Představujeme
Toyota FT-1 & FV2 Concept – Virtuální realita
Pavel Olivík 24.07.2014 07:29
Toyota představuje různá vozidla pro dopravu budoucnosti...
Virtuální jízda v jedinečném sportovním kupé po závodních okruzích celého světa, anebo navázání důvěrného vztahu mezi majitelem a jeho vozidlem; to první lze prožívat již nyní na Playstationu, na tom druhém intenzivně pracují vývojáři japonské Toyoty. Lidská aktivita se stále více přesouvá z reálného světa do virtuální reality a tento trend se projevuje i v automobilovém průmyslu. Ukázkovým příkladem je koncept sportovního vozu Toyota FT-1, jenž byl původně navržen ve virtuálním prostředí pro nejnovější generaci populární hry Gran Turismo 6 pro hrací konzolu Sony Playstation 3, podobně jako BMW Vision Gran Turismo nebo Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo Concept. Naštěstí nezůstalo jen u virtuální reality, a tak mohli návštěvníci letošního autosalonu NAIAS v Detroitu obdivovat v expozici největší japonské automobilky skutečný trojrozměrný, plně funkční prototyp.
Koncept Toyota FT-1 se v této podobě s velkou pravděpodobností v sériové výrobě neobjeví. Jeho účelem je však poukázat na existující plány možného rozšíření nabídky sportovních vozů o typ, který by byl větší a výkonnější než Toyota GT86. Vzhledem k tomu, že koncepce tohoto automobilu počítá s motorem vpředu a pohonem zadních kol, mohlo by se tvarové řešení konceptu FT-1 stát předlohou pro připravovaný sportovní vůz z nedávno navázané spolupráce mezi Toyotou a BMW... Dramatické kupé bylo navrženo ve středisku Calty Design Research v kalifornském Newport Beach, které letos slaví 40 let od svého založení. Toyota FT-1 má být odpovědí na požadavek Akia Toyody vyrábět vozy Toyota s mnohem atraktivnějším designem než dosud. Označení FT znamená Future Toyota, jednička symbolizuje nejlepší. Design čerpá inspiraci z bohaté historie sportovních kupé Toyota, mezi něž patří například typy 2000 GT, Celica, Supra, MR2 nebo aktuální GT86. Tvary konceptu jsou ovšem ovlivněny také relativně nedávnými studiemi Toyota FT-HS (2007) a Lexus LF‑LC (2012) z ateliérů studia Calty.
Expresivní styl exteriéru s motorem ulo-ženým pod průhledným panelem integrovaným do kapoty a výsuvným zadním spoilerem pokračuje i v minimalisticky pojatém interiéru. Volant s dole zploštělým věncem nese nejdůležitější ovládací prvky včetně červeného tlačítka pro spuštění motoru a dvou páček pro manuální řazení blíže nespecifikované převodovky. Přístroje jsou kompletně digitální, přičemž základní provozní údaje jsou promítány na průhledné sklíčko přímo do zorného pole řidiče. Studio Calty Design Research bylo založeno 2. října 1973 v kalifornském El Segundu jako první designerské středisko japonské automobilky v Severní Americe. Název Calty vznikl spojením písmen ze slov California a Toyota. Začátky byly velmi skromné. Zatímco v japonských studiích pracovalo tehdy 300 modelářů a 100 designerů, v Calty si muselo zpočátku se vším poradit šest designerů a dalších 25 pracovníků. Význam Calty ovšem rychle vzrůstal. V roce 1978 se Calty přestěhovalo do Orange County, předměstí Newport Beach.
V tomto roce se také začala vyrábět Toyota Celica Liftback modelového roku 1978, první vůz, jehož design byl ovlivněn designery z Calty. Kalifornské studio přidalo v následujících letech řadu dalších zajímavých návrhů sportovních kupé, mezi nimiž nechyběly typy Celica 1989 a Supra 1993. Mezi nejzdařilejší vozy z ateliérů Calty se řadí také luxusní kupé Lexus SC 400 modelového roku 1992. Toto období se neslo v duchu dalšího růstu. V roce 1990 ztrojnásobilo Calty svou velikost dvěma novými budovami. Nyní v Calty pracuje 65 zaměstnanců, kteří mají k dispozici pracoviště s podlahovou plochou téměř osm tisíc čtverečních metrů. Význam Calty přesahuje hranice severoamerického regionu.
Přibližně tři čtvrtiny konceptů, navržených v Calty, mají vliv na podobu nebo se přímo stanou sériově vyráběnými vozy Toyota pro globální trhy. Nový koncept FT-1 má všechny předpoklady k tomu, aby na tuto tradici navázal. Produkty, navrhované specificky pro severoamerický trh, jako jsou pikap Tundra nebo sedan Avalon, vznikají od roku 2004 v designerském středisku Calty v michiganském Ann Arboru, které spolupracuje s nedalekým Technickým centrem Toyota. Od roku 2012 zastřešuje Calty také nové Inovační centrum Toyota v San Franscisku, poblíž Silicon Valley. Zcela jiné spojení mezi řidičem a vozidlem než u konceptu FT-1 čeká na pomyslného majitele studie Toyota FV2 (Fun Vehicle 2). Tento nevšední dopravní prostředek s umělou inteligencí je součástí projektu Toyota Heart Project a má být schopen navázat s uživatelem emocionální komunikaci, která má zahrnovat nejen rozpoznávání řeči, ale i gesta a vzpomínky na uplynulé události. Řidič by tak měl časem navázat se svým vozem podobný vztah důvěry a porozumění, jaký může mít jezdec se svým koněm. Vozidlo rozpoznává na základě hlasu a obrazu náladu řidiče a umožňuje měnit barvu vnějších panelů karoserie i zobrazení s rozšířenou realitou promítané na celou plochu vzhůru výklopného čelního okna. Jednomístné vozidlo má rozvor 2360 mm, délku 3000 mm a šířku 1600 mm. Výška vozu je v klidovém stavu 990 mm, v jízdním režimu 1780 milimetrů.
Převzato z časopisu