Představujeme
AUDI Q8 – S NOVOU TVÁŘÍ
Petr Hanke 02.10.2018 06:46
Představujeme
Typ Q8 má pozici nejvýše postaveného SUV modelu Audi a současně jako první přichází s novým designérským stylem. Zaujme ovšem nejen svými osobitými tvary a moderním interiérem, ale také technikou.
Informace o tom, že Audi připravuje konkurenta pro luxusní SUV-kupé modely BMW X6 a Mercedes-Benz GLE kupé, vypouštěla sama automobilka do světa formou konceptů a designérských studií již od roku 2015. Tehdy na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem představila studii Audi e-tron quattro concept, jejíž tvary sériové Audi Q8 značně připomínají. Jen o několik měsíců později bylo k vidění Audi h-tron quattro concept a v roce 2017 konečně dvojice již tvarově velmi blízkých vozů Audi Q8 concept a Q8 sport concept.
Audi Q8, využívající platformu koncernu Volkswagen MLB Evo s motory podélně uloženými před přední nápravou, disponuje stejným rozvorem jako Audi Q7 (viz AR 7/’15). Z pohledu designu ale přináší mnoho novinek. Je prvním typem využívajícím nového, poněkud maskulinnějšího řešení osmiúhelníkové masky chladiče, jež se bude postupně objevovat i na dalších SUV modelech značky (viz nové Audi Q3 v rubrice Novinky). Q8 je současně prvním SUV vozem z pera šéfdesignéra Audi Marca Lichteho. Originálně je řešena také zadní část vozu s průběžnou světelnou linkou spojující koncové svítilny, a především s černým pásem pod ní, jenž má evokovat podobné řešení u původního „Ur-Quattra“.
Do celku vhodně zapadá i řešení osvětlení vozu, a to jak vpředu, tak vzadu. Zejména v případě vrcholného provedení s HD matrixovými LED světlomety vytvářejí segmenty uvnitř světelných jednotek při odemknutí či zamknutí vozu zajímavé animace. V tomto případě je každý přední světlomet tvořen 24 LED s různými funkcemi. Jednou z nich je v kombinaci s nočním viděním pracujícím na bázi termovize také zdroj cíleně osvětlující například chodce jdoucí po krajnici. Na rozdíl od konkurenčních německých značek, jež z důvodů zabránění oslnění osvětlují pouze spodní polovinu potenciálně nebezpečných postav, Q8 několika bliknutími osvítí postavy celé. Samotná adaptivní funkce HD matrixových LED světlometů je mimořádně účinná a současně se dokáže spolehlivě přizpůsobit okolnímu provozu.
Podvozek opticky sportovněji laděného klonu typu Q7 je po mechanické stránce shodný se svým sesterským modelem, vyznačuje se ale specifickým naladěním. Standardní specifikací je odpružení vinutými pružinami s aktivními tlumiči. Za příplatek (27 600 Kč) lze zvolit vzduchové odpružení a za 36 200 Kč jeho sportovní verzi. Se vzduchovým podvozkem je možné podle zvoleného nastavení měnit světlou výšku v rozsahu 90 mm. Ve standardním nastavení je karoserie umístěna o 15 mm blíže k zemi než v kombinaci s „ocelovým“ podvozkem, u nějž činí světlá výška 220 mm. Ke snížení světlé výšky o 40 mm oproti výchozí poloze dochází v rychlostech nad 160 km/h automaticky, případně manuálně v režimu Dynamic. Naopak v rychlostech do 30 km/h lze podvozek zvýšit o 50 mm a získat tak světlou výšku až 255 mm. Stiskem tlačítka v zavazadlovém prostoru je možné též zvolit nakládací polohu, jež karoserii na zadní nápravě sníží o 65 mm.
Adaptivní odpružení je pomocí elektroniky propojeno s dalšími systémy podvozku a pohonu. Mezi ně patří například na přání (33 300 Kč) dodávané řízení zadních kol nebo systém vektorového řízení dynamiky pomocí brzdové soustavy. Audi pro typ Q8 zatím nedodává například systém adaptivních stabilizátorů, jako je tomu v případě vyššího typu Q7, Volkswagenu Touareg, Porsche Cayenne, Lamborghini Urus nebo Bentleye Bentayga.
Audi svoji novinku představilo v kombinaci s jediným motorem, který je aktuálně jedinou alternativou také v typech A7, A8 a Q7 – vznětovým třílitrovým šestiválcem. V případě typu Q8 padla volba na verzi s výkonem 210 kW (286 k) a 48voltovým startér/
/generátorem, již Audi obchodně označuje jako 50 TDI. Nutno říci, že tento motor, spojený standardně s osmistupňovou samočinnou převodovkou, je pro vůz dané velikosti a hmotnosti vhodnou volbou. Výkonnější motory, jež by s dravým výrazem modelu Q8 bezpochyby vhodně ladily, by se měly objevit později.
Verze 50 TDI, standardně spojená s pohonem všech kol, vybaveným ještě mechanickým samosvorným diferenciálem (typu Torsen), zaujme především celkovou kulturou projevu. Velmi nízká hlučnost spojená s minimem vibrací v rychlostech do přibližně 200 km/h je zdrojem největšího potěšení z jízdy s tímto vozem. Jeho schopnost maskovat rychlost i směrová stabilita jsou dalšími klady, jež jsou ideálním základem komfortního cestování na dlouhé vzdálenosti. S tímto posláním vhodně ladí také pečlivě nastavený podvozek v režimech Comfort a Auto.
