Představujeme
LEXUS LS – Japonské umění
Petr Hanke 24.02.2018 21:43
Představujeme
Zdá se, jako by pátá generace Lexusu LS získala více sebevědomí. Je z ní totiž zřejmé, že se nesnaží kopírovat německé luxusní limuzíny, ale jde vlastní cestou. To je patrné jak na vnějším vzhledu, tak zejména na provedení interiéru a samozřejmě i na technice.
Když pomineme poněkud specifickou Toyotu Century, je Lexus LS od roku 1989, kdy vznikla první generace, nejluxusnějším japonským vozem. Je to automobil, do nějž Toyota vkládá veškeré své know-how. Pátá generace se již nesnaží být uhlazená a zdrženlivá, jak se ještě donedávna od vozů daného segmentu očekávalo, ale je to automobil, jenž se snaží v duchu ostatních nových modelů Lexus šokovat, i když samozřejmě méně než poněkud extravagantní kupé LC. Velký sedan LS sází na vyvážené proporce s výraznou přídí a protáhlým tvarem, jenž může v zadní části částečně evokovat vozy s karoserií kupé. Ve srovnání s předchozí generací je automobil nejen o 145 mm delší, ale také stojí na větším rozvoru 3125 mm (+35 mm). Celkově je ale vůz nižší, a to nejen opticky, ale skutečně. Má například níže střechu (o 15 mm) a současně je nižší také kapota motoru (o 30 mm) a víko zavazadlového prostoru (o 40 mm). Na šířku novinka měří 1900 mm, což je o 25 mm více než ve čtvrté generaci. Celkově nižší stavbu Lexusu LS umožnila nová platforma GA-L (Global Architecture – Luxury), na níž je vůz postaven. Vyznačuje se důrazem na nízké těžiště (jen 543 mm nad zemí) a optimální rozložení hmotnosti.
Na stejném technickém základě vyjelo též kupé LC, a tak je použito například prostorově úsporné řešení horního uložení předních tlumičů vyrobeného z hliníkových odlitků, jež spolu se speciálně navrženými víceprvkovými závěsy předních kol umožnily zmiňovanou velmi nízkou pozici kapoty motoru. Motory má Lexus LS umístěné nad přední nápravou, ale posunuté mírně vzad. Zejména pro těžší hybridní verzi platí, že rozložení hmotnosti mezi nápravy je téměř optimálních 51/49. Samotná karoserie je moderní konstrukcí kombinující ultra vysokopevnostní ocel chránící prostor pro posádku, další druhy oceli a hliníkové díly aplikované jak na nosné prvky, tak na povrchových dílech karoserie. Samozřejmostí jsou odpovídající metody nýtování a lepení s cílem dosažení maximální tuhosti jak v krutu, tak ohybu. Hliníkové odlitky i výkovky jsou použity také na předním i zadním zavěšení. I když existují verze Lexusu LS odpružené ocelovými pružinami, většina vozů (v ČR všechny) bude vybavena vzduchovým odpružením v kombinaci s aktivními tlumiči. Jejich specialitou je možnost nastavení v 650 krocích, tedy téměř plynule, oproti pěti úrovním předchozí generace. Zajímavou funkcí vzduchového odpružení je možnost automatického zvýšení světlé výšky o 30 mm při nastupování nebo vystupování, což usnadňuje oba tyto úkony. Ve výbavě podvozku nechybí funkce řízení všech kol Lexus Dynamic Handling System, tvořená kombinací variabilního převodu řízení předních kol a natáčecích kol zadní nápravy. Rozhodným bodem, kdy se zadní kola natáčejí proti a kdy po směru kol předních, je rychlost jízdy 80 km/h.
