Představujeme
BMW Vision Neue Klasse – Čtvrtá etapa
Petr Hanke 19.09.2023 06:46
Foto: BMW
Koncepční vůz BMW Vision Neue Klasse má premiéru na mnichovském autosalonu IAA. Pro svoji značku má mimořádný význam, protože celkem věrně ukazuje, jakým směrem se bude ubírat čtvrtá etapa její historie, která se začne psát v roce 2025…
I když společnost BMW vznikla v roce 1916, automobily vyrábí teprve 95 let. Toto období můžeme rozdělit na tři etapy – předválečný rozkvět, poválečné tápání a opětovný rozkvět od roku 1961. Právě v tomto roce totiž automobilka představila BMW 1500, které označovala jako „Neue Klasse“ (nová třída). Šlo o pokrokový, sportovně laděný sedan vyšší střední třídy, posunující svoji značku do pozice výrobce moderních výkonných a sportovně laděných vozů pro každodenní používání. Technika tohoto typu s klasickou koncepcí pohonu, jenž byl předchůdcem první generace řady 5, se používala i v dalších modelových řadách a byla základem evoluce probíhající do současnosti.
Foto: BMW
Dnes automobilový svět stojí na prahu největších změn od doby, kdy se nad pohonem ujal vlády motor s vnitřním spalováním. A nejde pouze o druh pohonu, ale také o vnímání automobilu jako takového a o jeho zapojení do života jeho majitele, a to jak z pohledu obsluhy, tak interakce. Už dnes nejde o samostatnou jednotku, ale o další z digitálních zařízení, jehož prostřednictvím člověk komunikuje s okolním světem – a toto postavení se bude i nadále prohlubovat.
BMW se již tradičně snaží do svých vozů implementovat nejnovější trendy v oblasti elektroniky. Můžeme vzpomenout na první palubní počítače z 80. let, integrované navigace z let 90., na systém iDrive z roku 2001, který byl revolučním způsobem obsluhy neustále se zvětšujícího množství funkcí, nebo na BMW i3, jež se stalo prvním standardně trvale připojeným vozem (2013). A i když právě typ i3 lze považovat za průkopníka, kterým si BMW osahalo cestu svého budoucího vývoje, skutečným vstupem do čtvrté etapy jeho vývoje budou až modely Neue Klasse, jejichž sériová produkce se rozběhne v roce 2025. Půjde výhradně o elektrické vozy s různými typy karoserie, z nichž se jako první představí sportovně laděný sedan, následovaný SUV střední velikosti. Celkem by na nové architektuře mělo jen během prvních dvou let vzniknout šest nových modelů.
Foto: BMW
Tyto automobily jsou vyvíjené od základu na čistém listu papíru, takže nemusí hledět na omezení daná nutností zapadnout do stávajících výrobních či servisních systémů. To jim umožňuje pojímat některé věci zásadně nově, podobně jako tomu bylo u již zmíněného typu i3. BMW koncepčními studiemi Vision Dee a Vision Neue Klasse postupně zaostřuje podobu chystaných nových modelů. Zatímco první jmenovaný se snažil ukázat digitálního ducha automobilu a jeho schopnost nových, částečně „lidských“ interakcí s posádkou, aktuálně představená studie má údajně mnohem blíže budoucímu sériovému vozu. Současně se snaží ukázat nové pojetí obsluhy a uspořádání palubní desky.
Základem vozu se stane nová generace elektrického pohonu BMW (v pořadí již šestá) pracující s napětím 800 V. Srdcem bude nová generace akumulátorů používající cylindrické články namísto aktuálních prizmatických, které spolu s účinnějšími motory a dalšími systémy zajistí oproti stávajícím elektrickým vozům značky o 30 procent delší dojezd a o 20 % větší hospodárnost. Současně by se mělo na odpovídajících vysokovýkonných nabíjecích stanicích zkrátit nabíjení až o 30 %. Výška cylindrických článků se bude lišit podle konkrétního modelu, obecně ale akumulátory tohoto typu vykazují o 20 % větší energetickou hustotu. Nová architektura je navržena flexibilně, takže bude schopna pokrýt nabídku od kompaktních vozů velikosti aktuální řady 2 Gran Coupé až po typ X7, a to s odpovídajícím výkonovým rozpětím.
Foto: BMW
Modely Neue Klasse ale přinesou také zcela novou elektronickou architekturu. Naváží tak na řadu 8, jež v roce 1989 přišla s datovými sběrnicemi, na řadu 7 z roku 2001 (E65), která používala ke komunikaci ve svých útrobách IP protokol, nebo na BMW X5 (E70) z roku 2006, jež uvedlo rychlou sběrnici FlexRay. Nové elektromobily budou disponovat pouze čtyřmi vysokovýkonnými řídicími jednotkami rozdělenými na jednotlivé zóny, přičemž k výpočtům budou využívány i cloudové služby. Nově řešená elektronická architektura přinese 30% snížení hmotnosti kabeláže a přibližně 3000násobné zmenšení počtu různých variant. Dozvěděli jsme se, že bude asi 20krát výkonnější než elektronika v modelu iX. A kdo čte Automobil důkladně, jistě si vzpomene na vydání 12/2021 (strana 11), kde jsme uváděli, že elektronika modelu iX byla taktéž 20x výkonnější než v tehdejších standardních typech.
Představená studie Vision Neue Klasse má velikost přibližně odpovídající aktuální řadě 3, avšak elektrický pohon umožnil zvětšit vnitřní prostor. Novinkou je ale především ukázka nového způsobu obsluhy. Z vozu zcela zmizelo ovládací kolečko iDrive a přešlo se na kombinaci obsluhy mluveným slovem a dotyky na centrálním displeji a na volantu. Místo klasických přístrojů bude v těchto vozech pod čelním sklem umístěn nízký průběžný displej. Na něj bude možné jednoduchými pohyby přesouvat informace, jež řidič nebo jeho spolujezdec právě chtějí mít před sebou. BMW tento displej označuje jako Panoramic Vision. Vše doplňuje projekční head-up displej. Jelikož půjde o systém používající například hlasové rozpoznávání společnosti Google, bude schopen přijímat hlasové pokyny také v českém jazyce.
Foto: BMW
Design nové studie má v hrubých rysech již skutečně naznačovat podobu budoucího sériového vozu. Kromě moderních a čistých linií jsou v něm patrné i některé tradiční designérské prvky značky. Patří mezi ně třeba negativně zalomená příď a samozřejmě typická maska. V tomto případě zřejmě bude propojená do jednoho celku se světlomety a bude jedním z komunikačních rozhraní s uživatelem. Typické je bohaté boční prosklení, ale například také použití elektronického papíru, jenž po přiblížení zvýrazní prostor klik dveří. Tento prvek by se měl údajně objevit i u sériového provedení. Představená studie stojí na 21palcových kolech s pneumatikami o rozměru 285/30.
Během prezentace jsme od inženýrů společnosti slyšeli mnoho pohledů na budoucnost a nutnost nového přístupu k pojetí automobilu. Nicméně stále ale přítomné novináře ujišťovali o tom, že při vývoji modelů Neue Klasse nezapomněli ani na samotného řidiče a jeho zapojení do řízení. Kromě všeho výše zmíněného by tedy i tyto vozy mělo být potěšením řídit. Zda tomu tak bude, na to si ale musíme počkat ještě minimálně dva roky.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)