Představujeme
Zájem o diesely už znatelně klesá i v Česku
Ondřej Štaidl 28.04.2019 13:27
Stále se zpřísňující emisní normy v Evropě a měnící se nabídka automobilek ovlivňují i český trh s novými vozy, který byl dlouho baštou vznětových motorů. Podíl dieselů na prodejích nových aut v České republice by mohl podle odhadů klesnout až na pouhých 20 procent.
Vozy se vznětovými motory jsou na ústupu v celé západní Evropě. Tento trend z velké části odstartoval emisní skandál automobilky Volkswagen, nazývaný také dieselgate. Koncem roku 2015 ji americká agentura pro ochranu životního prostředí obvinila z falšování testů emisí u motorů TDI a velké následky pak musel nést nejen samotný Volkswagen, ale automobilový trh obecně. Řada evropských metropolí také zakázala nebo plánuje zakázat vjezd starších vozů se vznětovými motory do svých center.
Odklon západu od nafty rozpoutal dočasnou vlnu výprodejů ojetých vozů do východních zemí Evropy, včetně České republiky. A protože díky velké nabídce byly k mání za dobré ceny a česká města jsou k zavádění ekologických zón velmi zdrženlivá, zájem o zachovalé ojetiny s dieselem u nás byl značný. To je však jen dočasný trend a u nových aut už je situace jiná.
Zatímco ještě v roce 2016 tvořily vznětové verze rekordních 43 procent ze všech prodaných nových aut u nás, o rok později už spadly na 38 procent a v průběhu minulého roku dokonce na 28 procent. A podle odhadů poradenské společnosti EY by se během dalších tří let mohl podíl dieselů snížit až na pouhou pětinu. Naopak zážehovým verzím u nás v letošním prvním čtvrtletí patřilo už 70 procent trhu a postupně roste i zájem o hybridní nebo elektrická auta.
Největší zájem ze strany zákazníků je i díky jejich zastoupení na trhu o turbomotory s objemem 1,4 až 1,6 litru. Ty se v rámci downsizingu, tedy trendu snižování objemu motorů při zachování výkonu, rozšířily i do vyšších tříd. Výrobci také v některých modelech přestávají naftové motory nabízet, protože jejich vývoj je nerentabilní.