Nezaměnitelný vnější vzhled a zajímavá technika jsou ale pouze jednou stránkou vlastností nového Lexusu LS. Jakmile otevřete dveře, objevíte podstatu tohoto vozu, spočívající ve schopnosti hýčkat a nepřestávat překvapovat svoji posádku. Od prvního okamžiku je jasně patrná nekonvenčnost řešení jednotlivých detailů. Loketní opěrky ve dveřích vypadají, jako by se vznášely ve vzduchu, relativně malé hlavní přístroje působí futuristicky a originální je také 12,3 palce velký hlavní displej, stejně jako minimalizované ovladače na středové konzole propojené s prostorem pro spolujezdce. Lexus si skutečně vyhrál s použitými materiály. Neomezuje se pouze na konvenční dřevo nebo hliník, ale připravil také nápadité designy s laserem vyřezávaným dřevem s otevřenými póry nebo dokonce broušené sklo, takzvané Kiriko, jež je nejdražší položkou volitelné výbavy – stojí 375 000 Kč! Pozornosti neunikne skutečně mimořádná pečlivost ve volbě materiálů i pečlivost jejich zpracování. Ostatně Lexus má ve své továrně Kyushu 12 speciálně vyškolených mistrů Takumi, kteří jsou za tuto dokonalost odpovědní. Aby si automobilka byla jista jejich smyslem pro detail, musí tito pracovníci každé ráno před zahájením pracovního dne druhou rukou, než mají dominantní, během 90 sekund složit z papíru origami ve tvaru kočičí hlavy. A to samozřejmě dokonale přesně. Částečně jako v jiném světě si připadáte nejen díky atmosféře uvnitř vozu, ale také při obsluze multimediálního systému.
Po nějaké době se sice naučíte logiku celého systému i jeho některé speciality, nicméně zkouškou trpělivosti je samotná obsluha pomocí dotykové destičky umístěné mezi sedadly. Když stojíte na místě a máte klid, není potíž, ale při jízdě například jen zapnutí vyhřívání sedadla vyžaduje dosti vaší pozornosti. Zbývající ovládací prvky jsou ale již příkladně srozumitelné, a to ať už jde o přepínání mezi zdroji hudby, písněmi či stanicemi rádia nebo položkami v palubním počítači, zobrazujícími se v hlavních přístrojích před volantem. Srozumitelné jsou také na krytu přístrojů umístěné ovladače jízdních režimů (k dispozici jsou Eco, Normal, Comfort, Sport, Sport+ a Custom). Ještě se na okamžik zdržme u toho, jak se Lexus LS o svoji posádku stará. To si naplno uvědomíte z dalších dvou prvků. První z nich je špičková audioaparatura Mark Levinson dodávaná pro vrcholné verze (nižší mají audio Pioneer s 12 reproduktory), vyznačující se ne méně než 23 reproduktory rozmístěnými v 16 místech vozu, včetně čtveřice ve stropě. Její součástí je též 16kanálový zesilovač Mark Levinson Reference, spojený s technologiemi Quantum Logic Immersion a ClariFi. Výsledkem je fantastické podání zvuku na všech sedadlech. Při vhodně zvoleném hudebním žánru nepřestávala překvapovat živost podání, ale též krystalická čistota zvuku. Kvalitnímu poslechu hudby nahrává také důraz na minimální hlučnost. Zajímavostí, leč nikoliv originální, jsou například ráfky se vzduchovými komorami pod pneumatikou, jež pohlcují zvuky vznikající při odvalování. Druhým prvkem je možnost objednat elektricky nastavitelná zadní sedadla „otoman“.
