Svezli jsme se
Bmw řady 4 Coupé (G22) – Výrazné odlišení
Petr Hanke 17.11.2020 06:49
BMW řady 4 Coupé vyvolalo po uvolnění prvních snímků rozruch plochou asi čtvrt metru čtverečního uprostřed přídě. Důležitější ale je, že se od řady 3 odlišuje mnohem více svým jízdním projevem.
Když se podíváme na výrobní program BMW, je zřejmé, že modely dělající prodejní čísla (řady 3 a 5 a SUV X1, X3 a X5) se v rámci generačních výměn snaží co možná nejplynuleji navazovat na své předchůdce a působit přirozeně líbivým dojmem. U modelů, které ale stojí více stranou mainstreamu, nebo přesněji řečeno míří na užší skupiny zákazníků a nemají roční šestimístné prodejní ambice, si designéři dovolují více. Mnoho příkladů bychom našli v minulosti, nicméně v aktuální nabídce jde třeba o řadu 7 nebo modely X2 či X6. To jsou výrazné vozy, jež mají schopnost svým designem polarizovat. A přesně to je případ také nového BMW řady 4 Coupé (a Cabrio).
Druhá generace řady 4 navazuje na předchozí řady 3 Coupé a vlastně ještě dále až na modely 02, jež měly premiéru v roce 1966. Svým vzhledem se snaží na první pohled šokovat použitím velkých ledvinek tvořících masku chladiče, na druhou stranu je ale zbytek karoserie navržen v duchu nejlepších tradic modelů kupé své značky. Působivé jsou zejména boční proporce, jemně modelované vystupující zadní blatníky kryjící zvětšený rozchod zadních kol a také nově řešená záď s tenkými světlomety. Naživo celek působí velmi dynamicky a přitom uhlazeně.
Po technické stránce je řada 4 postavena na základě řady 3, což znamená použití platformy CLAR s podélně uloženými motory a primárním pohonem zadních kol, ovšem v „odlehčené“ verzi určené pro menší modely. Z toho vyplývá například použití přední nápravy typu MacPherson s dvojicí oddělených spodních ramen na každé straně namísto víceprvkové nápravy modelů s číslem 5 a větším v označení. Kupé sdílí se sedanem také rozvor náprav 2851 mm, jenž v mezigeneračním srovnání narostl o 41 mm. V dalších parametrech se ale tyto modely liší. Například rozchod zadních kol je u kupé o 43 mm větší, s čímž souvisí i o 25 mm větší šířka vozu. Nejširším místem kupé jsou právě zadní blatníky. Odlišné proporce dotváří o 59 mm větší délka a současně o 48 mm nižší výška dvoudveřové varianty. Z uvedeného snížení připadá 10 mm (modely xDrive 8 mm) na zmenšení světlé výšky. Současně došlo ke snížení těžiště varianty kupé o 21 mm.
Řady 4 a 3 sdílejí základní konstrukční principy svých karoserií, což se týká rozměrů a řešení nosných a deformačních struktur, ale také použitých materiálů, jako například značného podílu hliníku v nosných prvcích přídě. Kupé ale přesto přichází s řadou úprav, mezi něž patří použití i hliníkové kapoty motoru, předních blatníků a dveří. Zásadní jsou ale také další vyztužení přední i zadní části v podobě dodatečných profilů a plechů zvyšujících tuhost karoserie, což umožňuje precizněji nastavit podvozek a více akcentovat sportovní charakter.
Podvozek modelů řady 4 je standardně nejen snížený, ale vyznačuje se také tužším nastavením pružin, tlumičů a stabilizátorů a současně také pevnějšími silentbloky uložení v karoserii a přepracovanou kinematikou. Jmenujme například zvětšený odklon na přední nápravě. Ve standardním provedení jsou použité pasivní tlumiče s proměnnou charakteristikou podle zdvihu. Ve středním pásmu jsou měkčí a postupně se zásluhou zvětšených hydraulických dorazů „utahují“.
BMW ale již tradičně nabízí mnoho možností, jak dále podle chuti (a samozřejmě peněženky) majitele posílit sportovnost svých modelů. Řada 4 není výjimkou, a tak u ní lze zvolit například M sportovní podvozek, jenž je standardem pro modely M440i a M440d, s ještě tužším souborem tlumič-pružina-stabilizátor. K těmto úpravám se ale navíc přidávají také další výztuhy karoserie, tužší uložení zavěšení a dále zvětšené odklony kol. Třetím nabízeným podvozkem je M varianta s adaptivními tlumiči přinášejícími zejména více pohodlí v komfortním nastavení. Spolu s dvojicí M podvozků se pojí také řízení s proměnným převodem podle rejdu, jež má ve variantách M440i/d mírně přímější převod.
