Představujeme
OPEL COMBO LIFE A COMBO VAN
Jiří Krenar 08.10.2018 05:47
Sraz na pražském letišti jsme měli v šest hodin ráno a krátce po sedmé už jsme seděli v úzké kabině letadla ATR směr Frankfurt nad Mohanem. Za hodinu a půl už jsme rolovali na pojezdové dráze jednoho z nejvytíženějších evropských letišť. Instrukce byly stručné: přesuňte se na Terminál 1, hala A, kde je „check point“. Tam jsme byli (to už většina z nás měla v sobě první ranní kávu) rozděleni po dvojicích, dostali jsme klíčky od vozidla (všichni verzi Opel Combo Life, které se lišily pouze motory) a hosteska nás odvedla kamsi do podzemních garáží. Garážmistr nám dvěma pohyby v navigaci nastavil cíl první cesty a už jsme vyjížděli z podzemí letiště ve Frankfurtu nad Mohanem směr stará továrna firmy Opel v Rüsselsheimu. A to už jsme byli probuzení opravdu všichni, i ti co neřídili.
Ve staré hale K48 byl připraven krátký briefing k novému modelu a na parkovišti před halou už byly připraven různé verze modelu Combo Life a také Van. Model Combo Life jsme představili v DaS 7-8/2018. V těchto dnech byl také již zahájen prodej v České republice. Mě více zajímal užitkový Opel Combo van, který byl k dispozici jak v základním rozvoru, tak i v delší verzi XL. Pojďme se tedy na malý LUV pocházející z konstruktérské kanceláře koncernu PSA, podívat.
Opel Combo Van
Výstavní premiéru měl Opel Combo van, stejně jako jeho „příbuzní“ ze stejného výrobního pásu, tj. Citroën Berlingo a Peugeot Partner na Autosalonu užitkových vozidel v Hannoveru. Ve chvíli, kdy jsem se osadil poprvé za volant verze Van nikdo z nás netušil, že právě tato „užitková trojčata“ získají prestižní titul „Van of the Year 2019“.
Opel Combo Van navazuje na úspěšnou generaci LUV stejného jména, které Opel v Evropě nabízel. Combo A se vyrábělo v letech 1986 až 93. Základem byl model Opel Kadet. Combo B začalo sjíždět z výrobního pásu v roce 1993, základem byl model Corsa a také už byl dovážen na český trh. Výroba končila v roce 2001, kdy proběhla modernizace a Combo C se vyrábělo až do roku 2011. Tehdy podepal Opel smlouvu o spolupráci na vývoji a výrobě tohoto modelu s Fiatem a tak Combo D, které začalo z výrobní linky Fiatu v Turecku sjíždět, vycházelo z modelu Fiat Doblo. Tato spolupráce byla ukončena v letošním roce, kdy byl Opel pohlcen koncernem PSA a celkem logicky nová generace – Combo E – vychází z koncernových modelů Berlingo/Partner. V osobní verzi Life tak doplní nabídku modelů MPV Meriva a Zafira.
Opel Combo Van je prostorná lehká dodávka s kompaktními vnějšími rozměry a nejmodernějšími technologiemi. Na výběr bude standardní verze (délka 4,4 metru) nebo verze XL (délka 4,75 metru), vyvinutá s ambicí poskytnout profesionálům špičkovou efektivitu a nejnižší provozní náklady v segmentu díky nové architektuře. Nabízí vysokou flexibilitu díky různým možnostem konfigurace sedadel až se dvěma řadami s pěti místy v kabině.
Základní – krátká – verze má rozměry 4403/1848/1825 mm, verze XL s delším rozvorem pak má rozměry 4753/1848/1820 mm. Objem nákladového prostoru standardní verze je 3,3 až 3,8 m3 (dle verze sedačky spolujezdce a druhu dělicí přepážky). Objem nákladového prostoru verze XL je 3,9 až 4,4 m3. U standardní verze lze mít k dispozici nákladový prostor o délce až 3090 mm, u verze XL to je 3440 mm. Užitečné zatížení je limitováno hodnotou 1000 kg u obou verzí.
Ačkoliv konstrukce tohoto LUV vznikala na „prknech“ francouzských designéru a konstruktérů, je na výsost praktická, z ergonomického hlediska – pokud několik prvních hodin za volantem takový postřeh umožňuje – bez nějakých závad a přitom příjemná, místy až elegantní v některých detailech.