Obsluhují se dotykovým displejem umístěným v loketní opěrce zadních sedadel a umožňují vytvoření téměř lůžkové úpravy. Jejich součástí je také rozsáhlá nabídka masážních funkcí a programů, a to včetně bodového vyhřívání zad. Prostřednictvím tohoto displeje lze obsluhovat také audiosystém, sluneční slony, vnitřní osvětlení a mnoho dalších funkcí vozu. Komfortem na těchto špičkových zadních sedadlech dokáže Lexus LS ohromit. Lexus LS o posádku ale pečuje také nabídkou vyspělých asistenčních a komfortních systémů, jejichž soubor patří k nejrozsáhlejším v současné automobilové produkci. Samozřejmostí je přednárazový brzdový systém s pokročilou schopností rozpoznávat pomocí radaru a kamery chodce a další potenciálně nebezpečné účastníky provozu. V případě krizové situace je automobil dokonce schopen pomoci zásahem řízení s vyhýbacím manévrem. Vítaným doplňkem je originální systém, jenž například na křižovatce tvaru T na rozměrném průhledovém displeji pomocí pěti šipek zobrazí upozornění na ze strany přijíždějící automobil. Tato funkce přijde vhod také při vyjíždění z úzkých ulic na hlavní silnici, a to i s ohledem na dlouhou příď modelu LS. Samostatnou kapitolou je další krok směrem k autonomní jízdě, v níž patří Toyota spolu s Nissanem a Hondou k průkopníkům. Lexus systém nazývá CoDrive a kombinuje adaptivní tempomat (opět radar a kamera) schopný přijímat rychlost podle dopravních značek s funkcí Lane Tracing Assist udržující vůz v jízdním pruhu. I když Lexus stále musí dbát legislativy, která neumožňuje při automatické jízdě pustit na delší dobu volant, při jízdě se ukázalo, že jedním z cílů vývoje bylo posílení „inteligence“ systému. Díky tomu dokázal fungovat i v situacích, kdy například zmizely pruhy na silnici.
Až na konec si necháváme kapitolu Poháněcí ústrojí, protože z charakteru nové generace Lexusu LS je jednoznačně zřejmé, že jde o vůz postavený především pro komfortní a ničím nerušenou přepravu, namísto přehnané dynamiky či dravosti. Jízdní vlastnosti dokáží zejména na hladkém povrchu zaujmout vysokou mírou přilnavosti a stability, stejně jako rychlými reakcemi na pohyby volantu, a vzhledem k hmotnosti i schopností rychlých změn směru jízdy. Přesto se ale Lexus LS nejlépe cítil při poklidné jízdě přímým směrem, kdy poskytuje neobyčejnou míru komfortu. Tento jízdní režim má nejraději také hybridní hnací soustava verze LS 500h tvořená atmosféricky plněným šestiválcem pracujícím v Atkinsonově cyklu s přímým vstřikováním paliva a proměnným časováním všech čtyř vačkových hřídelů. S motorem je spojen unikátní hybridní systém Lexus Multi Stage Hybrid System. Ten v principu pracuje jako ostatní hybridní soustavy Toyota, tedy s dvojicí elektromotorů/generátorů, z nichž jeden slouží primárně k pohonu a druhý k regulaci otáček spalovacího motoru a dobíjení – vše dohromady spojuje planetová převodovka, jež svým projevem působí jako bezestupňové skříně CVT.
