Svezli jsme se
BMW X2/iX2 (U10) – Bez experimentů
Petr Hanke 23.05.2024 06:43
Zatímco první generace BMW X2 se možná až příliš snažila vyniknout a být jiná než zbytek produkce BMW, generace druhá zvolila úspěšný koncept použitý u větších zvýšených modelů značky – je prostě sportovněji laděnou verzí sesterského SUV, kterým je BMW X1.
SUV modely různých velikostí a proporcí přitahují zákazníky po celém světě již více než čtvrt století. A automobilky jsou za tento zájem rády, protože jde o vozy s větší marží ve srovnání s podobně velkými nízkými modely. Právě to je důvod, proč se nabídka těchto vozů neustále, i přes tlak na snižování produkce CO2, rozšiřuje. Mezi automobilky, které se v tomto segmentu snaží vymýšlet novinky, patří i BMW, jehož typ X6 masověji spustil trend takzvaných SUV-kupé. Ta se postupně usídlila především v nabídkách prémiových výrobců, kde nejde tolik o vnitřní přepravní kapacitu, jako je tomu u racionálněji smýšlejících zákazníků lidovějších značek.
V segmentu kompaktních SUV s netradičním pojetím zaujala BMW Group například v roce 2012 vozem Mini Paceman, který spojení SUV-kupé vzal tak důsledně, že vyrazil do světa s třídveřovou karoserií. Příliš se ale neuchytil, a tak po čtyřech letech skončil. V roce 2017 však přišlo BMW s typem X2, jenž ve své době zaujal proporcemi s nízkou střechou, a také dvojicí znaků svého výrobce umístěných na zadních C sloupcích. Za šest let výroby vznikl tento vůz postavený na druhé generaci BMW X1 v počtu více než 380 tisíc kusů.
Nové BMW X2, které se poprvé představilo v říjnu minulého roku a do prodeje se dostalo letos na jaře, má technický základ, včetně rozvoru náprav 2692 mm, v BMW X1. To znamená mezigenerační prodloužení rozvoru o 22 mm a celkové délky o celých 194 mm. Do stran se nový model rozšířil o 21 mm a na výšku nabral 64 mm. Již tedy nepůsobí dojmem zvýšeného hatchbacku, ale svojí siluetou se řadí k větším typům X4 a X6. Také ve srovnání se sesterským X1 má odlišné proporce. Je totiž o 54 mm delší a současně o 52 mm nižší. Zásluhou nižší a širší masky s upravenými světlomety vpředu a nízkých a širokých zadních skupinových svítilen působí na obou koncích širším a nutno dodat, že i sportovnějším dojmem. Zatímco příď je čistě z pohledu designu výrazná, ale předvídatelná, záď se z typického stylu BMW vymyká zejména nově pojatou světelnou grafikou svítilen, a také pevně instalovanou černou odtrhovou hranou na víku zavazadlového prostoru. Zřejmě příliš nezvyšuje odpor vzduchu, jehož součinitel má hodnotu cx = 0,27 a u elektrických verzí jen 0,25.
BMW nabídku typu X2 nastavilo tak, aby umožnilo značnou flexibilitu v otázkách individualizace. Tou viditelnější částí tohoto přístupu jsou možnosti zvýrazňování sportovnosti pomocí tzv. M paketů s dravějším provedením nárazníků, ale také s možností objednání osvětleného rámečku masky. Vrcholná verze M35i má navíc v masce umístěné horizontální lamely, odlišně pojatá zrcátka a dva páry koncovek na zádi. Elektrické varianty naopak kontrují jemnější maskou s optickým barevným přechodem.
Důležitější ale je, že BMW také u této modelové řady dává zákazníkům na výběr, a to ve značném rozsahu. Od zážehového, vznětového a elektrického pohonu jsou vždy připraveny dvě varianty – méně výkonná s pohonem předních a výkonnější s pohonem všech kol. Výkonové rozpětí tak sahá od 100 kW (150 k) do 230 kW (313 k). BMW se dokonce všechny varianty podařilo vybalancovat i z pohledu ceny, kdy mezi základní zážehovou a elektrickou verzí je jen 66 tisíc korun, což znamená 6,3 %. Všechny tři základní verze jsou navíc velmi podobné také z pohledu výkonu a dynamiky, takže volba konkrétního druhu pohonu závisí spíše na způsobu používání než na samotných financích. BMW má tuto strategii dobře vymyšlenou již u jiných modelových řad, takže skutečnost, že všechny verze modelu X2 vznikají na jedné výrobní lince, v tomto případě v Regensburgu, umožňuje flexibilní přizpůsobení mixu druhů pohonu aktuální poptávce.
