Představujeme
DS D Super vs. DS 9 – Francouzský styl (fotogalerie)
Jiří Duchoň 16.06.2023 06:38
Foto: Kateřina Horáková
Francouzské umění má ve světě výsadní postavení, ať už jde o divadlo a film, malířství, poezii či módu. Spatřit je lze ale také v předmětech denní potřeby. Třeba jméno DS je legendou ve světě automobilů. Legendou žijící dodnes.
DS 19, tříprostorový sedan se zřetelnými prvky fastbacku, se stal jednoznačnou hlavní hvězdou pařížského autosalonu v roce 1955. Již tehdy doslova ohromil svými tvary a progresivní technikou. Postavili jej italský stylista Flaminio Bertoni a francouzský letecký konstruktér André Lefèbvre. Skvostem tohoto vozidla se stal centrální plynokapalinový tlakový systém, ovládající v jednom společném okruhu posilovače řízení a brzd, polosamočinnou převodovku bez spojkového pedálu i pověstné pérování. To zajišťovalo nejen plynulý přejezd nerovností, ale též manuální regulaci světlé výšky v širokém rozsahu. Konstruktéři využili koncepce s motorem vpředu a pohonem předních kol, kterou již důkladně odzkoušeli na vozech Traction Avant od 30. let, zhotovených nakonec v počtu překročivším tři čtvrtě milionu exemplářů. DS 19 byl výhradně čtyřválcový, přesto ale hrál roli vozu vyšší střední třídy a svoji důvěru mu svěřil třeba francouzský prezident Charles de Gaulle. Používal jej po celou dobu své vlády, tedy v letech 1959 až 1969, a úspěšně v něm unikl několika pokusům o atentát. DS 19 vynikl možná až překvapivě i ve sportu: v roce 1959 zvítězil na Rally Monte-Carlo a o tři roky později s ním Pauli Toivonen ovládl finskou Rally 1000 jezer. DS, vyslovovaný ve francouzštině „déesse“, tedy bohyně, vznikl během dvaceti let produkce v počtu bezmála 1,5 mil. kusů.
Foto: Kateřina Horáková
K tomuto úspěchu jistě přispěla spolehlivá technika a promyšlená konstrukce. DS byl vůz originální po všech stránkách, ale především dokonale funkční a praktický. Na naše focení na pražskou náplavku přijel hnědý vůz modelu D Super. Ten spolu se základním D Spécial v roce 1970 nahradil „vylevněnou“ verzi ID 19. Kvůli tomu má například manuální řazení převodovky a pevné pomocné světlomety, tedy s manuální regulací výšky a bez natáčení do zatáček. Vyroben byl v roce 1974 a původně dodán do Holandska, k nám se dostal roku 2015. Současný majitel jej pořídil pro svého otce, pro nějž byl celoživotním snem. Po jeho úmrtí zůstal tento DS v rodině a dělá radost při víkendových jízdách. Je to i z dnešního pohledu, tedy bráno prizmatem hustšího a rychlejšího provozu, překvapivě praktický vůz se snadným manévrováním, mimořádně komfortním pérováním i sezením a znamenitým výhledem do všech stran, daným též bohatě prosklenou karoserií s tenkými sloupky.
Foto: Kateřina Horáková
Kocháme se řadou skutečně originálních, a přitom promyšlených prvků. Světlá výška se reguluje v pěti polohách pákou na podlaze za levým předním podběhem. Palubní deska je přehledná, přístrojový štít nepostrádá otáčkoměr ani další ukazatele, k tomu je na něj vždy dobrý výhled díky jednoramennému volantu. Středový tunel zcela chybí a podtrhuje celkově vzdušný dojem; řadicí páku najdeme vpravo pod volantem. A vnitřní zpětné zrcátko je uložené na palubní desce, nikoli na stropě. Opět ryze funkční řešení: vlivem nízké horní hrany zadního okna by jím jinak nebylo takřka nic vidět…
Spoustu zajímavých věcí objevíme i zvenčí. Když třeba chcete měnit pneumatiku po defektu, stačí zvednout pérování nahoru, podepřít něčím práh před postiženým kolem a celý vůz spustit k silnici. Vyvěsí se a pohodlně se k němu dostanete i bez heveru. Nad odrazkou v zadním blatníku je viditelný šroub. Povolíte jej klíčem na kola a celý blatník jedním pohybem pohodlně sejmete. A rezervní kolo? Není vzadu, takže je prostor pro zavazadla až překvapivě prostorný. Své místo má totiž pod přední kapotou, ve skloněné pozici hned za nárazníkem. DS 19 zcela postrádá masku chladiče, vzduch k chladiči vstupuje jen otvorem pod nárazníkem a k chladiči je náporově veden pouzdrem, na němž je položena rezerva.
