Představujeme
NOVÉ MOTORY JAGUAR INGENIUM – Vyplnění mezery
Lukáš Dittrich 16.08.2017 06:33
Svezli jsme se
Jaguary F-Pace a XF měly od svého uvedení na trh v nabídce vznětových motorů velkou mezeru. Zájemci si mohli pořídit vznětový motor o výkonu 132 nebo 211 kW, nic mezi tím. S příchodem modelového roku 2018 se to ale mění. Navíc dorazily také nové zážehové čtyřválce.
Jaguar F-Pace coby historicky první crossover britské značky (viz AR 6/’16) způsobil svým příchodem na trh velký rozruch. Kromě toho, že jde o aktuálního držitele titulu World Car of the Year, se také výrazně podepsal na prodejích. České zastoupení díky němu zaznamenalo nárůst prodejů o 168 %, podobně tomu bylo i v Evropě jako celku. Problémy ovšem působila nabídka vznětových jednotek. Zájemci měli k dispozici dvoulitrový čtyřválec řady Ingenium o výkonu maximálně 132 kW (180 k). Jedinou silnější vznětovou alternativou byl rovnou šestiválec disponující maximem 211 kW (287 k), což přirozeně znamenalo dost podstatný příplatek. Stejná situace panovala i v nabídce nové generace Jaguaru XF (viz AR 5/’15).
Menší sedan XE pak vznětový šestiválec v ceníku nemá, takže příznivci „dieselů“ se museli spokojit právě s jednotkou 2.0d 132 kW. Jenže dynamika vrcholné vznětové verze typu XE nebyla zrovna uspokojivá. Tyto problémy s konečnou platností řeší modelový rok 2018. Jaguar do nabídky pro všechny tři zmíněné typy zařadil nový motor. Ten nese označení 25d a disponuje základními parametry 176 kW (239 k) a 500 N.m. Tento nový agregát vychází z dvoulitrového čtyřválce řady Ingenium, jenž byl v nabídce už dříve. Kvůli zvýšení výkonu a točivého momentu ale doznal poměrně zásadních úprav. Tou nejdůležitější je instalace dvojice turbodmychadel, kdy to vysokotlaké využívá technologii variabilní geometrie lopatek. Ve srovnání se slabšími variantami má historicky vůbec první dvakrát přeplňovaný čtyřválec z dílny automobilky Jaguar také jiné písty, zesílený klikový hřídel a vstřikovače paliva umožňující vyšší průtok. Rovněž došlo ke zvýšení tlaku v palivovém systému, kdy slabší provedení pracují s tlakem 180 MPa, zatímco dvakrát přeplňovaný čtyřválec má tlak 220 MPa. V okolí Frankfurtu jsme tuto jednotku vyzkoušeli v typech F-Pace a XF. První dojmy jsou velmi příznivé. Kultivovanosti šestiválcové jednotky se nedočkáte, ale motor je přesto zejména při ustálené jízdě velmi tichý a neprodukuje žádné výraznější vibrace. Nejdůležitější je ovšem skutečnost, že ve srovnání s dosud nejsilnějším čtyřválcem 20d nabídne podstatně lepší dynamiku a velmi rychlé reakce na plyn. Tento čtyřválec je už bez problému akceptovatelný jak v F-Pace, tak v XF. Jaguar slibuje rovněž zajímavou spotřebu, což můžeme potvrdit. Klidnou jízdou rychlostí kolem 100 km/h jsme se u XF dostali na 5,5 l/ /100 km. Pro úplnost dodejme, že Jaguar nový vznětový agregát vždy kombinuje s osmistupňovou samočinnou převodovkou.
Typy F-Pace a XE standardně používají pohonu všech kol, v případě XF si zákazníci mohou zvolit také pohon zadních kol. Modelový rok 2018 ovšem neznamená pouze vyplnění mezery v nabídce vznětových motorů. Nový motor najdeme i mezi zážehovými čtyřválci, přičemž ten se opět týká typů F-Pace, XF a XE. Znovu jde o čtyřválec řady Ingenium, tentokrát vybavený jedním dvoukomorovým turbodmychadlem. Inženýři využili všechny moderní technologie, takže tento agregát využívá například dva chladicí okruhy (zvlášť pro blok a zvlášť pro hlavu válců), přímý vstřik paliva, variabilní časování ventilů i systém proměnného zdvihu sacích ventilů. Jak to známe od některých jiných motorů, také zde jsou výfukové svody integrované do hlavy válců, a tudíž i chlazené. Nová zážehová jednotka je dostupná ve dvou výkonových variantách. Slabší 20t nabízí 147 kW (200 k), silnější verze má 184 kW (250 k). Osmistupňová převodovka je vždy standardem. Nabídka pro F-Pace zahrnuje pouze silnější verzi, navíc vždy spojenou s pohonem všech kol. U XE a XF si mohou zákazníci vybírat z obou variant, kdy tu silnější lze pořídit s pohonem zadních i všech čtyř kol. Novou zážehovou jednotku jsme krátce vyzkoušeli v modelu F-Pace. Motor je příkladně tichý a automobilu propůjčuje slušnou dynamiku, jenže podle prvních kilometrů se zdá, že spotřeba nebude jeho nejsilnější stránkou. Spotřebu ale přesně zhodnotíme až v rámci redakčního testu.
Kromě nových motorů přinesl modelový rok 2018 ještě další změny. Tak například model XE S posílil z původních 250 na 279 kW (z 340 na 379 k). Jaguar pak pro všechny tři typy přidal středovou obrazovku s technologií Dual View, kdy spolujezdec může na stejném displeji sledovat něco jiného než řidič. Vylepšovaly se rovněž některé asistenční systémy (například systém hlídání mrtvého úhlu umí nově lehce zasáhnout do řízení, pokud začnete přejíždět do pruhu, kde je jiné auto), nová je také malá kamera umístěná v masce chladiče. V Anglii navíc Jaguar spustil spolu s příchodem modelového roku 2018 testovací provoz bezhotovostního placení na čerpacích stanicích Shell, kdy řidiči natankují a následně zaplatí přímo z vozu přes příslušnou aplikaci, respektive přes středový dotykový displej. Zda se tato novinka rozšíří také do dalších zemí, to se teprve uvidí. Jaguary XE, XF a F-Pace modelového roku 2018 jsou už v prodeji, a to včetně nových motorů. Časem se tyto jednotky rozšíří také do dalších typů automobilky Jaguar Land Rover. Třeba Range Rover Evoque brzy dostane nový zážehový čtyřválec 25t.
STRUČNÉ TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový nebo dvakrát přeplňovaný vznětový čtyřválec uložený vpředu podélně, DOHC 4V, elektronické přímé vstřikování, EU6;
a) 20t: zážehový řadový čtyřválec; 1997 cm3 (ø 83 x 92,4); 10,5:1; 147 kW (200 k)/5500 min-1 a 320 N.m/1200 – 4500 min-1
b) viz výše, ale 184 kW (250 k)/5500 min-1 a 365 N.m/1200 – 4500 min-1
c) 25d: vznětový řadový čtyřválec; 1999 cm3 (ø 83 x 92,4); 15,5:1;
177 kW (240 k)/4000 min-1 a 500 N.m/1500 min-1
Převodné ústrojí
osmistupňová samočinná převodovka ZF 8HP45, pohon zadních kol, alternativně pro b) a c) pohon všech čtyř kol.
Převzato z časopisu