Základem nabídky je zážehový tříválec 1,5 litru kombinovaný se 48V mild hybridní technikou s elektromotorem integrovaným do dvouspojkové sedmistupňové převodovky. Jde o jediný tříválec v nabídce, protože základní vznětová verze sDrive18d používá k pohonu čtyřválec přeplňovaný dvojicí sekvenčně spínaných turbodmychadel. Varianta xDrive20d, tedy s pohonem všech kol, disponuje motorem o shodném výkonu 110 kW (150 k), ovšem doplněným o mild hybridní systém zvětšující jeho sílu zejména v nízkých otáčkách a menších rychlostech. Nabídku spalovacích motorů završuje sportovně laděná varianta M35i xDrive s novým dvoulitrovým čtyřválcem 2,0 litru pracujícím v Millerově cyklu a disponujícím kombinací přímého a nepřímého vstřikování a dvoukomorovým turbodmychadlem. Tato varianta je jako jediná vybavena samosvorným předním diferenciálem.
Elektrické verze iX2 eDrive20 a iX2 xDrive30 vezou v podlaze shodný akumulátor o využitelné kapacitě 64,8 kWh, schopný při nabíjení pojmout výkon až 130 kW. To znamená, že z 10 na 80 % kapacity, tedy na dojezd přibližně 280 km podle WLTP, je potřeba 29 minut. Základní varianta je vybavena jedním elektromotorem na přední nápravě, zatímco ta výkonnější dvojicí stejných jednotek lišících se pouze stálým převodem.
Podvozek modelů X2 je principiálně shodný s praktičtějším sourozencem X1, má ale vlastní naladění. Přední hliníkovou nápravu typu MacPherson doplňuje zadní ocelové tříprvkové zavěšení s oddělenými pružinami a tlumiči. Zatímco samotné zavěšení zadních kol je v principu shodné pro všechny verze, zadní nápravnice se liší podle druhu pohonu, pro výkonnější elektrickou verzi je doplněna držáky elektromotoru a upevnění akumulátoru.
Kromě variant s výkonem tři sta koní a více jsou standardem tlumiče s proměnnou charakteristikou v závislosti na stlačení se zesílenými dorazy. Dvojice nejvýkonnějších variant je pak vybavena tlumiči, jejichž charakteristika se mechanicky mění v závislosti na rychlosti kmitání kol a současně jsou spojeny se snížením světlé výšky o 15 mm. Tento podvozek kombinovaný s přímějším řízením (14,7:1 proti standardním 15,5:1) je v rámci M sportovního paketu k dispozici i pro ostatní verze.
BMW X2 používá, stejně jako typ X1, integrovanou brzdovou soustavu bez konvenčního podtlakového posilovače, jež umožňuje zejména u elektrických verzí přesné rozdělení brzdného účinku mezi rekuperaci (až 120 kW) a kotoučové brzdy. Zatímco pro standardní varianty lze volitelně objednat výkonnější brzdovou soustavu, varianta M35i xDrive přichází vpředu standardně se čtyřpístkovými pevnými třmeny a dvoudílnými odvrtávanými kotouči s průměrem 385 mm.
Zatím jsme měli možnost usednout za volant dvojice nejvýkonnějších verzí modelu X2: iX2 xDrive30 a M35i xDrive. První z nich potěšila zejména mimořádným komfortem, nízkou hlučností a přirozenou lehkostí jízdy. Nízké ovládací síly v tomto případě neznamenají menší citlivost či zpětnou vazbu, ale ve spojení s přirozeně svižně reagujícími motory působí celek zcela nenuceně. Potěší také směrová stabilita, ale též potřebná jistota a preciznost řízení v zatáčkách. Přirozeně je znát vyšší hmotnost daná těžkým akumulátorem, nicméně projeví se až při skutečně sportovním stylu jízdy, kdy vnímáte intenzivnější síly působící na pneumatiky. Odpružení se vždy, i na rychle projížděných delších nerovnostech, daří mít pohyby karoserie bezpečně pod kontrolou.
Varianta X2 M35i xDrive poskytuje sice méně komfortu z pohledu odpružení a akustiky, ale zato mnohem více emocí. Zejména ve vysokých rychlostech je jednoznačně dynamičtější a vlivem tužšího naladění podvozku a řízení je také citelně přesnější v ovládání. Při akceleraci z ostřejších zatáček jasně vnímáte efekt samosvorného diferenciálu přední nápravy, jenž automobil efektivně stočí do vnitřku zatáčky. V tomto případě to působí přirozeněji než u vektorového řízení dynamiky, jež se pomocí cílených zásahů brzd snaží u elektrické verze vytvořit podobný efekt. V mezigeneračním srovnání je u vrcholné verze zřejmá snaha o větší podtržení sportovnosti, a to nejen vzhledem, ale především projevem. Uhlazenější motor má nyní paradoxně větší říz, chuť po otáčkách a jadrnější zvuk. Převodovka řadí efektivněji a ve sportovním režimu možná i teatrálněji a řízení spolu s podvozkem je sladěnější a umožňuje například na brzdách před zatáčkou citlivější práci se zadní částí, která je připravena přirozeně pomoci se zatáčením.
