Představujeme
LEXUS ES 300h – CHYTRÉ ZJEDNODUŠENÍ
Petr Hanke 14.03.2019 06:32
Představujeme
Lexus ES slaví na evropských trzích premiéru, ve skutečnosti je to ale nejstarší a jedna z nejúspěšnějších modelových řad své značky. Svým pojetím zaplňuje mezeru v nabídce prestižních sedanů.
Sedmá generace Lexusu ES svojí koncepcí i pojetím plynule navazuje na ty předchozí, jež si zejména na americkém trhu vybudovaly pevné postavení. To ostatně dokládá i celkový prodej více než 2,3 milionu těchto vozů. Evropská nabídka Lexusu ale model ES neznala, pozici mezi sedanem IS a luxusním LS zde vyplňoval pouze typ GS. Jeho prostřednictvím tak měla japonská automobilka přímého konkurenta pro v Evropě oblíbené prestižní vozy vyšší střední třídy, kterým jednoznačně dominuje německá trojka Audi A6, BMW řady 5 a Mercedes-Benz třídy E. Zdá se však, že porazit zavedenou konkurenci jejími vlastními zbraněmi se Lexusu nepodařilo, rozhodl se proto pro jiný způsob a do segmentu vyšší střední třídy téměř pětimetrových sedanů se vydal s pro Evropu přizpůsobeným sedanem ES v jediné verzi 300h.
Změna je to značná, protože šesti- a víceválcový typ GS s klasickou koncepcí a pohonem zadních kol nahradil vozem s konvenčnějším řešením, motorem umístěným napříč a pohonem kol přední nápravy. Celkově tedy sází spíše na racionální stránku, protože přichází s vozem nabízejícím podobné pojetí luxusu prostřednictvím vybraných materiálů a prvotřídního zpracování, ale přitom větší vnitřní prostor, nižší provozní náklady a současně významně nižší cenu.
Lexus ES 300h je postaven na technickém základu aktuální platformy Toyota TNGA používané pro většinu nových modelů koncernu TMC, včetně velkého sedanu LS. V případě modelu ES je použita střední verze GA-K, na níž stojí například i nová Toyota RAV4 nebo Toyota Camry. Lexus ES ale používá její nejdelší provedení s rozvorem 2870 mm, tedy stejným jako sesterská Toyota Avalon, určená zejména pro americký trh. Značná délka karoserie 4975 mm si vyžádala mnoho úprav zajišťujících potřebnou tuhost, automobil je proto vybaven například šikmými vzpěrami za zadními sedadly bránícími jejich sklopení a rozšíření zavazadlového prostoru s objemem 454 l (k dispozici je pouze průvlak pro převoz dlouhých předmětů). Ocelová karoserie v exponovaných místech využívá vysokopevnostní oceli, přičemž kapota motoru, přední blatníky a příčka pod předním nárazníkem jsou z důvodu rozložení hmotnosti vyrobeny z hliníkových slitin.
Podvozek sedmé generace Lexusu ES používá přední nápravu typu MacPherson modifikovanou z předchozí generace, došlo u ní k přepracování geometrie a zejména zvětšení záklonu pro lepší směrovou stabilitu. Vzadu je použita nově vyvinutá víceprvková náprava. Cílem vývoje bylo zvýšení komfortu a pocitu přesnosti. S tím souvisí také nový elektrický posilovač řízení s motorem umístěným přímo na hřebenu řízení. Standardní verze jsou vybaveny ocelovými pružinami a pevně nastavenými tlumiči nové generace, jež jsou schopné měnit svoji charakteristiku mechanicky v závislosti na rychlosti pohybu. Píst každého z tlumičů je vybaven doplňkovým ventilem pro pomalý pohyb, který při klidné jízdě zajistí měkčí nastavení, a tím větší míru komfortu. Sportovněji laděná verze F Sport je standardně vybavena elektronicky řízenými tlumiči.
Reálná zkušenost za volantem běžných verzí Lexusu ES 300h jasně ukazuje, že tento vůz je navržen pro klidnou a plynulou jízdu, při níž dokáže posádku účinně odfiltrovat od neduhů povrchu vozovky. To platí jak pro vibrace procházející karoserií do sedadel, tak ty ve volantu. Řízení modelu ES má v sobě specifickou dávku klidu a kultivovanosti. Při sportovnějším stylu jízdy automobil poskytne dostatečnou přilnavost i schopnost rychle měnit směr a přesně se usadit v zatáčce, nicméně jak z podvozku, tak motoru je zřejmé, že toto není používání, na něž jsou stavěné.
Do Evropy Lexus ES 300h přichází pouze s jedním druhem pohonu – hybridním systémem, jehož hlavním zdrojem síly je zážehový čtyřválec 2,5 litru o výkonu 131 kW (171 k). Jde o novou generaci daného motoru navrženou pro maximální účinnost. Lexus uvádí hodnotu termální účinnosti 41 %. Motor s proměnným časováním sacích i výfukových ventilů pracuje v Atkinsonově cyklu, má přímé sání se stejnými dálkami větví, větší úhel mezi ventily a přepracovanou geometrii pro vytvoření víru ve spalovacím prostoru. V hybridní verzi má kompresní poměr zvýšený ze 13:1 na 14:1.
Ve spojení s motorem 2,5 litru je nyní poprvé použitá nová konfigurace srdce hybridního systému Toyota. Ten je stále tvořen dvojicí elektrických strojů a planetového soukolí, avšak místo toho, aby byly oba elektromotory (zcela nové, jeden z nich je výhradně generátor) umístěné na jedné ose, jako tomu bylo dříve, mají osy dvě vedle sebe. Toto řešení přineslo 15% zmenšení velikosti celého systému a o 25 % nižší celkové ztráty. I nové mechanické řešení nabízí extrémně široké možnosti v hospodaření s energiemi, a tudíž mimořádnou celkovou účinnost.
