Představujeme
SCANIA URBAN HYBRID – Hybrid v těžké vozbě
Branko Remek 14.06.2017 07:44
Svezli jsme se
Moderní elektrifikovaná poháněcí ústrojí postupně pronikají i do velkých užitkových vozidel. Vyzkoušeli jsme nový tahač Scania G320 B6x2 NB, jenž právě vstupuje na český trh.
Automobilka Scania rozšířila svoji nabídku v segmentu středních a těžkých nákladních a ostatních užitkových automobilů o těžký nákladní automobil G320 B6x2 NB. Disponuje hybridním pohonem a určen je především pro náročný rozvážkový provoz v městských a příměstských aglomeracích. Rádi jsme využili možnosti podrobného seznámení se s novinkou v Praze a okolí. Základem vozu G320 B6x2 NB je třínápravový podvozek se vzduchovým odpružením, řiditelnou přední nápravou, poháněnou první zadní nápravou a řiditelnou druhou zadní nápravou. Ústrojí pohonu tvoří osvědčený vznětový pětiválec DC09-133 (ø130 x 140 mm) s objemem 9,3 l (plní emisní normu Euro 6) a upravená automatizovaná dvanáctistupňová převodovka Opticruise E-GRS895 (2x3x2). Rozsah jejích převodů je od 11,32 do 1 (přímý záběr). Skříň pro spojku je rozšířena pro vložení elektrického motor-generátoru.
Standardní vznětový motor je upraven pro použití bionafty FAME nebo HVO a má nejvyšší točivý moment 1600 N.m a výkon 235 kW (320 k). Parametry trakčního elektromotoru jsou 1050 N.m a 130 kW (174 k). Čistě elektrický pohon se po aktivaci může uplatnit do rychlosti asi 42 km/h, poté se přidává spalovací motor a nad 45 km/h je již elektropohon vyřazen, nikoliv však rekuperace energie při brzdění či jízdě z kopce, kdy generátor dobíjí trakční akumulátory s kapacitou 4,8 kWh. Za provozu se nepředpokládá dobíjení akumulátorů z vnějšího zdroje, nejde tedy o plug-in hybrid. Výkonová elektronika a čtyři Li-Ion akumulátory 1,2 kWh jsou umístěny ve skříni na levé straně rámu za základní, tedy krátkou a nízkou budkou. Podobně na pravé straně rámu je standardní palivové hospodářství vznětového motoru, tj. palivová nádrž a nádrž na AdBlue. Toto činidlo (vodní roztok močoviny) je potřebné pro redukci škodlivin ve výfukových plynech metodou SCR (selektivní katalytická redukce). Dalším opatřením je filtr částic DPF. Přístup do kabiny na čtyřech vzduchových pružinách po třech stupních je celkem pohodlný. Odměnou za výstup je královský výhled ze vzduchem odpruženého a všestranně seřiditelného sedadla. Po nastavení polohy volantu a zpětných zrcátek je vše připraveno. Ergonomie rozmístění přístrojů, kontrolek i ovladačů je příkladná. Prvním krokem pro rozjezd je běžné spuštění vznětového motoru, potřebné mimo jiné z nutnosti natlakování vzduchové soustavy brzd a ovládání.
Ovládání vozu je dvoupedálové, tedy bez pedálu spojky, a rozjezd i řazení jinak běžné stupňové převodovky je téměř neznatelné, přičemž lze zvolit standardní jízdu nebo přechod na elektropohon. Po aktivaci spínačem na přístrojové desce již vůz jede jen na baterie. Vyřazení spalovacího motoru je provázeno znatelným poklesem hlučnosti v kabině. Výrobce uvádí pokles hladiny hlučnosti z úrovně 80 dB na 71 dB, což představuje snížení hlučnosti nejméně o čtvrtinu. Úroveň hluku v kabině je proto velice nízká a pocitový komfort vynikající. Pokles spotřeby paliva v náročných podmínkách městského provozu dosahuje až 18 %. Pod nenápadnou taktovkou koncernu Volkswagen Group automobilka Scania jako první nabízí zákazníkům sice dražší, zato však k životnímu prostředí neobyčejně ohleduplný těžký rozvážkový automobil. Ekologickým přínosem není jen výrazné snížení vnějšího i vnitřního hluku vozidla a emisí škodlivin, ale i významné zvýšení komfortu jízdy pro řidiče, který v kabině tráví svůj pracovní den, či při nočním zásobování i část noci. S ohledem na uspořádání náprav vyniká vozidlo vysokou manévrovatelností, a tak lze očekávat i využití podvozku pro komunální nástavby, například na svoz odpadu. Rozvor první a druhé nápravy činí 4,7 m a vnější poloměr otáčení jen 9,5 m. Zaleží nyní hlavně na legislativě, jak podpoří zájem o hybridní vozidla, a tím přispěje k ochraně životního prostředí.
Převzato z časopisu