Představujeme
Mercedes-Benz E-Klasse (W213) – NOVÝ DIESEL
Tom Hyan 25.04.2016 06:56
V poslední době není zvykem, aby nový automobil měl také nový motor, jenže třída E je opravdu výjimkou...
Světová premiéra nové třídy E (codename W213) na lednovém autosalonu v Detroitu, kterou výrobce označuje za desátou generaci (včetně předchůdců), samozřejmě proběhla ve znamení typů poháněných zážehovými motory (např. E 400 4Matic), resp. hybridní verze E 350 e (PHEV). Vedle četných technických inovací, včetně přípravy na autonomní jízdu, však přináší velké změny i v oblasti pohonných jednotek. Pro většinu evropských zákazníků je jistě nejzajímavější zcela nový vznětový čtyřválec OM 654, který postupně v typových řadách automobilů Mercedes-Benz nahradí veleúspěšného předchůdce OM 651. První zástavbou jsou právě sedany (později i kombi) Mercedes-Benz E 220 d od jara 2016. Vznětový čtyřválec OM 654 bude základem zcela nové řady inovativních turbodieselů modulární konstrukce, vhodných jak pro příčné i podélné uspořádání v karoserii, tak pro pohon předních, zadních i všech kol. Samozřejmě, vývoj je podmíněn zpřísňováním emisních limitů i jejich přiblížení reálnému provozu podle nové metodiky a nového měřicího cyklu WLTP (má být zaveden v září 2017), jež koncern Daimler aktivně podporuje, protože dosavadní metody vedou k rozporuplným nesrovnatelným hodnotám, neodpovídajícím běžným podmínkám.
Zvláštností čtyřválce OM 654, prvního z nové generace motorů, jsou prostředky pro kontrolu emisí, umístěné přímo na motoru, což přináší kompaktní konstrukci a větší účinnost. Všechna zařízení pro redukci emisí tedy najdeme na motoru s příslušnou technologií, zaručující optimální provozní teplotu, přičemž vůbec není třeba tepelného managementu při studeném startu či běhu za nízkého zatížení. Vedle snížení emisí klesla logicky i spotřeba paliva, zvláště při kratších jízdách. Vzhledem ke zkráceným vzdálenostem úprava výfukových plynů vykazuje nízké tepelné ztráty a optimální pracovní podmínky, nemluvě o zmenšení zástavbových rozměrů na minimum. Na motoru je umístěn oxidační katalyzátor DOC (Diesel Oxidation Catalyst) a sestava SDPF (DPF + SCR), tedy filtr pevných částic DPF (zachytí přes 95 procent částic, jež se cyklicky spalují) a systém selektivní katalytické redukce SCR pro eliminaci oxidů dusíku NOx (cca 90 procent), které se pomocí roztoku AdBlue rozkládají na ekologicky přijatelné dusík a vodu.
Výfukové plyny do systému přicházejí z turbodmychadla, jež roztáčejí pro účinnější plnění motoru. Recirkulace výfukových plynů EGR je na novém motoru zdvojená, vysokotlaká vrací plyny do válců ještě před turbínou turbo-dmychadla. Poprvé použil Mercedes-Benz toto řešení, zaměřené na snížení NOx, už na motoru OM 651 ve vozech A 220 CDI, respektive A 220 d. Dalším zásahem je stupňovitá úprava spalovacího prostoru v ocelovém pístu, která zvyšuje účinnost spalování. Výsledek je samozřejmě souborem všech těchto opatření. Kromě emisních systémů se změnila také celková koncepce řadového čtyřválce, poprvé je celohliníkový, ale s činnými plochami ošetřenými nanotechnologií (extrémně tenká vrstva s nízkým třením), navíc s ocelovými (nikoli hliníkovými) písty nové konstrukce. Ve srovnání s předchůdcem OM 651 se snížil zdvihový objem válců ze 2143 na 1950 cm3, jednotkový objem ze 537 na 487,5 cm3, vrtání válců z 83 na 82 mm, zdvih pístů ze 99 na 92,3 mm, rozteč válců z 94 na 90 mm a délka ojnic ze 144 na 140 milimetrů. Hmotnost motoru klesla na 168,4 kilogramu, u předchůdce byla 202,8 kg. Prof. Dr. Thomas Weber, člen představenstva Daimler AG zodpovědný za technický výzkum a vývoj osobních vozů Mercedes-Benz, počítá s měrným výkonem až 90 kW/l, první předvedená verze dosahuje 72 kW/l, tedy o poznání více než u OM 651 (58,3 proti 72 kW/l). Kompresní poměr se také snížil ze 16,2:1 na 15,5:1 (i starší motor je EU6), poklesla hlučnost.
Nová generace E-Klasse je proti předchůdci delší o 43 milimetrů (má délku 4923 mm), ovšem s rozvorem prodlouženým o 65 na 2939 mm. Sedan typu E 220 d s popsaným novým vznětovým čtyřválcem disponuje -výkonem 143 kW (195 k) při 3800 min‑1 a vrcholem točivého momentu 400 N.m v rozsahu 1600 až 2400 min‑1, dosahuje zrych-lení 0 – 100 km/h za 7,3 sekundy a spotřeby motorové nafty EU (kombinace) 3,9 l/100 km (uváděné emise CO2 jsou 102 g/km). Všechny úvodní typy pro Evropu, tedy vedle E 220 d ještě dvoulitrové čtyřválce E 200 (135 kW), E 350 e (PHEV, 205 kW) a tří-litrový šestiválec E 350 d (190 kW), budou osazeny devítistupňovou samočinnou převodovkou 9G-Tronic a klasickým pohonem zadní nápravy. Není jistě bez zajímavosti, že nový Mercedes-Benz třídy E je prvním sériově vyráběným automobilem na světě, který obdržel licenci k testování autonomní jízdy v americkém státě Nevada. Bylo to oznámeno na veletrhu spotřební elektroniky CES 2016 v Las Vegas a první tři vozy jsou již připraveny. Vzhledem k vyspělé výbavě třídy E různými bezpečnostními asistenty byly jen doplněny menší softwarové úpravy řídicí jednotky Drive Pilot, zatímco jiná vozidla pro podobné zkoušky prošla řadou podstatných změn. V americkém státě Nevada je však doprava mimo velká města poměrně řídká, a proto jsou tamější Interstates a State Highways vhodné pro tyto experimenty. Od května 2015 tam již na veřejných komunikacích jezdí dva užitkové automobily Daimler Trucks, schopné samočinné jízdy.
Převzato z časopisu