Představujeme
Tesla Model S – Do třetice
15.05.2014 07:23
Potřetí jsme usedli za volant a opět se přesvědčili, že Tesla je smysluplnou alternativou...
Před rokem bych nevěřil, že poprvé budu v evropské anketě Car of the Year volit elektromobil. V ročníku 2011 jsem ocenil odvahu Nissanu za uvedení elektromobilu Leaf přidělením polovičního počtu bodů než pro mého favorita, protože akumulátory se i za ideálních podmínek vybíjely neobyčejně rychle. Leaf sice vyhrál s náskokem devíti bodů před Giuliettou od Alfy Romeo, ale pak měl problémy se splněním předepsaného evropského odbytu pěti tisíc ročně (dnes už překonal sto tisíc vozů na celém světě, patřičně vylepšen). Když se o rok později ve finále objevil Chevrolet Volt, resp. Opel Ampera, neměl jsem s volbou problém, palubní prodlužovač dojezdu odstranil stresové situace, motor kdykoli akumulátory mohl dobít, dojezd se značně prodloužil. Elektromobil z Detroitu se stal prvním americkým automobilem, který vyhrál prestižní titul COTY (2012).
V letošním ročníku byly ve finále poprvé dva čistě elektrické vozy. Vyspělá konstrukce vynesla BMW i3 druhé místo, Tesla Model S zůstala třetí. Při porovnání obou strojů je však zřejmé, že elektrický bavorák je městský commuter s omezeným dojezdem (verze s palubním generátorem nebyla k dispozici), zatímco Tesla si v ničem nezadá s klasickou konkurencí.
Vyniká designem, prostorným interiérem, jízdními vlastnostmi, dojezdem běžně přes čtyři stovky kilometrů, konektivitou a vším, co je dnes v kursu (ohromný vícefunkční palubní displej); nevýhodou je pouze vyšší cena, nikoli hmotnost, ta se třeba od Panamery liší jen o několik procent. Zadní kola pohání elektromotor o výkonu 306 kW (416 k), ploché akumulátory Li-Ion jsou uloženy v podlaze (nízké těžiště), parametry vozu si můžete nastavit na displeji (například tři charakteristiky tuhosti řízení). Mezi sedmi finalisty COTY patřily jízdní vlastnosti Modelu S na zkušebním okruhu CERAM v Mortefontaine k nejlepším, ať jde o držení stopy v zatáčce, stabilitu na rovnice, účinnost brzd s rekuperací, či svižné zrychlení (údaje P85+ v obvyklém přehledu). K dispozici bylo šest vozů v provedení P60, P85 a P85+ (Performance), kde typové číslo udává kapacitu akumulátorů (kWh).
Není bez zajímavosti, že se na vyladění podvozku účinně podílel Chris Porritt, dříve šéfinženýr Aston Martinu (pracoval na platformě VH; též vytvořil supervůz One-77 za pouhých dvanáct měsíců), který loni v březnu převzal funkci viceprezidenta technického vývoje Tesla Motors. To se hned pozitivně projevilo, Porritt s dlouholetými zkušenostmi z dynamiky vozidel (po studiích na londýnské Hatfield Polytechnic pracoval deset let u Land Ro-veru, pak od roku 1997 u Aston Martinu) se také pustil do vývoje dalších typů Model X (SUV) a dostupnějšího Tesla Gen III, jehož cena by měla klesnout na 35 tisíc dolarů... Dostali jsme také odpovědi na praktické otázky. V lednu 2014 bylo v Evropě čtrnáct stanic Tesla Supercharger, umožňujících rychlonabíjení za 30 až 45 minut; čtyři nové byly otevřeny ve spolupráci s Deutsche Bahn (DB Energie) na trase Mnichov, Kolín nad Rýnem, Frankfurt a Stuttgart; z běžné sítě lze dobíjet za čtyři nebo osm hodin podle typu palubní nabíječky. Jinak vede Norsko v evropském odbytu elektromobilů (nejen značky Tesla), které má šest Tesla Superchargers, dva jsou v Nizozemsku a po jednom ve Švýcarsku a Rakousku (na 50 % kapacity stačí i dvacet minut).
