Svezli jsme se
BMW Alpina přichází na český trh
Automobil revue 18.02.2008 00:00
Už na počátku 70. let byla Alpina, společnost Burkharda Bovensiepena z Buchloe, největší tuningovou firmou v Evropě. Dnes má vlastní výrobní čísla jako akreditovaný výrobce automobilů, který jich dodává asi tisíc ročně na základě BMW. Nyní přichází zásluhou AuTec Group oficiálně do České republiky.
Základní kámen prosperujícího podniku položil Burkhard Bovensiepen v roce 1965, kdy začal prodávat tuningové kity pro vozy BMW tzv. nové třídy, jež se uvedly typem BMW 1500 na IAA 1961 ve Frankfurtu. Dr. Rudolf Bovensiepen tehdy vyráběl psací stroje značky Alpina, ale syna Burkharda zajímaly více motory. Sbíral sportovní zkušenosti na dvouválci BMW 700 s motorem vzadu, ale když uviděl BMW 1500, rozhodl se zvýšit výkon vozu o 9 kW (12 k) speciální sadou s dvojitým karburátorem Weber. Kit prodával za 990 marek a měl úspěch, proto v roce 1965 založil komanditní společnost BMW Alpina, Burkhard Bovensiepen KG, na Alpenstrasse 37 v Buchloe u Mnichova, kde sídlí dodnes.
V sedmdesátých letech jeho tuningové kity zahrnovaly sadu s dvojitými karburátory, upravené hlavy válců, ostřejší vačkové hřídele a sportovní příslušenství. Jakmile začala firma slušně vydělávat, pustil se Bovensiepen do motoristického sportu, v sedmdesátých letech startovaly vozy BMW Alpina také na brněnském okruhu při ME cestovních vozů a nezřídka vítězily (např. Helmut Kelleners a Günter Huber na BMW Alpina 3.0 ve 24 h Spa-Francorchamps 1970, v Brně ten rok dojeli druzí za Alfou GTAm Toineho Hezemanse, Alpiny však kralovaly třídě 1600 cm3).
Za volanty se objevovali ti nejlepší, například Niki Lauda, Alex Soler-Roig, Helmut Marko, Harald Ertl, Hans Stuck, James Hunt, Derek Bell, Brian Muir, Dieter Quester, René Herzog, Gerold Pankl, Peter Peter a mnozí další. Úspěšná bilance dovolovala rozšiřovat tuningovou nabídku, už v roce 1971 měla firma 80 zaměstnanců a také konstrukční oddělení, mechanické dílny, obrábění hlav válců, stavbu motorů (kapacita 600 ročně), zkušebnu motorů, montážní halu a v neposlední řadě závodní i vývojové oddělení. Ten rok také Alpina inspirovala BMW k vývoji odlehčené verze třílitrového kupé, prvního CSL pro ME cestovních vozů.
Později se nabídka tuningových verzí rozšířila na další typové řady BMW, i když se Alpina stále věnovala také závodům cestovních vozů, v nichž startoval rovněž zakladatelův syn Andy Bovensiepen, dnešní ředitel firmy. V roce 1978 zabudovala Alpina poprvé šestiválec do BMW řady 3, tehdy vyráběného jen se čtyřválci, ze série 5 vytvořila B7 Turbo, v té době nejrychlejší sedan. Burkhard Bovensiepen v roce 1979 rozšířil oblast podnikání o dovoz vína, rovněž pod značkou Alpina, a také tato činnost úspěšně pokračuje dodnes.
V roce 1983 získala Alpina registraci automobilového výrobce, tedy vlastní VIN, přestože základem jejích vozů jsou stále BMW. Koncem sezony 1988 ukončila Alpina závodní činnost, aby se mohla soustředit na produkci upravených automobilů. Paul Frère, nestor motoristických novinářů a vítěz 24 h Le Mans 1960 na Ferrari, označil typ BMW Alpina B10 Biturbo za nejlepší čtyřdveřový automobil, jaký kdy řídil (a to jich řídil stovky).
V roce 1992 představila Alpina automatizovanou převodovku Shift-Tronic s manuálním řazením a elektronickým ovládáním spojky, vyvinula vlastní elektricky vyhřívané kovové katalyzátory E Kat a v roce 1999 uvedla vozy BMW Alpina se vznětovými motory. V roce 2002 se zrodil BMW Alpina Roadster V8, vlastní verze sportovního typu Z8 s řazením Switch-Tronic; už o rok dříve odebrali japonští klienti dvoutisící automobil značky BMW Alpina.
Poznávacím znakem vozů BMW Alpina je modro-zelená kombinace barev Alpina, ovšem v nabídce jsou rovněž všechny ostatní barvy BMW, a to interiéru i exteriéru. Úpravy se neomezují na pohonnou jednotku, ale zákazník volí i provedení interiéru včetně koženého čalounění, ušlechtilého dřeva a nejrůznějších doplňků; tuning probíhá také na podvozku.
Dnešní nabídka BMW Alpina pro modelový rok 2007/2008 čítá pět typů na základě nejnovějších BMW řad 3, 5, 6 a 7. Nová Alpina D3 se dodává jako sedan a kombi Touring se vznětovým čtyřválcem 2.0/147 kW (200 k) a litými koly Alpina Classic 18“, verze se zážehovým motorem Biturbo 3.0/265 kW (360 k) a šestistupňovou převodovkou Switch-Tronic na základě automatu ZF 6HP19 se jmenuje B3 Biturbo, zrychluje na sto za 4,8 s a dosahuje největší rychlosti 285 km/h (sedan, kupé nebo kabriolet).
Další větší modely B5 S, B6 S a B7 pohánějí pouze osmiválce Turbo 4.4/390 kW (530 k) pro řady 5 a 6, resp. pro řadu 7 jen 368 kW (500 k), všechny s řazením Switch-Tronic na základě ZF 6HP26. Nejrychlejší je sedan BMW Alpina B5 S (317 km/h) a kupé B6 S (318 km/h), tyto vozy zrychlují z 0 na 100 km/h za 4,6, resp. 4,5 s. Samozřejmě, Alpina nabízí vlastní boutique, např. oděvy, tašky, ale i náramkové hodinky.
Značku Alpina oficiálně uvedla na český trh společnost AuTec Group se sídlem v Jeremiášově ulici v Praze 5. Stala se výhradním dovozcem automobilů Alpina pro český trh. Prodej i servisní zázemí je v sídle této společnosti, která v lednu slaví patnáct let působení na českém trhu. Nejprve působila jako importér a prodejce vozů BMW a Mini, od roku 2007 prodává také automobily Land Rover, Jaguar, Alpina a Nissan a již více než deset let je dovozcem motocyklů BMW pro Českou republiku.
Exkluzivní Alpina však má jen 17 importérů na celém světě, od závěru loňského roku k nim tedy patří Česká republika. Čekací lhůta je tři až čtyři měsíce od podání objednávky, vzhledem k exkluzivitě a omezenému množství vozů pro jednotlivé trhy se počítá s prodejem jen v desítkách kusů.
Zdroj: Automobil revue 1/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)