Představujeme
KIA CEED III – TYGŘÍ NOS
Jiří Duchoň 22.03.2018 06:02
Představujeme
Nová Kia Ceed přiváží více stylu, bezpečnosti a komfortu. Testovali jsme prototypy.
První generace Kia Cee‘d (viz AR 12/’06) byla představena na autosalonu v Paříži roku 2006, tedy rok před premiérou příbuzného typu Hyundai i30. Vyvinuta byla v Evropě speciálně pro potřeby evropských zákazníků, přivezla nevídanou sedmiletou záruku a její výroba se rozběhla v nově otevřené továrně v Žilině, kde dosud vzniklo již takřka 1,3 milionu automobilů této řady. V nabídce byly tří- a pětidveřový hatchback a pětidveřové kombi a paleta nabízených motorů zahrnovala tři zážehové (1,4, 1,6 a 2,0 l) a dva vznětové agregáty (1,6 a 2,0 l). Druhá generace Cee‘du (viz AR 5 a 6/’12) přišla o necelých šest let později, nabídka karoserií zůstala zachována a vůz získal na sebevědomém výrazu. Od chvíle nástupu prvního Cee‘du mimochodem Kia v Evropě zvýšila svůj tržní podíl z 1,5 na 3,0 %: zatímco roku 2006 zde prodala 225 000 vozů, loni jich bylo 472 000. Na nadcházejícím autosalonu v Ženevě bude odhalena generace třetí a spolu s kolegy z poroty volící vůz roku (COTY) jsme počátkem února dostali exkluzivní příležitost vyzkoušet maskované prototypy v okolí Barcelony. Kia Ceed míří do exponovaného segmentu C1, jenž zůstává stabilně druhým největším v Evropě. Každý rok se v něm prodají přibližně 2 miliony automobilů. Z hlediska kombinace poháněcích ústrojí a druhů karoserií zde druhá generace řady Cee‘d pokrývala 70 % trhu, generace třetí má toto pokrytí rozšířit na 78 %.
Nový Ceed přišel o apostrof ve svém jméně i o třídveřovou variantu. V Ženevě bude uveden jako pěti-dveřový hatchback a kombi a koncem roku se objeví další dvě verze (my jsme je viděli a obě vypadají velmi zajímavě, ale snímky i informace k nim jsou zatím pod přísným embargem). Hatchback se nezměnil v délce (4310 mm) ani v rozvoru náprav (2650 mm). Proporce vozu jsou však odlišné, přední převis byl zkrácen o 20 mm a ten zadní o stejnou hodnotu prodloužen. Pata sloupku A se navíc posunula o 68 mm vzad, což má zlepšit výhled z vozu a zvýšit úroveň ochrany při případné nehodě. V kombinaci s výškou 1447 mm (–23 mm) Ceed třetí generace působí z profilu citelně dynamičtějším dojmem, ačkoli se vrací k první generaci zcela vodorovnou spodní linií bočního zasklení (v návaznosti na technicky spřízněný Hyundai i30). Stylistický tým Petera Schreyera, pracující ve Frankfurtu, se při návrhu novinky nechal inspirovat úspěšným liftbackem Kia Stinger (viz AR 7/’17), což je patrné zejména z řešení členitého předního nárazníku a nižší masky chladiče v typickém designu připomínajícím (údajně) tygří nos. Prolomení masky se opakuje v horní části čelního skla. Lépe vybavené verze Ceedu dostanou hlavní světlomety bi-LED s projektory obklopenými čtyřmi segmenty LED na každé straně, jež vozu dávají nezaměnitelnou tvář. Také zadní svítilny mohou být sestaveny z LED, registrační značka se přesunula z nárazníku do výklopné zádi. Proměnou prošel též interiér, jenž nabízí více místa ve všech ohledech.
Například šířka 1406 mm ve výšce ramen na zadních sedadlech má být největší v daném segmentu. Zavazadlový prostor v základním objemu nabyl o 15 na 395 l, což v nižší střední třídě nyní překonává jen Peugeot 308. I v nižší poloze dvojité podlahy přitom zbývá prostor pro dojezdové rezervní kolo, ale je otázkou, zda je český dovozce bude dodávat, nebo zůstane u levnější, avšak vysloveně nouzové lepicí sady. Pracoviště řidiče plně odpovídá ostatním současným typům Kia, takže vyniká rozměrnými a velmi přehledně rozloženými přepínači a ovladači, v jejichž logice rozmístění a funkce proti předchůdci nedošlo k výraznějším změnám. Na rozdíl od menších řad Rio a Stonic jsou loketní opěry ve dveřích měkce čalouněny, což zpříjemní zejména jízdy na delší vzdálenosti. Přední sedadla mohou být vyhřívaná i ventilovaná, to řidičovo lze mít plně elektricky stavitelné s paměťmi, a vyhřívaný je též volant. Do prostoru výrazně vystupující středový monitor může mít úhlopříčku až 8 palců, nicméně v této verzi působí naživo dosti hranatým dojmem, kontrastujícím s celkově zaoblenou palubní deskou. Multimediální systém zahrnuje veškerou myslitelnou konektivitu od propojení s chytrými telefony (Apple Car Play i Android Auto) až po aplikace nabízející třeba aktuální přehled o hustotě provozu, parkovacích kapacitách, blízkých čerpacích stanicích nebo předpovědi počasí.