Mezi další technickou výbavu pro posílení sportovnosti patří i M sportovní brzdová soustava se zvětšenými kotouči, pevnými čtyřpístkovými třmeny vpředu a plovoucími třmeny vzadu, jež je standardní výbavou pro modely M440i/d a volitelnou pro ostatní verze. Z pohledu jízdní dynamiky je důležitý zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností, jenž je standardní výbavou modelů M440i/d a volitelnou pro varianty 430i/d, pakliže jsou vybavené jedním z M sportovních podvozků. Svorný účinek v něm vytváří elektronicky řízená lamelová spojka, umožňující podle pokynů stabilizačního systému vytvořit svornost od 0 do 100 %.
Nabídka motorů pro BMW řady 4 prozatím obsahuje čtveřici jednotek uvedených v tabulce, ovšem od jara do nabídky přibydou dva vznětové řadové šestiválce s dvojicí turbodmychadel a mild hybridní technikou, a to v modelech 430d xDrive (210 kW/ /286 k) a M440d xDrive (250 kW/340 k). Všechny aktuálně dostupné motory prošly úpravami, takže nyní plní nejpřísnější emisní normu Euro6d. Avšak pouze zážehový šestiválec modelu M440i a vznětové verze jsou doplněné mild hybridní technikou obsahující startér-generátor s výkonem 8 kW (11 k) a pracující s napětím 48 V.
Pro zážehové motory je charakteristické použití proměnného časování sacích i výfukových ventilů, stejně jako plynule proměnný zdvih sacích ventilů nahrazující činnost škrticí klapky. Naopak vznětové motory, tedy jak čtyř-, tak šestiválce, jsou všechny vybavené dvoustupňovým přeplňováním a systémem čištění výfukových plynů se vstřikováním AbBlue a záchytným katalyzátorem SCR.
Všechny motory jsou v případě kupé řady 4 spojené s osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF a s výjimkou zážehových čtyřválců je standardní nebo volitelnou výbavou pohon všech kol xDrive s elektronicky regulovanou lamelovou spojkou upravující rozdělení hnací síly mezi přední a zadní nápravy. Stejně jako je tomu u všech nových modelů BMW, také v řadě 4 se charakteristika pohonu všech kol mění podle zvoleného jízdního režimu. V případě módu Sport Plus a s vypnutým stabilizačním systémem elektronika minimalizuje zapojení předních kol, takže automobil se až do trakčních schopností zadních pneumatik chová podobně, jako by měl hnanou pouze zadní nápravu. Zejména v provedení M440i elektronika dovolí i průjezdy zatáček řízeným smykem. To je ale spíše extrém, protože ve všech ostatních nastaveních je pohon všech kol navržen pro přidání trakce navíc a zvýšení stability.
Řízení nového BMW M440i xDrive je skutečným požitkem. Automobil je citelně přímější a jednoznačnější než sedan M340i xDrive. V nájezdech do zatáček poskytuje více přilnavosti a umožňuje přesněji odhadnout dostupný grip. Přitom ale automobil není přehnaně tvrdý či nekompromisně kopírující nerovnosti vozovky, jako je tomu u výrazně sportovněji laděných M modelů. Silnou stránkou byla též schopnost dálničního cestování, jemuž dominovaly směrová stabilita, nízká hlučnost, ale také lehkost jízdy daná účinnou aerodynamikou (cx = 0,25). Řízení tohoto automobilu padne do ruky jako dobře ušitý oblek a člověk si připadá, že tento vůz řídí odnepaměti.
Příjemné zážitky z jízdy, jen mírně komfortnější, poskytuje také varianta 420d xDrive v provedení M Sport s adaptivním M podvozkem. Bylo zřejmé měkčí uložení podvozku, ale přesto byla opět překvapující ochota k zatáčení ve spojení s celkovou kulturou a komfortem jízdy. Vznětový motor přirozeně neposkytoval tolik potěšení z dynamiky jako téměř dvojnásobně výkonný zážehový sourozenec, nicméně jeho projev byl vzhledem ke zdvihovému objemu a druhu paliva pozoruhodný. Podobně jako u šestiválce byl znát také přínos mild hybridní techniky, a to zejména při řazení, jež zásahy elektromotoru účinně vyhlazovala a spalovacímu motoru pomáhala vhodně přizpůsobovat otáčky.