Snad jediným slabším místem je naladění převodovky. Ve vysokých otáčkách řadí -velmi rychle a jemně, nicméně automobil automaticky nepodřazuje například při běžném zpomalování před zatáčkou (v žádném z režimů). Až přidání plynu po zatočení nebo odbočení se tak stane pro převodovku impulzem k podřazení na nižší převody, a to přirozeně chvíli trvá. Výsledkem je prodlení, škubnutí a následná často až zbytečně intenzivní akcelerace. Řešením samozřejmě mohou být manuální řazení nebo dřívější jemné přidání plynu, což ale zbytečně nutí řidiče o řízení vozu „přemýšlet“. Je to zřejmě daň za nižší hodnotu normované spotřeby paliva.
I přes dravý vzhled není sportovní jízda doménou tohoto vozu. A to nejen z pohledu použitého motoru, ale také celkového naladění. O dostupné rychlosti nemůže být pochyb, nicméně při dravějším zacházení je z projevu vozu jasně znát, jak hodně v jeho útrobách pracuje elektronika, zejména potom stabilizační systém s jeho funkcí vektorového řízení. Mechanický pohon všech kol dodává vozu spíše klid a při akceleraci určitou sevřenost, ubírá mu lehkost a obratnost známou z aktivních systémů 4x4 (tím je přitom vybaveno například technicky spřízněné Porsche Cayenne). Zcela přirozeně se tak při řízení vrátíte k poklidnějšímu způsobu jízdy.
I přes shodný technický základ s modelem Q7 přichází Q8 s novou generací interiéru a palubních systémů, jež se objevila spolu s modelem A8 v minulém roce a nahradila dříve používané ovládací centrum s mechanickými ovládacími prvky (MMI). Nová generace je vybavena trojicí displejů (jeden 12,3“ místo přístrojů a dva, 10,1 a 8,6“, na středové konzole). Obsluha základních funkcí je snadná a intuitivní. Celý koncept zaujme také propracovanou a jemnou grafikou s řadou atraktivních animací. Systém lze také v určitém rozsahu individualizovat a vytvářet si vlastní zkratky k často používaným funkcím – právě tato vlastnost je z našeho pohledu se stále se rozšiřujícím množstvím nových funkcí velmi vítaná. Samozřejmostí je vysoká úroveň služeb využívajících trvalé připojení vozu k internetu, jež je k dispozici společně s navigačním systémem (98 500 Kč).
Ocenit je třeba možnost hlasového ovládání v českém jazyce, kdy systém vcelku spolehlivě reaguje na vyřčené pokyny. Hlasem lze například zadávat cíle navigace, měnit pohledy mapy, vytáčet čísla ze seznamu kontaktů, vybírat stanice rádií či konkrétní interprety z telefonu nebo streamovacích služeb, případně nastavovat teplotu klimatizace a mnoho dalšího. Tato funkce v současnosti rozhodně patří k nejlepším svého druhu a soupeřit s ní může snad jen podobný systém konkurenční automobilky Mercedes-Benz.
Silnou stránkou modelu Q8, ovšem známou již například z typů A8 a A7, jsou vyspělé příplatkové systémy pro automatizovanou jízdu. Automobil byl schopen bez zásahu řidiče projíždět i zatáčky s větším poloměrem a přirozeně také udržovat rychlost jízdy podle okolní dopravy, případně podle místních rychlostních limitů. Opět musíme říci, že v tomto ohledu patří Audi na samotný vrchol současné automobilové produkce. A tyto systémy opět vhodně ladí s klidnou jízdou, k níž tento automobil jaksi přirozeně vybízí, jakmile usednete za jeho volant.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený vznětový šestiválec do V/90° přeplňovaný turbodmychadlem s chladičem stlačeného vzduchu, uložený podélně vpředu; DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování paliva common rail s piezoelektrickými vstřikovači; oxidační katalyzátor výfukových plynů, bezúdržbový filtr pevných částic a katalyzátor se vstřikováním močoviny (SCR); Stop/Start, EU6; 2967 cm3 (ø 83 x 91,4 mm); 16,0:1; 210 kW (286 k)/3500–4000 min-1 a 600 N.m/2250 až 3250 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Samočinná osmistupňová převodovka Tiptronic s kapalinovým měničem momentu, uzávěrem měniče a možností přímého řazení (5,000 – 3,200 – 2,143 – 1,720 – 1,313 – 1,000 – 0,823 – 0,640 – Z 3,478), stálý převod 3,204; trvalý pohon všech kol se samosvorným mezinápravovým diferenciálem.
PODVOZEK
Samonosná karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu (platforma VW Group MLB Evo); všechna kola nezávisle zavěšena, víceprvkové závěsy vpředu a vzadu; odpružení vinutými pružinami (alternativně vzduchovými), adaptivní teleskopické tlumiče, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESC/ASR/ECP; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, proměnný převod podle rejdu (střední poloha 14,6:1), volitelně řízení zadních kol;
kola od 8,J x 19, pneumatiky 265/55 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2995 mm, rozchod kol 1679/1691 mm; d/š/v 4986/1995/1705 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,34; objem zavazadlového prostoru (VDA) 605 l; objem palivové nádrže 75 l; hmotnost DIN pohotovostní/celková 2145/2890 kg, přívěs nebrzděný/
/brzděný 750/3500 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 245 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 6,3 s; spotřeba paliva NEDC 7,0/6,4/6,6 l/100 km; emise CO2 178 g/km.
CENA od 1 945 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)