnosti, které zajistily slušné rychlosti při jízdě na sněhu a později během dne i na uježděném ledu.
Praktické informace
Akce BMW xDrive Tour se koná s výjimkou pondělí každý den do 14. února 2015 v Peci pod Sněžkou. Vždy probíhají dva turnusy po dvaceti lidech. Každý účastník se sveze s každým z přichystaných vozů. BMW tyto testovací jízdy nabízí zdarma. Registrovat se můžete zde.