Za tímto ústrojím je ale v jednom obalu umístěna ještě čtyřstupňová samočinná převodovka se čtvrtým převodem, který je přímým záběrem. Právě tato převodovka zajistí, že celý hybridní systém je schopen pracovat v širokém rozsahu rychlostí, tedy až do 250 km/h. Právě díky dodatečné samočinné převodovce může LS 500h jet čistě na elektřinu až do rychlosti 140 km/h. K dispozici je také režim manuálního řazení pomocí páček pod volantem, v tomto nastavení se celý systém projevuje, jako by měl deset pevně nastavených převodových stupňů (kombinace hybridní a samočinné části převodovky). Na českém trhu jsou k dispozici výhradně verze vybavené pohonem všech kol, jehož srdcem je samo-svorný diferenciál Torsen. Ve městě celý systém zajme kultivovaností projevu, při potřebě větší dynamiky dochází i díky vyšší hmotnosti vozu k častějšímu vytáčení spalovacího motoru, jež nelze přeslechnout. Druhou nabízenou verzí je LS 500, jež má pod přední kapotou nově vyvinutý vidlicový šestiválec přeplňovaný dvojicí turbo-dmychadel se stejným počtem vodních chladičů stlačeného vzduchu umístěných nad motorem. Samotná turbodmychadla s elektrickými obtokovými ventily si Toyota vyvinula a vyrábí sama. Vstřikovací systém kombinuje přímé a nepřímé vstřikování paliva a používá vstřikovače se šesti otvory. Standardní výbavou je desetistupňová samočinná převodovka a stejně, jako je tomu u verze LS 500h, také pohon všech kol. Lexus LS dokáže zaujmout v mnoha ohledech. Z jeho pojetí se zdá, že je navržen pro toho, kdo již ví, co chce, a hodlá se při vysokých nárocích na komfort a kvalitu zpracování vymanit z určité uniformity tradičních prestižních německých značek. LS tak má na trhu nejblíže zřejmě Jaguaru XJ, jenž taktéž stojí poněkud opodál hlavního proudu. A zatímco Jaguar i přes svůj věk stále ukazuje, jak vypadá britská moderna, Lexus je jasným ztělesněním supermoderny ze země vycházejícího slunce.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný šestiválec nebo hybridní soustava, uložené vpředu podélně; DOHC 4V, VVT-i; elektronické vstřikování; EU6;
a) LS 500: zážehový V6/60˚, dvojice turbodmychadel, přímé a nepřímé vstřikování D-4ST, 3444 cm3 (ø 85,5 x 100 mm), 10,5:1, 310 kW (421 k)/6000 min-1 a 600 N.m/1600 – 4800 min-1;
b) LS 500h: typ 8GR-FXS; zážehový V6/60˚, proměnné časování VVT-iW (sání), VVT-i (výfuk), 3456 cm3 (ø 94,0 x 83 mm), 220 kW (299 k)/6600 min-1 a 350 N.m/5100 min-1; 2x synchronní elektromotor/
/generátor s permanentním magnetem, dohromady 132 kW (179 k) a 300 N.m; celkový výkon soustavy 264 kW (359 k); lithium-iontový akumulátor 84 článků, 311 V.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
a) desetistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,923 – 3,153 – 2,349 – 1,879 – 1,462 – 1,193 – 1,000 – 0,792 – 0,640 – 0,598 – Z 5,169); b) Multi Stage Hybrid System, planetová převodovka a navazující třístupňová samočinná převodovka s přímým záběrem (3,538 – 1,888 – 1,000 – 0,650), stálý převod 3,916. Pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem Torsen (na některých trzích pohon zadních kol).
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s hliníkovými celky a povrchovými díly karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vzduchovými pružinami a aktivními tlumiči AVS, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 357/335 mm (F Sport 400/359 mm), pevné třmeny, vpředu čtyřpístkové, vzadu dvoupístkové; ABS/ABD/BA, VDC/TC/VDIM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, proměnným převodem a řízením zadních kol, počet otáček mezi rejdy 2,8, stopový průměr otáčení 12,0 m; pneumatiky 245/50 R 19, alternativně 245/45 R 20, F Sport př. 245/45 R 20, zad. 275/40 R 20.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 3125 mm, rozchod kol 1635/1615 mm; d/š/v 5235/1900/1470 mm, světlá výška 147 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 430 l; objem palivové nádrže 82 l; hmotnost pohotovostní a/b) 2155/2250 kg; celková a/b) -/2800 kg, součinitel aerodynamického odporu cx = 0,28.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 250/250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,9/5,5 s; spotřeba paliva EU město -/8,2 l/100 km, mimo město -/6,6 l/100 km, kombinace 9,9/7,0 l/100 km; emise CO2 225/161 g/km.
CENA od 2 900 000 Kč (LS 500 i LS 500h)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)