Představujeme
TOP MARQUES MONACO 2017 – Je čas létat
Jiří Fiala 27.06.2017 06:46
Představujeme
Do Monaka se sjeli nejlepší tenisté na turnaj Masters, ve stejnou dobu na čtyři dny zabrala Grimaldi Forum exkluzivní výstava luxusních a malosériových vozů, motocyklů, lodí a dalších nákladných (a mnohdy i vcelku zbytečných) hraček.
K setkání s výjimečnými auty stačí postávat na ulici. Frenetická atmosféra horečného stavění kilometrů svodidel a plotů, bludiště tribun, slunce a azurové moře přitahuje řidiče nejdražších automobilů, kteří korzují po trati F1 a vytáčejí motory. Jindy klidní dopraváci už toho měli dost a od pátku začali zlaté mládeži rozdávat velké pokuty. Letošní 14. TMM bylo poněkud jiné než předchozí ročníky. Ubylo tradičních značek ve prospěch nových, málo známých. Největším exponátem, dá-li se to tak říci, byla 212,8 m dlouhá a 27 m široká luxusní výletní loď Silver Muse (Stříbrná múza) s výtlakem 40 700 t a rychlostí 19,8 uzlu. V janovských loděnicích začali se stavbou 24. června 2015 a v lednu 2017 byla spuštěna na vodu. Pomineme-li jiná plavidla, dalším výrazně zastoupeným prostředím byl vzduch. Slovenský AeroMobil 20. dubna ponejprv světu ukázal další stadium létajícího čtyřkolového automobilu. Technické otázky vyřešili, nyní bude stroj podroben úřední automobilové a letecké homologaci.
První z limitovaných 500 kusů by měly být dodány zákazníkům roku 2020. Cena se bude pohybovat v rozmezí 1,2 až 1,5 milionu €. K pohonu slouží dvoulitrový čtyřválcový přeplňovaný spalovací motor s protilehlými válci na letecké palivo. Výrobce odhaduje dojezd na 700 km a dolet asi 750 km. Nejvyšší rychlost na silnici 160 km/h, ve vzduchu až 360 km/h. Druhou světovou premiérou byl nizozemský projekt PAL-V International. Velmi kompaktní dvoumístný stroj je na silnici tříkolkou, ve vzduchu, zjednodušeně, vrtulníkem. Ke startu potřebuje dráhu dlouhou do 150 m, přistává jako vrtulník. Neznámou společnost Calafiore Automobili z italského Castel Bolognese předcházely fámy. Na TMM konečně ukázala světu novinku. Designér a autor myšlenky Luigi Calafiore (34) a zkušební jezdec a závodník Federico Crozzolo (31) pracovali na vývoji hypersportu sedm let. Všechna kola pohání motor bi-turbo V10 5,5 l Lamborghini (cca 1100 k). Cílem konstruktérů je hybrid, a nakonec snad kupé s výhradně elektrickým pohonem, které bude mít asi o 65 kg vyšší hmotnost. Světovou premiérou byl i druhý projekt britské firmy David Brown.
Čekali jsme něco na způsob dalšího, poněkud nostalgického sportovního vozu. Jaké bylo překvapení, když se po stáhnutí přehozu objevilo klasické Mini. Ano, Mini Remastered by David Brown, jak zní jeho celé jméno. Prostě vzali ikonu počátku 60. let, přepracovali ji dle kvalitativních a materiálových požadavků, které kladou na své elegantní kupé 2+2 Speedback GT, a na světě je luxusní, moderní, tvarově přesný klon městského vozu postaveného soudobou technologií. Světovou novinkou bylo i další vývojové stadium hybridního hypersportu Princess Charlotte Edition of Asfané malého studia FV-Frangivento (viz AR 3/’17). Designér Giorgio Pirolo a zakladatel a zhotovitel ručně vyklepávané hliníkové karoserie Paolo Mancini se opravdu vyznamenali. Automobil s hmotností 1200 kg pohánějí čtyři axiální elektromotory o celkovém výkonu 660 kW, přičemž na každé přední kolo posílají výkon 130 kW a na každé zadní 200 kW. Pozoruhodnou expozici předvedl zástupce americké značky Shelby American pro Středomoří, Francii a Benelux. Mohutný pick-up Shelby F-150 zde měl evropskou premiéru, ale ani on, ani kupé Cobra Daytona či původní GT40 a GT50 nedosahují ani zdaleka takové popularity jako klasická Cobra 289 (aktuální model CSX 7000/CSX 8000 Street Version), respektive 427 (CSX 4000/6000). Vším myslitelným komfortem jsou vybaveny německé „domy na kolech“ Morelo, postavené na šasi nákladních vozidel Mercedes-Benz Atego nebo Iveco Eurocargo.
Samozřejmostí je box na motocykl, větší provedení si vozí Smart, Mini nebo Fiat 500. K řízení takového monstra je potřeba průkaz na nákladní automobil. Německý RENNtech (Mercedes-AMG GT) založil roku 1989 Hartmut Feyhl, bývalý technický ředitel AMG USA. RENNtech se stal jedním ze specialistů na zvyšování výkonů vozů Mercedes-Benz a Mercedes-AMG. Na TMM jej zastupovala francouzská společnost S.I.E.A – Monstaka, která je domácí jedničkou v úpravách japonských vozů. Na ně se převážně specializuje i domácí konkurent Brill Steel Motorsport. Zdůvodňují to perfektními a kvalitně postavenými šasi Japonců. Bohatě ospoilerovaný showcar Nissan GT-R vybavili motorem VR 38 DETT Custom 3,8 l (1208 kW/1643 k a 1700 N.m/10 900 min-1) se dvěma turbodmychadly (plnicí tlak 3,2 baru), laděným u ZOD Development. Místní Venturi představilo tým i nový monopost Formula E.
Jejich rekordní vůz (ukázán na plakátu) je nositelem světového rychlostního rekordu pro elektrovozy s hodnotou 549 km/h. Zbytek automobilů tvořila různorodá směsice od Lady Niva přes Lotus, Sin Cars a prestižní evropské výrobce až po singapurské Dendrobium (viz Ženeva 2017). Motocyklů jsme letos mnoho nepotkali. Vedle MV Agusty to byl pouze švýcarský elektrobike ZVEXX Motors. O to více nás hřála účast společnosti FGR Factory s.r.o. z Ústí nad Orlicí. Předváděli zakázkový luxusní a pohodlný nekarosovaný motocykl MiDALU s kapalinou chlazeným V6 2442 cm3 vlastní konstrukce a výroby. Kromě polosamonosné palivové nádrže najdeme na motocyklu dalších 29 dílů z uhlíkových kompozitů. Tento pokrokový materiál využívá i další český vystavovatel. Brněnská firma Jet Surf je světovou jedničkou vývoje a výroby prken poháněných dvoudobým, ekologicky velmi příznivým motorem 86 nebo 100 cm3. Pořadatelé uvedli, že 14. TMM navštívilo rekordních 45 000 lidí (+ 25 %). Vozy si vyzkoušelo přes 1200 zájemců, vypilo se přes 5000 lahví šampaňského a prodalo se nebývalé množství automobilů.
Převzato z časopisu