Představujeme
Kia Futuron a Imagine by Kia – čas příprav
Petr Hanke 09.03.2020 06:11
Kia na svých studiích Imagine by Kia a Futuron jasně ukazuje, že se chystá na další krok v designu svých modelů. Má k tomu tým mimořádně zkušených stylistů.
Automobily Kia procházejí zajímavým vývojem. Zatímco ještě před deseti roky platily spíše za konzervativní, dnešní nabídka modelů zaujme působivým a na první pohled moderním vzhledem. Tento obrat je z velké části výsledkem práce designéra Petera Schreye-ra, jenž do korejské automobilky nastoupil v roce 2006 a postupně pro tuto značku se svým týmem vyvinul zcela nové pojetí designu, pro nějž byla zpočátku typická především maska ve tvaru „tygřího nosu“. Ta byla poprvé k vidění v roce 2007 na studii Kia Kee, ovšem postupně se na nových modelech objevovala její stále další pojetí.
Peter Schreyer se v roce 2018 přesunul do pozice jednoho ze tří prezidentů celého koncernu Hyundai Motor Group. Na jeho místo šéfdesignéra značek Hyundai a Kia se dostal další známý evropský designér, dříve pracující pro koncern Volkswagen – Luc Donckerwolke, jenž nastoupil ke korejské automobilce v roce 2015 a měl na starosti podobu nových modelů luxusní značky Genesis. A jak se zdá, pod jeho taktovkou se postupně rodí i nové pojetí designu vozů značky Kia.
Právě to je zřejmé například z koncepčního vozu Imagine by Kia, představeného na loňském autosalonu v Ženevě. Ten přinesl unikátní podobu v posledních deseti letech stále upravované masky chladiče, jež nyní ve svých krajích formovala i tvar světlometů. Originálně pojatý, mírně zvýšený hatchback s elektrickým pohonem zaujal rovněž celkovými proporcemi, a především prosklenou střechou plynule navazující na čelní sklo.
Právě tento prvek je charakteristický také pro novější koncepční studii – Kia Futuron – představenou v listopadu 2019 na China International Import Expo v Šanghaji. Futuron je pojatý jako 4,85 metru dlouhé zvýšené dvoudveřové kupé s jedním elektromotorem u každé z náprav. Automobil, jenž z profilu připomíná kapku, v přední části zdánlivě opouští motiv „tygřího nosu“ a jeho typické ztenčení ve střední části je jen mírně naznačeno. Velmi originálně jsou u tohoto vozu řešené světlomety rozdělené do mnoha malých segmentů, jež vytvářejí identitu vozu při jízdě v noci. Jednotlivá světelná pole se podle toho, zda jsou zapnuty zdroje denního svícení nebo potkávací světlomety, otevírají nebo zavírají a umožňují tak průchod požadovaného množství světla. Podobný efekt využívají také zadní skupinové svítilny, plynule zasazené do výrazné odtrhové hrany.
Kia Futuron zaujme nejen pojetím vnějšího vzhledu, ale také interiéru. Designéři počítali s tím, že půjde o vůz schopný automatizované jízdy úrovně 4, a bude tedy připraven na mnoha typech silnic jet zcela samostatně. Pro vnitřní prostor je charakteristický plynulý přechod mezi výplněmi dveří (opět s motivem podobným jako na světlometech) a palubní deskou. Sedadla řidiče a spolujezdce jsou navržena tak, aby nabídla i takřka ležatou pozici. Samozřejmostí je volant, nebo spíše do podoby řídítek upravený displej, jenž se v autonomním režimu zasune k palubní desce.
Není pochyb o tom, že studie Futuron je hodně vzdálenou vizí, nicméně dříve jmenovaný vůz Imagine by Kia by mohl být realitě mnohem blíže. V úvodu uvedenou dvojici stylistů v září loňského roku doplnilo další „eso“ svého oboru – Karim Habib, jehož kariéra je s krátkou přestávkou spojena s automobilkou BMW. Není tak pochyb o tom, že se u značky Kia máme z hlediska designu jistě na co těšit.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)