Svezli jsme se
BMW 3 (E90/E91) - Účinná dynamika
Tom Hyan 11.12.2008 14:23
Svezli jsme se
BMW řady 3 s dvanácti miliony vyrobených exemplářů patří k nejúspěšnějším automobilům mnichovské značky. Pátá generace řady 3 (E90), vylepšovaná průběžně včetně vzniku nových verzí, prošla pro modelový rok 2009 decentním faceliftem s úpravami v rámci strategie EfficientDynamics, která spojuje ekologický i hospodárný provoz s nezměněnou dynamikou.
Lze říci, že automobily BMW řady 3 se staly zakladateli segmentu prestižních sedanů, jež nyní nazýváme prémiové, a kam míří také konkurence (Mercedes-Benz třídy C, Audi A4, Lexus IS). První trojka interního označení E21 se představila na jaře 1975, tedy před 33 lety, jako nástupce řady 02, aby uvedla do této třídy šestiválcové motory. Celkový počet vyrobených vozů první generace dosáhl 1 364 039. Druhá generace (E30) už byla natolik vyspělá, že se vyráběla přes deset let, vzniklo 2,34 milionu exemplářů, z toho 2 092 122 sedanů, a dala základ dalším prestižním typům M3 a Z1, nemluvě o využití jejích dílů pro nový Compact, jenž se představil jako součást karosářského portfolia třetí generace (E36), která zaznamenala přes 1,5 milionu vozů.
Čtvrtá generace (E46), uvedená v roce 1998, se stala vůbec nejúspěšnějším osobním vozem BMW s produkcí převyšující tři miliony exemplářů, přesně 3 266 885 automobilů, z toho 1 918 984 sedanů, 428 061 kombi Touring, 443 264 kupé, 277 146 kabrioletů a 199 430 hatchbacků Compact. Pátá generace, interně E90, se představila na Ženevském autosalonu 2005. Vyrábí se jako sedan E90, kombi E91, kupé E92 a kabriolet E93, poprvé s pevnou sklápěcí střechou. Po třech letech přichází facelift s dalším cizelo- váním vnějšího designu, s novými hlavními světlomety i koncovými svítilnami, uprave- ným interiérem s vylepšeným systémem iDrive a nabídkou internetového přístupu Connected Drive (za klidu vozidla), paletou deseti motorů (pěti zážehových, pokud nepočítáme nový M3, a pěti vznětových) s nižší spotřebou a menšími emisemi, roz- šířením nabídky trvalého pohonu všech kol xDrive a dalším posílením prvků aktivní i pasivní bezpečnosti.
Porovnáním technických údajů BMW řady 3, které nyní uvádíme pro karosářskou variantu sedan, a to odděleně pro zážehové a vznětové verze s pohonem zadních kol, ovšem v provedení jak s ma- nuální, tak se samočinnou převodovkou, snadno zjistíme, jak velkého pokroku bylo za pouhé tři roky dosaženo (viz představení řady 3 při uvedení na trh v AR 3/’05). Jen jeden příklad za všechny, výkon zážehového dvoulitru BMW 320i se zvýšil při shodném objemu válců 1995 cm3 ze 110 kW (150 k) na 125 kW (170 k) při 6700 min‑1 namísto 6500 min‑1, u maxima točivého momentu je tento poměr 200:210 N.m (při otáčkách 3600, resp. 4250 min‑1), ovšem spotřeba paliva podle metodiky EU se snížila z 10,7/5,6/7,4 l/100 km na dnešních 8,4/4,8/6,1 l/100 km, zatímco emise CO2 klesly ze 178 na 146 g/km! Opakuji, za pouhé tři roky. Jak je to vůbec možné? Především optimalizací všech funkcí vozu, skutečným náskokem díky technice, nikoli jen prázdným heslům.
Program Efficient-Dynamics, tedy účinná dynamika, využívá všech možností, jak učinit provoz vozu hospodárnějším a méně zatěžujícím životní prostředí při zachování, resp. vylepšení dynamických vlastností automobilu. Konstruktéři BMW pracují na této strategii už velmi dlouho, pokud vidíme dnes ekologické verze jiných sériových vozů (např. různá modrá hnutí, či zelené linie), pak vězte, že BMW sériově vyráběl tyto ekologické automobily už v osmdesátých letech (např. BMW 325e nebo 525e), kdy o ně však nebyl valný zájem. Písmeno e značilo ekologické úpravy, jako třeba katalyzátor, delší stálý převod, nižší valivý odpor a optimalizovaný výkon motoru, tedy stejné věci, jaké dnes najdeme u zvláštních verzí Blue Motion, Ecomotive, Green Line, ECOnetic a dalších; na rozdíl od jejich výrobců však u BMW uplatňují strategii EfficientDynamics u všech sériově vyrá- běných typů, což je právě ten podstatný rozdíl.