Vnitřní prostor modelů X2 se v podélném a příčném směru prakticky neliší od typu X1, jediný rozdíl vnímáte ve výšce, kdy nad předními sedadly je v typu X2 1018 mm, což je o 51 mm méně, vzadu činí rozdíl 55 mm. Osoby se vzrůstem do 190 cm tím neucítí žádné fyzické omezení, jen lze vnímat menší vzdušnost vnitřního prostoru vlivem nižších oken. Větší délka karoserie přináší o 20 l větší zavazadlový prostor ve standardním uspořádání, avšak o 130 l menší po sklopení zadních opěradel dělených v praktickém poměru 40:20:40. Silnou stránkou BMW X2 je funkčnost infotainmentu a zejména jeho online funkce v podobě možnosti instalace aplikací třetích stran, objednávání doplňkové výbavy nebo stahování aplikací. S vozem a jeho funkcemi je sladěná i aplikace My BMW, umožňující řadu funkcí obsluhovat a sledovat na dálku. Škoda jen, že BMW u svých menších modelů odstranilo ze středové konzoly typický otočný ovladač, který umožňoval obsluhu mnoha funkcí poslepu bez nutnosti dotyku na centrální displej. Druhá generace BMW X2 je proti předchůdci jednoznačně komplexnějším vozem. Takřka nečiní ústupky z pohledu praktičnosti, ale přitom disponuje dynamičtějším vzhledem i jízdním projevem ve srovnání s jen nepatrně levnějším typem X1. Za silnou stránku považujeme také velmi širokou nabídku pohonných jednotek, a to jak z hlediska typů pohonu, tak nabízených výkonových variant.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kromě e+f) kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový tří- nebo čtyřválec uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d;
a) sDrive20i: typ B38; zážehový tříválec; proměnné časování Double-Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, turbodmychadlo; 1499 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 11,1:1; 115 kW (156 k)/4700–6500 min-1 a 240 N.m/1500–4400 min-1; 48V mild hybrid, 14 kW (19 k) a 55 N.m; celkový výkon 125 kW (170 k) a 280 N.m;
b) M35i xDrive: typ B48; viz výše, ale zážehový čtyřválec, dvoukomorové turbodmychadlo, pracující v Millerově cyklu, přímé a nepřímé vstřikování paliva, 1998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm), 9,5, 221 kW (300 k)/5750–6500 min-1 a 400 N.m/2000–4500 min-1;
c) sDrive18d: typ B47; vznětový čtyřválec, 2x turbodmychadlo, nízkotlaké s proměnnou geometrií, 1995 cm3, (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 110 kW (150 k)/3750–4000 min-1 a 360 N.m/1500–2500 min-1;
d) xDrive20d: viz výše, ale plus 48V mild hybrid, 14 kW (19 k) a 55 N.m; celkový výkon 120 kW (163 k) a 400 N.m;
e) iX2 eDrive20: elektrický pohon; synchronní elektromotor s buzeným rotorem vpředu; 150 kW (204 k) a 250 N.m, akumulátor 64,8 kWh, 286 V;
f) iX2 xDrive30: elektrický pohon; dva synchronní elektromotory s buzeným rotorem; přední i zadní 140 kW (190 k)/8000 min-1 a 247 N.m/0–4900 min-1; celkem 230 kW (313 k) a 494 N.m.
Převodné ústrojí
Kromě e+f) sedmistupňová dvouspojková převodovka Getrag (pro a+d) s integrovaným 48V elektromotorem), (a/b/c+d) 16,991/16,991/ /15,870–10,588/10,588/9,302–7,072/7,076/5,735–4,945/ /4,910/3,968–3,777/4,001/3,153–3,043/3,273/2,478–2,518/ /2,522/2,015–Z 16,323/16,323/14,255), a+c) pohon předních kol, b+d) pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojkou, b) vpředu samosvorný diferenciál. e+f) jednostupňový převod v těle motoru, f) stálý převod př./zad. 11,190/10,050.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními; příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, jednopístkové plovoucí třmeny, b) vpředu 4pístkové pevné třmeny; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení a+c+d+e) 15,5:1, b+f) 14,7:1; pneumatiky od a+c+d) 225/55 R 18, b) 245/40 R 20, e+f) 205/65 R 17.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů)
Rozvor náprav 2692 mm, rozchod kol 1570/1645 mm; d/š/v 4554/ /1845/1590 mm, světlá výška 207 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) a/b+c+d/e+f) 515–1400/560–1470/525–1400 l; obrysový průměr otáčení 11,7 m; objem palivové nádrže a+c/b+d) 45/54 l; hmotnost pohotovostní 1570/1695/1600/1705/1885/2020 kg; celková 2150/2270/2170/2280/2460/2605 kg; brzděný přívěs 1800/2270/1800/2000/750/1200 kg. Součinitel odporu vzduchu cx = 0,27, e+f) 0,25.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 213/250/210/207/170/180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,3/5,4/8,9/8,6/8,6/5,6 s; spotřeba paliva WLTP a/b/c/d) 6,5–6,0/ /8,0–7,7/5,5–5,1/5,2–4,8 l/100 km, e/f) 16,9–15,3/17,7–16,3 kWh/100 km; emise CO2 148–136/181–174/145–133/136–125/0/0 g/km, dojezd 692–750/675–701/818–882/1038–1125/439–478/417–449 km; e+f) max. nabíjení AC/DC 11/130 kW.
Cena od zážehový/vznětový/elektrický 1 041 300/1 051 700/1 107 600 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)