V USA je firemních stanic Tesla Supercharger už osmdesát, dalších 150 až 200 přibude letos (jedna přijde na 200 tisíc dolarů), výrobce navíc zajišťuje mobilní servis dodávkovými vozy (Tesla Mobile Service Vans). Elon Musk, průkopník a vizionář, spoluzakladatel Tesla Motors, šéf SolarCity (akumulace energie ze slunečních článků) a Space X (vypouštění raket, vesmírná turistika a zásobování mimozemských stanic), však potřebuje především rozšířit výrobu inovativních akumulátorů, aby cena klesla a tím se zlevnily také jeho elektromobily (nyní od 75 tisíc dolarů, ale vybavený vůz většinou kolem 100 tisíc). Zatím je dodává především Panasonic z Japonska. Projekt Tesla Gigafactory nabírá obrátky právě v těchto dnech. Čtyři americké státy jsou v užším výběru pro battery plant, velkou továrnu na akumulátory Li-Ion s kapacitou pro půl milionu elektromobilů ročně a další užití (nouzové zásobníky energie, které chce vyrábět firma SolarCity), postavené na výměře tisíc akrů (čtyři miliony čtverečních metrů); vznikne tak až 6500 pracovních míst a investice přesáhnou čtyři miliardy dolarů. Vhodné podnebí pro stavbu větrných a solárních elektráren, jež budou továrnu napájet, jsou další podmínkou.
V Texasu guvernér Rick Perry aktivně podporuje nové podnikatele, v Novém Mexiku chtěl Musk vyrábět Tesly dříve než koupil továrnu NUMMI (ex-General Motors/Toyota joint venture) v kalifornském Fremontu, pouště v Nevadě jsou nejblíže výrobnímu závodu ve Fremontu, čtvrtou možností zůstává Arizona. Uslyšíme... Dosud bylo prodáno přes pětadvacet tisíc vozů Tesla Model S (80 % v USA), koncem roku ve Fremontu vzrostla produkce na 600 týdně, ale nestačily dodávky akumulátorů. V posledním čtvrtletí 2013 bylo celosvětově dodáno 6900 vozů, v prvním 2014 už 7400; letošní plán je 35 tisíc automobilů Model S. Export směřuje do Evropy, nově i do Japonska a Číny, podle výrobce dosáhl odbyt Modelu S v roce 2013 přesně 22 477 vozů. V květnu 2013 splatila Tesla Motors půjčku 465 milionů dolarů od U.S. Department of Energy, koncem roku přijde Model X a výroba vzroste na tisíc automobilů týdně.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA (P85+) – vzadu napříč uložený elektromotor; 306 kW (416 k)/5000 – 8600 min‑1 a 600 N.m/0 – 5300 min‑1; redukční převod 9,73:1; pohon zadních kol. Mezi nápravami umístěné akumulátory Li-Ion 85 kWh (7000 článků ø 18 mm a délky 65 mm); dobíjení ze sítě 240 V přes noc (Supercharger 30 až 45 minut); palubní nabíječka 10 kW (20 kW) pro dobíjení za osm (čtyři) hodiny.
PODVOZEK – samonosná hliníková konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; vzduchové odpružení s aktivními tlumiči; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a rekuperací; ABS, ESC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky 245/45 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2959 mm; rozchod kol 1660/1700 mm; d/š/v 4970/1964/1445 mm; objem zavazadlového prostoru vpředu 229 l a vzadu 812/1645 l; pohotovostní/celková hmotnost 2175/2590 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 209 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,4 s; dojezd podle NEDC 502 km, resp. 480 km při rychlosti 88 km/h.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)