Představujeme
Tesla Model X 2016 – ELEKTRO-SUV
Jiří Duchoň 14.04.2016 06:16
Tesla pokračuje v elektrifikačním tažení sériovou verzí SUV, nazvanou Model X...
Tesla Motors se řadu let zabývá vývojem elektrických pohonných systémů, od roku 2007 spolupracuje s koncernem Daimler AG a vyrábí vlastní automobily. Vytrvale se snaží přesvědčit veřejnost o tom, že elektromobil nemusí být malý, nudný a nepraktický, ale i zábavný, rychlý a snad i cenově dostupný. Pokud se někomu podařilo prosadit do běžného provozu osobní elektromobily takříkajíc ve velkém, pak je to právě americká společnost Tesla Motors, vedená ambiciozním Elonem Muskem. Zatím stále sebevražedně působící mise (do černých čísel se má Tesla Motors dostat až za několik let) započala se štědrou podporou úřadů v červenci 2006 premiérou sériového sportovního elektromobilu (Roadster na základě sportovního Lotusu, výroba od roku 2008, celkem dva tisíce kusů). Anabáze vyústila v obchodně vcelku úspěšný sedan Tesla Model S (viz např. AR 5/’14), jenž se již stal běžným jevem i na evropských silnicích a dokázal, že moderní elektromobil může mít při jízdním dosahu v řádu stovek kilometrů a zanedbatelných provozních a servisních nákladech parametry sportovního sedanu i pořizovací cenu v oblasti konvenční vyšší střední třídy.
Prototyp z Modelu S přímo odvozeného crossoveru představila Tesla Motors na akci v Los Angeles již v únoru 2012 s tím, že první sériové k zákazníkům dorazí na počátku roku 2014. Tento plán byl nakonec s ohledem na potřebu maximalizace výroby Modelu S několikrát posunut, a tak první vozy Tesla Model X byly expedovány až koncem září 2015 (prvně jsme si Model X ovšem prohlédli už na autosalonu v Ženevě 2012, pozn. red.). Zrodil se první velkosériový (alespoň podle plánu) SUV s plně elektrickým pohonem na světě, jenž chce konkurenci překonat jak jízdními výkony, tak provozními náklady i bezpečností. Karoserie má být mimořádně tuhá a podle Elona Muska nový Model X díky velmi nízkému těžišti (nejtěžší komponenty včetně akumulátorů jsou opět zabudovány v podlaze) nabídne ve srovnání s nejlepšími konkurenty až dvojnásobnou ochranu proti převrácení. Sestava radarových, kamerových a ultrazvukových systémů má zabránit nejen čelnímu a zadnímu, ale též bočnímu nárazu, filtrace vzduchu vstupujícího do interiéru (HEPA) údajně odpovídá nejnáročnějším standardům operačních sálů v nemocnicích a umí zastavit veškeré stopy znečištění včetně virů a bakterií.
Sériové provedení se po stylistické stránce přiblížilo sedanu Tesla Model S, dostalo úzkou masku, nízké svítilny LED a impozantní panoramatické čelní sklo, sahající až za hlavy cestujících na předních sedadlech, přičemž byl kupodivu zachován zadní pár vzhůru se vyklápějících dveří s čidly zamezujícími případnému kontaktu s překážkou, usnadňujících přístup k oběma zadním řadám sedadel (konfigurace na přání 2+3+2, anebo 2+2+2). Součinitel odporu vzduchu má být rekordních cx = 0,24, přítlačné křídlo na zádi v závislosti na podmínkách samočinně mění svoji výšku, a to ve třech polohách. Místo řidiče je takřka stejné jako u Tesly Model S, příď vytváří masivní deformační zónu a obsahuje druhý prostor pro zavazadla (ten v zádi lze zvětšovat sklápěním sedadel poslední řady do roviny podlahy). Model X bude zprvu dodáván ve dvou verzích. Základní 90D má dva elektromotory, každý o výkonu 190 kW (259 k), a to po jednom na každé nápravě (původně se plánovaly i varianty s pohonem pouze zadních kol jako u prvních Mo-delů S). Zrychlení z 0 na 60 mph (0 – 96 km/h) proběhne za 4,8 sekundy a jízdní dosah na jedno nabití akumulátorů má činit 402 až 414 km (podle EPA; evropský standard NEDC přibližně 500 km). Špičkový Model X P90D má zadní motor posílený až na 370 kW (503 k), čímž doba potřebná pro zrychlení 0 – 96 km/h klesne na 3,8 sekundy, případně v kombinaci s paketem Ludicrous Speed až na 3,2 sekundy. Elektrickou energii zajišťují dvě sady akumulátorů Li-Ion 90 kWh. Objednávky, spojené se složením nevratné zálohy ve výši pěti tisíc dolarů, začala ovšem Tesla přijímat už souběžně s premiérou konceptu; nyní tedy čeká přes třicet tisíc zájemců. Výroba probíhá na stejné lince s Modelem S (kolem třiceti procent dílů je shodných) v bývalé továrně NUMMI (General Motors/Toyota) v kalifornském Fremontu. V roce 2015 odebrali klienti v USA prvních 165 vozů Model X. Celkový objem prodeje Tesla Motors na americkém trhu činil 22 800 vozů (předloni osmnáct tisíc).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)