Představujeme
Kia Optima PHEV 2015 (JF) – Snížení emisí
Jiří Duchoň 14.03.2016 06:59
Do roku 2020 chce Kia Motors snížit průměrné emise o 25 %, přispějí k tomu elektrické a hybridní automobily...
Patří k nim také Kia Optima PHEV nové generace JF (viz AR 1/’16), která se sice od předchůdce TF liší rozměry a koneckonců i designem jen minimálně, ale jde po technické stránce o zcela novou konstrukci. Nová Optima bude k dispozici také ve verzích HEV (Hybrid) a PHEV (Plug-In Hybrid), přičemž druhou jsme vyzkoušeli v podobě důkladně maskovaných prototypů přímo v Jižní Koreji, a to i na běžných silnicích v okolí vývojového střediska Hyundai/Kia Motors v Namyangu. Pro český trh bude z těchto dvou příbuzných vozů určen pouze pokrokovější PHEV, objevit by se měl ve druhé polovině letošního roku, souběžně s karosářskou variantou kombi. Kia Optima PHEV se od již dříve představené Optimy HEV na první pohled liší samozřejmě označením emblémy Eco Plug-In místo Eco Hybrid na předních blatnících, a to v místech, kde mají standardní vozy atrapy ventilačních mřížek, i sériově dodávanými hlavními světlomety výhradně ze zdrojů LED. Tato Optima se stane vůbec prvním vozem Plug-In Hybrid z nabídky Kia Motors, určeným pro globální trh; má výrazně vyšší kapacitu akumulátorů a delší dojezd na čistě elektrický pohon.
Srdcem systému (obdobný sdílí nový Hyundai Sonata PHEV) je nepřeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 typu Nu s přímým vstřikováním benzinu GDI. Dosahuje výkonu 115 kW (156 k) a největšího točivého momentu 189 N.m, navazují na něj šestistupňová samočinná převodovka a elektromotor s výkonem 50 kW (68 k). To je přes čtyřicet procent více než u dosavadních hybridních vozů Kia/Hyundai a Optimě PHEV to zajistí schopnost jezdit pouze s elektrickou trakcí i vyššími rychlostmi (v tomto režimu jsme bez problémů dosahovali přes 50 km/h). Hybridní pohonné ústrojí nabízí celkový výkon 151 kW (205 k). Dojezd Optimy PHEV na čistě elektrickou energii by měl činit v příslušné třídě solidních 43 km a průměrná spotřeba paliva se udává hodnotou 2,4 l/100 km. Lithium-polymerový akumulátor (Li‑Pol nebo LiPo) patří nyní k nejperspektivnějším způsobům uchovávání a regenerace energie u motorových vozidel; u Optimy PHEV disponuje kapacitou 9,8 kWh, což je přibližně šestkrát více než u minulé generace TF.
Předností PHEV je ovšem možnost dobíjení z běžné sítě 240 V, při použití nabíjecí stanice Level 2 trvá plné dobití méně než tři hodiny. Přepracované rozmístění prvků pohonného ústrojí umožnilo mimo jiné i výrazné zvětšení zavazadlového prostoru proti jiným hybridním vozům, jenž je nyní v rovině podlahy o 380 mm delší (celková délka 1090 mm) a jeho objem podle metodiky VDA nabyl o 44 litrů na celkových 425 litrů. Akumulátory byly totiž přesunuty z místa za zadními sedadly až za zadní nápravu pod podlahu, což zároveň přineslo snížení výšky těžiště. Optima HEV dokonce nabízí asymetrické sklápění zadních opěradel na sedáky, Optima PHEV se musí spokojit s opěradly pevnými, avšak opatřenými otvorem pro přepravu dlouhých předmětů s využitím vnitřního prostoru cestujících.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)