Lexus se při vývoji snažil omezit známý projev „planetových“ hybridních systémů spočívající v určité gumovosti v reakci na pohyby plynového pedálu. Zejména v režimu Sport je znát, že elektromotor zabírá intenzivněji a celé ústrojí působí jednoznačněji a dravěji. Přitom si ale stále zachovává sametovou jemnost při běžném pohybu zejména v městském nebo příměstském provozu. Ve sportovním režimu nabízí řidiči možnost řadit tlačítky na volantu mezi šesti předvolenými nastaveními simulujícími převodové stupně, nicméně tato možnost se vzhledem k charakteru Lexusu ES jeví jako zbytná. Jednou z vlastností Lexusu ES 300h je i největší rychlost omezená na 180 km/h.
Součástí hybridního systému je také výkonová elektronika umístěná nad planetovým soukolím vedle motoru, stejně jako Ni-MH akumulátor situovaný pod zadními sedadly. S kapacitou 1,6 kWh je ve velmi omezeném rozsahu schopen nabídnout i čistě elektrickou jízdu.
Silnou stránkou Lexusu ES 300h je jeho povedené sladění, kdy každá z jeho částí je navržena pro klidnější styl jízdy s prvotřídním komfortem. To neplatí jen pro již popsaný podvozek a pohon, ale také pro interiér. V něm na posádku dýchne speciálnost tvarů i materiálů. Člověk má pocit, že nesedí v běžném voze masové produkce, ale v prostředí, jež je navrženo s láskou k detailům, což je zřejmé ze vzájemných přechodů různých ploch, ale i z nápaditosti jednotlivých řešení. Samozřejmostí je digitální přístrojový panel před volantem nezvykle malých rozměrů, jenž je v lépe vybavených verzích sladěný s projekčním průhledovým displejem na čelním skle a 12,3“ displejem multimediálního systému. Jeho obsluha vyžaduje ve srovnání s ostatními prvky více pozornosti a cviku, občas je těžké pohybem prstu na dotykové plošce mezi sedadly „trefit“ správné tlačítko na displeji.
Silnou stránkou je ale kvalita sedadel i prostor nabízený v podélném i příčném směru. U předních sedadel je tato vlastnost očekávaná, vzadu je pohodlí na sedadlech s možností nastavení sklonu (volitelná výbava) nečekané, cestující zde má například možnost zjednodušené obsluhy rádia. Audiosystémy jsou jednou z ukázek velmi bohaté výbavy Lexusu ES 300h. Již základní provedení disponuje na zakázku navrženým systémem Pioneer s 10 reproduktory, ovšem pro skutečné znalce je připravena i špičková aparatura Mark Levinson. Všechny verze tohoto sedanu přijíždějí s bezpečnostními asistenčními systémy s funkcí automatického brzdění, adaptivního tempomatu s udržováním v jízdním pruhu nebo čtečky dopravních značek. Nechybějí ani elektricky nastavitelná a vyhřívaná přední sedadla nebo systém kompletní konektivity s chytrým telefonem.
Rozhodnutí Lexusu vyměnit typ GS za ES se ukazuje jako racionální volba s ohledem na zamýšlené zvýšení evropských prodejů ze 75 tisíc kusů v roce 2018 na 100 000 kusů v roce 2020. Jistě k tomu pomůže i kompaktní SUV UX, nicméně ES 300h ukazuje, že je velmi zajímavou nabídkou. Dokáže nabídnout komfort, atmosféru a styl prestižní značky, ovšem za cenu blížící se spíše -vrcholným verzím se špičkovou výbavou standardní produkce, jako je například Škoda Superb. Pro Lexus hovoří velmi nízká reálná spotřeba paliva, která se během testu pohybovala kolem 6 l/100 km (je dána i celkově klidnou povahou vozu), a v neposlední řadě i možnost parkování na pražských modrých zónách bez ome-zení za roční poplatek 100 Kč. Lexus stano-vil úvodní cenu na 1 210 000 Kč, tedy 999 000 Kč pro firmy a plátce DPH. Špičkově vybavená verze Luxury přijde na 1,57 milionu korun.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Hybridní hnací soustava THS II s planetovým soukolím ve funkci slučovače a děliče výkonu; a) kapalinou chlazený zážehový řadový čtyřválec A25A-FXS, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, VVT-iE (sání) a VVT-i (výfuk); elektronicky řízené kombinované přímé a nepřímé vstřikování paliva D-4S; EU6d-Temp; 2487 cm3 (ø 87,5 x 103,5 mm); 14:1; 131 kW (178 k)/5700 min-1 a 221 N.m/3600 – 5200 min-1; b) elektromotor/generátor s permanentními magnety, 88 kW (120 k) a 202 N.m; c) generátor; d) akumulátor Ni-MH, 1,6 kW, 244,8 V, 204 článků.
Celkový výkon soustavy 160 kW (218 k).
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Planetové soukolí s plynule měnitelným převodem. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a kapalinovými tlumiči (na přání aktivními), příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, př./zad. ø 305/281 mm; ABS/ABD, VDC/TC/VDIM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,6 m; pneumatiky 215/55 R 17, 235/45 R 18 nebo 235/40 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2870 mm, rozchod kol 1590/1600 mm; d/š/v 4975/1865/1445 mm, světlá výška 150 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 454 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1680/2150 kg, součinitel aerodynamického odporu cx = 0,26.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,9 s; spotřeba paliva NEDC 4,7 l/100 km; emise CO2 106 g/km.
CENA od 1 210 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)