Novinka stojí na nové platformě K2 se vzpěrami MacPherson vpředu a víceprvkovými závěsy vzadu, podobně jako sesterský Hyundai i30, s nímž sdílí též škálu pohonných jednotek. Základem bude konvenční, atmosféricky plněný čtyřválec 1.4 MPi/ /73 kW, následovaný přeplňovanými agregáty T-GDI 1.0/88 kW, 1.4/103 kW a 1.6/ /150 kW s přímým vstřikováním (1,4 l je zcela nový). Zatímco stávající i30 se zatím dodává se starší řadou vznětových jednotek 1,6 l (CRDi), nový Ceed bude již od počátku nabízen s výrazně modernizovanou podobou tohoto čtyřválce (U3; viz AR 12/’17) ve dvou výkonových verzích (85/ /100 kW; i30 se jej dočká později). Standardem jsou pohon předních kol a šestistupňová manuální převodovka, kromě motorů 1.4 a 1.0 l bude možné připlácet za sedmistupňové dvouspojkové rychlostní skříně DCT. Letos v září budou i zážehové jednotky osazeny filtry pevných částic, aby splnily požadavky emisní normy EU6d. Připraven bude navíc paket ECO s žaluziemi před chladičem, nižší světlou výškou, zakrytým podvozkem a speciálními pneumatikami Michelin. Nový Ceed se stává, podobně jak tomu bylo u předchozích dvou generací, výkladní skříní vývoje značky Kia a některé prvky přináší v rámci modelové palety jako vůbec první. Jde například o druhou úroveň poloautonomního řízení (0 – 130 km/h) v podobě adaptivního tempomatu, schopného v součinnosti s vedením v jízdním pruhu (LKAS) například samostatné jízdy v kolonách (včetně zastavení a opětovného rozjetí).
Standardem všech verzí bude autonomní brzdění v kritických situacích (AEB), udržování v jízdním pruhu, samočinné přepínání dálkových svítilen (HBA) či sledování únavy řidiče. Připlácet se bude za vylepšený AEB s detekcí chodců nebo hlídání mrtvých úhlů zrcátek. Přepínač jízdních režimů umožňuje vybírat ze dvou nastavení (Comfort a Sport), upravujících odezvu plynového pedálu a posilovače řízení. Členové jury volící vůz roku (Car of the Year) bývají automobilkami zváni k takzvaným „evaluačním jízdám“, kdy s kolegy dostáváme příležitost jezdit s prototypy připravovaných novinek dávno před tím, než bude spuštěna jejich sériová výroba. V diskusích se zástupci konstruktérů a vývoje pak diskutujeme naše poznatky, přičemž zůstává dostatek času pro případné zapracování našich připomínek (podobně tomu bylo například s typem Opel Insignia, viz AR 12/’16). Ve Španělsku jsme tak na počátku února dostali možnost vyzkoušet i nový Ceed, když jsme měli k dispozici řadu hatchbacků ve dvou druzích maskování: „těžký“ je obložen textilními pláty s polystyrénovými vložkami, jež v pozorovateli výrazně mění představu o tvarech automobilu, zatímco ten „lehký“ již siluetu nezapře, ale vjem záměrně komplikují kontrastní polepy. Veškeré firemní emblémy jsou odstraněny nebo zakryty. Výrazným krokem vpřed je už klíč, resp. efektně působící transpondér s tlačítky po stranách, připomínající klíč Stingeru. Připraveny jsme měli prototypy pětidveřového Ceedu ve všech variantách, přičemž nejvíce nás samozřejmě zajímaly nové motory.
Jako první jsme zkoušeli 1.4 T-GDI v kombinaci s převodovkou DCT a s „těžkou“ kamufláží. Nový Ceed působí dojmem většího, poněkud dospělejšího vozu, při prvních kilometrech jsme ocenili zejména kvalitnější izolaci od závěsů kol, podběhů a poháněcího ústrojí. Motor má klidný běh a již od 1300 min-1 lze počítat s masivním, ale plynulým zátahem. Páčky pro přímé řazení pod volantem sice chyběly, ovšem byli jsme ujištěni, že v sériové výrobě se s nimi počítá. Zkušenosti konstruktérů s laděním víceprvkových závěsů zadních kol jsou evidentní, nový Ceed je jistý jak při rychlé jízdě přímým směrem, tak i v utáhlých zatáčkách, v nichž vůz eliminuje svojí koncepcí danou nedotáčivost a efektně lavíruje na hranici příjemné přetáčivosti. Diesel 1,6 l/85 kW s manuální převodovkou tyto zkušenosti jen potvrdil a vynikal velmi měkkým během a plynulou křivkou průběhu točivého momentu. Rezonance do interiéru jsou i na volnoběh takřka neznatelné, nicméně v razantním záběru z nižších a středních otáček nelze pominout jisté, byť tlumené a jen vzdáleně znějící „klapání“.
Výtek jsme na španělských jízdách přítomným konstruktérům přednesli řadu (včetně slabého podsvícení teploty klimatizace na displejích v otočných segmentech), nicméně v takovém případě není úplně jednoduché přesně odlišit konstrukcí dané vlastnosti od neduhů ručně vyráběných prototypů. To se týká nejen vjemů z provizorních tvrdých plastů ve spodních částech dveří, ale i různých pazvuků. Nová Kia Ceed se stává dalším z pilířů v ofenzivě jihokorejského koncernu, jehož cílem není nic menšího než stát se v roce 2021 prodejně nejúspěšnější asijskou automobilkou v Evropě. Ceny nového Ceedu zatím neznáme, ale už nyní je jasné, že půjde o velmi konkurenceschopný automobil. Samozřejmostí přitom zůstává záruka na sedm let nebo 150 000 km i kompletní výroba v Žilině (včetně poháněcích ústrojí). Naběhne letos v květnu a prodeje odstartují v průběhu června s paletou 12 barev (polovina z nich je nová) a několika sadami lisovaných i slitinových ráfků s průměrem 15 až 17 palců. Kompletní technické údaje budou zveřejněny později.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)