Vzhledem ke stejnému rozvoru nepřekvapují velmi podobné základní vnitřní rozměry řady 4 a sedanu řady 3. Dvoudveřová varianta poskytuje vpředu zásluhou níže umístěných sedadel jen mírně zmenšený prostor pro hlavu, vzadu platí to samé. Na délku je u obou vozů prostorový komfort srovnatelný. Praktičnost automobilu zvyšují sklopná opěradla zadních sedadel dělená v poměru 40:20:40. Novinkou zvyšující komfort v tomto typu automobilu s dlouhými dveřmi, převzatou z větších kupé značky, je vysouvací podavač bezpečnostních pásů předních sedadel.
Řada 4 přebírá rozsáhlou nabídku asistenčních a komunikačních systémů ze sedanu řady 3. Standardní výbavou je operační systém BMW 7 umožňující aktualizace na dálku, u nějž je samozřejmostí trvalé propojení se servery automobilky. Silnou stránkou tohoto systému je velmi intuitivní obsluha ovladačem mezi sedadly, dotykovým displejem, gesty, ale také tlačítky přímé volby a pro anglicky mluvící také chytrý hlasový asistent. Z asistenčních systémů zaujala samozřejmost, s níž adaptivní tempomat spojený s udržováním v jízdním pruhu dokázal vůz ovládat i na silnicích první třídy, případně v zúžených pruzích na dálnicích. Škoda jen, že je stále povinnost mít ruce na volantu a systém vás k tomu neustále vybízí.
BMW řady 4 Coupé se nyní liší od řady 3 více, než tomu bylo v minulosti. Kromě designu, který je tradičně silnou stránkou těchto odvozených dvoudveřových variant, je totiž pro dvoudveřovou novinku charakteristický také jednoznačně sportovnější jízdní projev a větší možnosti individualizace právě směrem k větší dynamice.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo vznětový celohliníkový čtyř- nebo šestiválec uložený vpředu podélně; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování; EU6d;
a) 420i: typ B48; zážehový čtyřválec; proměnné časování Double-Vanos, proměnný zdvih sacích ventilů Valvetronic, dvoukomorové turbodmychadlo TwinScroll; 1998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 10,2:1; 135 kW (184 k)/5000 – 6500 min-1 a 300 N.m/1350 – 4000 min-1;
b) 430i: viz výše, ale 190 kW (258 k)/5000 – 6500 min-1 a 400 N.m/ /1550 – 4400 min-1;
c) M440i xDrive: viz výše, ale B58, řadový šestiválec; 2998 cm3 (ø 82,0 x 94,6 mm); 10,2:1; 275 kW (374 k)/5500 – 6500 min-1 a 500 N.m/1900 – 5000 min-1;
d) 320d: typ B47; vznětový čtyřválec; 2x turbodmychadlo; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0 mm); 16,5:1; 140 kW (190 k)/4000 min-1 a 400 N.m/ /1750 – 2250 min-1.
Převodovky
Osmistupňová samočinná převodovka Steptronic (ZF) s kapalinovým měničem momentu (5,250 – 3,360 – 2,172 – 1,720 – 1,316 – 1,000 – 0,823 – 0,640 – Z 3,712), stálý převod 2,813. Pohon zadních kol (a+b+d), pro c) standardně, pro d) volitelně pohon všech kol xDrive s elektronicky řízenou lamelovou spojkou, zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností (jen c, volitelně b).
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu oddělená spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu pětiprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, alternativně aktivními, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/CBC/DBC, DSC/DTC/ICM (xDrive); hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, proměnný převod řízení podle rejdu; kola z lehkých slitin
a+b+d) 7,5J x 17, c) př. 7,5J x 18, zad. 8,5J x 18; pneumatiky
a+b+d) 225/50 R 17, c) př. 225/45 R 18, zad. 255/40 R 18.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů, v závorce xdrive)
Rozvor náprav 2851 mm, rozchod kol 1575/1611 mm; d/š/v 4768/1852/ /1383 mm, světlá výška 127 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 440 l; obrysový průměr otáčení 11,4 m; objem palivové nádrže 59 l; hmotnost pohotovostní 1525/1545/(1730)/1605 (1670) kg; celková 2015/2030/(2245)/2095 (2165) kg; nebrzděný/brzděný přívěs 750/1600 (c) 1800) kg. Součinitel odporu vzduchu cx = od 0,25 (c) 0,29).
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů, v závorce xdrive)
Největší rychlost 240/250/(250)/240 (238) km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 7,5/5,8/(4,5)/7,1 (7,4) s; spotřeba paliva NEDC, město 6,6/7,3/(8,6)/ /4,5 (4,8) l/100 km, mimo město 4,6/4,8/(5,7)/3,6 (4,0) l/100 km, kombinace 5,3/5,7/(6,8)/3,9 (4,3) l/100 km; emise CO2 122/131/(155)/ /103 (112) g/km.
Cena od 1 146 600 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)