Inteligentně je například koncipovaný nákladový prostor, který umožňuje naložit dvě euro-palety již ve standardní verzi. Nákladová hrana je ve výšce 557 mm. Pravda, využít pro nakládání vysokozdvižný vozík lze pouze u varianty s křídlovými dveřmi, nikoliv se zdvihací stěnou. Zákazník si za příplatek může také objednat střešní klapku, tzv. „žirafon“, umožňující šikmo naložit dlouhé předměty. Ale pro přepravu většiny delších předmětů bude stačit otvor ve spodní části dělicí stěny mezi kabinou a nákladovým prostorem, který je standardní u všech verzí se třemi předními sedadly, umožňující přepravovat v nákladovém prostoru dlouhé předměty o délce až 3090 mm, resp. 3440 mm. Na podlaze nákladového prostoru je standardně šest upevňovacích ok, na přání jsou montována další čtyři oka na bocích v poloviční výšce karoserie.
Nový design karoserie je společný pro všechny tři „sourozence“. Ale již z dálky bude každá značka velmi dobře rozeznatelná, protože má své designové řešení. Vysoká kapota motoru s dvěma hranami, přecházející od masky chladiče k přednímu sklu, vyjadřující stabilitu, solidnost a robustnost má zakomponované typické designové rysy Opel, jako jsou chromované lišty v profilu křídel na masce chladiče, symbolicky držící logo Opel. Velké výřezy blatníků spojené bočními prahy, podporují solidní vzhled modelu Combo Van.
Pracoviště řidiče nabízí ergonomický kokpit se všemi ovládacími prvky v pohodlném dosahu řidiče. Středová konzola je jasně členěna do tří různých úrovní:
- systém infotainmentu v nejvyšší části
- ovládací prvky, ventilace, topení a klimatizace ve střední části
- odkládací prostory ve spodní části
Jak je v současné době „trendy“, je vozidlo vybaveno širokou paletou asistenčních, bezpečnostních a komfortních systémů, kterým se ale budu věnovat, až bude znám ceník pro Českou republiku, protože v rámci prezentace nebylo ještě jasné, co bude ve standardu a co za příplatek. Konec konců, touto informací zatím nedisponují (v době uzávěrky DaS) ani „příbuzní“ u Citroënu či Peugeotu. Pojďme se proto podívat na motory a převodovky.
Všechny motory již splňují přísnou emisní normu Euro 6d-TEMP!
Je celkem logický předpoklad, že pro LUV bude nejžádanějším agregátem vznětový čtyřválec. Připraven je agregát 1.5 Diesel s výkonem 96 kW/130 k, systémem Start/Stop a 8stupňovou samočinnou (spotřeba paliva: město 4,5 až 4,9 l/100 km, mimo město 4,1-4,4 l/100 km, kombinovaná 4,3-4,5 l/100 km, kombinované emise CO2 113-119 g/km, nebo 6stupňovou manuální převodovkou, spotřeba paliva1: město 4,9-5,1 l/100 km, mimo město 4,1-4,4 l/100 km, kombinovaná 4,4-4,6 l/100 km, kombinované emise CO2 116-123 g/km. Druhou výkonovou verzí je 1.5 Diesel s výkonem 75 kW/102 k, se systémem Start/Stop a 5stupňovou manuální převodovkou, spotřeba paliva: město 4,2 až 4,6 l/100 km, mimo město 3,8-4,1 l/100 km, kombinovaná 3,9-4,3 l/100 km, kombinované emise CO2 104-114 g/km, třetí je 1.5 Diesel s výkonem 56 kW/76 k) a 5stupňovou manuální převodovkou, spotřeba paliva: město 4,7-4,9 l/100 km, mimo město 3,9-4,0 l/100 km, kombinovaná 4,2-4,4 l/100 km, kombinované emise CO2 110 až 115 g/km. Zájemce o zážehový motor by měl uspokojit agregát 1.2 Direct Injection Turbo s výkonem 81 kW/110 k, se systémem Start/Stop a 6stupňovou manuální převodovkou, spotřeba paliva: město 6,2-6,8 l /100 km, mimo město 4,9 až 5,1 l/100 km, kombinovaná 5,4-5,7l/100 km, kombinované emise CO2 124-131 g/km.
Pátá generace kompaktního, multifunkčního modelu Opel Combo je tedy – alespoň takový jsem měl dojem z prvních několika desítek kilometrů, které jsem za volantem různých verzí najel okolo Rüsselheimu – připravena na startu. Jakmile bude vozidlo k dispozici k redakčnímu testu, podíváme se podrobně na nové asistenční a bezpečnostní systémy, na které všechny tři značky – Citroën, Opel a Peugeot – kladou velký důraz jak u osobních verzí, tak u čistě praktického LUV.
Převzato z časopisu