Představujeme
BMW Efficient Dynamics 2015 – Nejen hybrid
Tom Hyan 09.02.2015 07:46
Program hospodárné dynamiky s optimalizací ve všech oblastech konstrukce dále pokračuje...
Nejnovější trendy představila automobilka BMW při pravidelném technickém semináři pro odborné novináře, uspořádaném na polygonu Miramas nedaleko Marseille. Na někdejším závodním okruhu jsme vyzkoušeli elektrická i hybridní vozidla a seznámili se s jejich konstrukcí. Pokrok byl zřejmý zejména u hybridních typů eDrive, připravované eDrive Plug-In Hybrid mají menší zážehové motory, ale silnější elektromotory. Třílitrové šestiválce, známé z řady ActiveHybrid 3, 5 a 7, nahradily dvoulitrové čtyřválce; u řady 3 vzrostl výkon elektromotoru ze 40 na 70 kW. Využívá se zkušeností z programu BMW i, jehož prvními výsledky jsou elektromobily i3 a sportovní hybridy i8, globální odbyt inteligentní řady v roce 2014 překročil patnáct tisíc vozů. Elektromotory a řídicí elektronika jsou pro nové typy Plug-In Hybrid převzaty přímo od BMW i, akumulátory Li-Ion včetně teplotního managementu vycházejí z BMW i.
Nová technologie Plug-In Hybrid, tedy s externím dobíjením, umožní zvýšení elektrického dojezdu ze současných 35 až na 100 km, první údaj se ovšem odráží z průzkumu, že 80 procent řidičů neurazí denně více než 30 kilometrů. Další vývoj a cizelování hybridních pohonů v rámci strategie Efficient Dynamics předpokládá maximalizaci jízdního času v elektrickém režimu. Přestože půjde o zvýšený podíl jeho využití, typické vlastnosti jako jsou dynamika, každodenní použitelnost a schopnost jízdy na dlouhé vzdálenosti zůstanou zachovány. Delší vzdálenosti se ujedou v kombinovaném pohonu se střídáním, či společnou funkcí zážehového motoru a trakčního elektromotoru. Budoucí pohony Power eDrive dostanou výkonnější motory a akumulátory až s dvojnásobnou kapacitou proti dnešním. Kombinovaný výkon u špičkových typů překročí 500 kW, kapacita akumulátorů Li-Ion dosáhne 20 kWh, takže při zvýšeném dojezdu EV až 100 km mohou vozidla snadno operovat v lokálním bezemisním režimu.
Zatímco Plug-In Hybrid (PHEV) využije 50 % čistě elektrického provozu, u nového Power eDrive PHEV to bude už 80 % a samozřejmě u obvyklého akumulátorového elektromobilu (BEV) 100 %. Všechny typy vycházejí ze zkušeností BMW i, technologie jejich pohonu je natolik univerzální, že může být v dlouhodobém horizontu použita u všech základních typových řad BMW. Hudbou vzdálenější budoucnosti jsou vodíkové palivové články jako zdroj elektrické energie pro trakční elektromotory; technologie PHEV je však už dnes klíčem ke snížení emisí CO2 pod 100 g/km u větších a výkonnějších vozidel. Podle tiskového prohlášení jde o investice v osmiciferné výši (eur) jak do transferu zkušeností BMW i a dalšího vývoje, tak do výroby. Všechny důležité součásti systému eDrive vyrábí BMW Group ve vlastních závodech, zejména v bavorském Dingolfingu, kde vznikly dvě stovky nových pracovních míst, spojených s elektromobilitou. Linky jsou flexibilní, na jediné se vyrábějí akumulátorové moduly jak pro kupé i8, tak pro sports activity vehicle X5 eDrive (první typ PHEV s pohonem všech kol xDrive). Velký x5 eDrive ujede elektricky až 30 km, vykazuje spotřebu 3,8 l/100 km a emise CO2 jen 90 g/km.
V roce 2016 bude zahájena výroba BMW 3 eDrive (PHEV) dnešní generace F30, dy-namika vozu na jedné ze zkušebních tratí Miramas byla více než překvapivá. Elektrický motor 70 kW (95 k), zabudovaný do skříně osmistupňové samočinné převodovky Steptronic ZF, nabízí maximum točivého momentu 250 N.m od nulových otáček, takže při ostrém rozjezdu dobře doplňuje zážehový čtyřválec 2.0 TwinPower Turbo (132 kW/ 180 k; 320 N.m). Kombinovaný využitelný výkon činí 180 kW (245 k) a více než 400 N.m točivého momentu. Individuálně chlazená sada akumulátorů Li-Ion 5,5/7,6 kWh je uložena vzadu nad nápravou a za ní pod podlahou zavazadlového prostoru místo náhradního kola, umožňuje elektrický dojezd 35 kilometrů, největší rychlost EV 120 km/h a kombinovanou spotřebu 2,1 l/100 km (CO2: 50 g/km). Hmotnost vzrostla o 165 kg. V elektrickém režimu jede vůz tak dlouho, dokud nesešlápnete plynový pedál až na podlahu, pak se automaticky rozběhne zážehový čtyřválec (samozřejmě i při vybití baterie). Objem zavazadlového prostoru se proti klasické verzi zmenšil minimálně, podlaha je o cca 20 mm výše. Řidič má opět k dispozici volitelné řežimy jízdy, jež ovlivňují spotřebu paliva (Comfort, Sport, ECO PRO), každý má odlišné nastavení aktivních tlumičů, řazení a hybridní strategie. Stiskem tlačítka se mění režimy PHEV, na MAX eDrive jede vůz pouze elektricky, na SAVE Battery udržuje konstantní stav nabití; má-li akumulátor méně než 50 procent kapacity, zvýší dobíjení, aby měl řidič dostatečnou kapacitu například před vjezdem do bezemisní zóny.
Specialitou je asistent pohonné jednotky Proactive Driving, který ve spolupráci s navigací a informací RTTI (Real Time Traffic Information) upravuje její funkci podle profilu tratě, omezení rychlosti a dopravních podmínek. S pohonem všech kol xDrive se u sedanů nepočítá (pouze SAV/SUV). Druhým testovaným prototypem byl BMW 5 GT Power eDrive (F07), který pod sériovou karoserií ukrývá dva elektromotory na každé nápravě (vzadu velmi výkonný) a vpředu malý zážehový motor TwinPower Turbo (čtyři i tři válce stačí, byla jediná odpověď) s funkcí Stop/Start, pracující většinou ve funkci prodlužovače dojezdu, pouze v extrémních případech pohánějící přední kola (potřeba maximálního výkonu, přes vícestupňovou převodovku). Mezi přední a zadní nápravou není mechanická vazba, středový tunel slouží k uložení akumulátorů Li-Ion (blok tvaru T; 20 kWh). Dynamika byla impozantní, dvě třetiny kombinovaného výkonu pocházejí od elektromotorů, bližší údaje nesděleny, byl to nedokončený prototyp v první fázi vývoje systému, jenž počítá s 80 % čistě elektrického provozu. Do sériové výroby nepřijde dříve než v roce 2020.
Převzato z časopisu