Součástí dnešního systému účinné dynamiky je podle typu vedle snižování hmotnosti také přímé vstři- kování benzinu HPI (High Precision Injection) nebo nafty common rail s piezo elektric- kými vstřikovači, přeplňování dvojicí turbodmychadel či turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek turbíny, systém Start Stop, rekuperace brzdné energie (alternátor pracuje jen při brzdění a malém zatížení motoru, při akceleraci je vypnut), odpojovaný kompresor klimatizace a elektrické čerpadlo chlazení (pracují jen v případě potřeby), elektrické servořízení, pneumatiky run flat s nízkým valivým odporem, aktivní vstupní klapky chladicího vzduchu (zavřené snižují aerodynamický odpor), pro méně zdatné či ekologicky uvědomělé řidiče indikace řazení apod. Společný účinek těchto opatření pak výrazně přispívá k hospodárnosti provozu za daleko nižší cenu než např. hybridní vozidla. Šestistupňová samočinná převodovka je nyní k dispozici i pro vznětový čtyř- válec 318d, typová čísla už neuvádějí zdvihový objem motoru, ale úroveň výkonu. Přehled typů najdete v obvyklé tabulce, převodovky jsou výhradně šestistupňové, manuální i samočinné (pro 335d vzhledem k enormnímu točivému momentu pouze samočinná). Trvalý pohon všech kol xDrive je nově k dispozici i pro levnější čtyřválce BMW 320xd, jinak se alternativně dodává pro sedany i kombi s motory 335i, 330i, 325i a 330d. Funkce je samočinná, za běžných adhezních pod- mínek je točivý moment rozdělen v poměru 40:60 % na přední a zadní nápravu, takže jedinečné vlastnosti pohonu zadních kol standardních typů zůstávají zachovány.
Třešničkou na dortu jsou nejvýkonnější šestiválce, při představení v okolí Mnichova jsme vyzkoušeli verze BMW 330d a 335i. Musím se přiznat, že i když vznětový šestiválec bavorské značky patří k nejlepším na trhu, po přesednutí do BMW 335i TwinTurbo teprve poznáte, co je to neo- mezená radost z jízdy a nejlepší sportovní sedan světa. Motor se točí doslova jako tur- bína, na stovku vás katapultuje za 5,6 sekundy, na čtyřku zvládne zrychlení 80 – 120 km/h za 5,3 sekundy a největší rychlost je jako obvykle omezena hodnotou 250 km/h. Sériová kola jsou sedmnáctipalcová, pro čtyřválce šestnáctipalcová. Podvozek nemá chybu, rozložení hmotnosti na nápravy v ideálním poměru 1:1 dovoluje velmi rychlé průjezdy zatáček, vůz je neutrální se sklonem k typické přetáčivosti, hrát si můžete po dvoustupňovém vypnutí stabilizace, ale na běžné silnici je její nastavení vhodné i pro sportovní jízdu. Zvětšily se rozchod kol i průměr brzdových kotoučů, účinnost brzdové soustavy je obdivuhodná, jak jsme se přesvědčili na horských silnicích pomezí Německa a Rakouska.
Snižování hmotnosti začíná u hliníkové konstrukce motorů (včetně všech turbodieselů), zážehový nepře- plňovaný šestiválec 3,0 l má originální bi‑metalový blok ze slitin hliníku a hořčíku, u 330d jsou filtr pevných částic DPF a ka-talyzátor uloženy ve společné skříni, co nejblíže u motoru, verze 330d BluePerformance je připravena splnit emisní normy EU6. Na jednu nádrž paliva (zvětšila se o 3,0 l u zážehových, resp. o 1,0 l u vznětových) ujedete i přes tisíc kilometrů, pokud vás nezlákají nevídané možnosti dynamiky jízdy, při níž je třeba čas od času zkontrolovat údaje rychloměru; v našich zemích by se radost z jízdy vzhledem k omezení rychlosti nemusela vyplatit. Stále mě napadá, mají snad v Ně- mecku více nehod, když na vybraných místech smíte využívat všech schopností auto- mobilu? Nemají, zjevně však více lidí na rozdíl od České republiky opravdu umí řídit automobil.
Paralelně s uvedením faceliftovaného sedanu a kombi řady 3 se představily také odvozené kupé a kabriolet BMW 335i s novou dvouspojkovou sedmistupňovou převodovkou DKG, která řadí pod zatížením bez přerušení trakce; kupé díky tomu zrychluje na sto za 5,4 místo 5,5 se- kundy u manuální, resp. 5,7 sekundy u původní šestistupňové samočinné převodovky s kapalinovým měničem, zatímco spotřeba opět klesla o pět procent (kombinace EU 8,8 l/100 km). K dispozici je tlačítko Sport pro rychlejší odezvu i rychlejší samočinné řazení, manuální řazení páčkami na volantu a tři režimy D(komfortní), S (sportovní) a M (manuální); nechybí módní Launch Control, pokud chcete při ostrém startu napodo- bovat jezdce formule 1…
Co říci na závěr? Při dánských Tannistesten 2008, bezprostředně po mnichovském představení inovovaného BMW řady 3, jsem poprvé dostal možnost vyzkoušet konkurenci z Ingolstadtu, pro niž marketingoví experti vymysleli sebevědomé označení nejsportovnější sedan střední třídy (viz též AR 12/’07). Tehdy jsem si uvědomil, jak velký rozdíl může být mezi slovy a činy…
Zdroj: Automobil 11/08
Autor: Tom Hyan
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)