Kruhové zadní blikače jsou usazeny na konci rozšířených tubusů, ústících z chromovaných lišt horní hrany bočního zasklení. A ty má i druhý vůz, jenž se právě na prosluněné scéně náplavky objevuje… DS 9 (viz AR 9/’21) je vlajkovou lodí francouzské části koncernu Stellantis. „Blikače“ s ohledem na aktuální legislativu hrají úlohu pozičních svítilen, skutečná směrová světla jsou pak součástí zadních skupinových svítilen v rámci LED bloků s originálním kosočtvercovým vzorem. Pouze po odemčení se horní světla na chvíli rozsvítí oranžově. Také o 50 let novější DS 9 je klasickým čtyřdveřovým tříprostorovým sedanem, a i když má při pohledu z profilu poněkud jiné proporce, stylisté mu dali směrem vzad postupně sestupující střechu, připomínající originál.
Foto: Kateřina Horáková
Současný DS 9 má také čtyřválec, i když výhradně integrovaný do plug-in hybridního poháněcího ústrojí E-Tense (viz AR 4/’22). Jde o přeplňovaný zážehový motor 1.6 PureTech/147 kW a elektromotor o výkonu 81 kW (110 k), společně poskytující výkon 184 kW (250 k) a točivý moment 320 N.m. To vše v kombinaci s poctivou osmistupňovou samočinnou převodovkou s kapalinovým měničem momentu a pohonem předních kol. Vůz z klidu na 100 km/h zrychlí za 8,1 s a jede až 240 km/h, což jsou pro hnědou D Super parametry naprosto nedostižné. Kdo by chtěl ještě víc, může sáhnout po modelu E-Tense 4x4 s elektromotorem i na zadní nápravě a celkovým výkonem 265 kW (360 k) (viz AR 11/’21). DS 9 navíc umožňuje volit mezi pohonem zážehovým nebo elektrickým motorem. Na elektřinu ujedete reálně kolem 35 km, a když chcete dál, stále máte v záloze spalovací motor a možnost kdykoli rychle natankovat.
DS 9 jezdí překvapivě podobně jako „déeska“ kdysi. Nepospíchá. Je především komfortní, a i přes zástavbu adaptivních tlumičů se hodí hlavně pro klidnou jízdu. Jinak se rozhoupá a složitý poháněcí systém chvílemi neví kudy kam. Ačkoli se výchozí cena blíží hranici 2 milionů korun, výbavou překonává i o mnoho dražší konkurenty. Dvojice digitálních displejů i kompletní sestava komfortních a bezpečnostních asistentů jsou samozřejmostí, ale těšit se můžete také na čalounění jemnou kůží Nappa či sedadla s vyhříváním v zimě, odvětráváním v létě a masáží kdykoli. A teď pozor: to vše platí i pro sedadla vzadu!
Foto: Kateřina Horáková
DS 19 byl vyvrcholením konstrukce Traction Avant a stal se bezpochyby nejmodernějším automobilem své doby. Nový DS 9 je symbolem přechodu na elektřinu. Mezistupněm plným možností, ale také nepříjemných kompromisů. Nabíjí se pomalu a nádrž na benzín má malou. Jde však o mimořádně komfortní a špičkově vybavený automobil dnešní doby, za jehož volantem rozhodně s davem nesplynete…
Foto: Kateřina Horáková
|
||
|
DS D Super |
DS 9 E-Tense |
Motor |
4R, 1985 cm3, OHC 2V |
4R, 1598 cm3, OHC 4V |
Výkon |
74 kW (101 k)/5500 min-1 |
184 kW (250 k)/6000 min-1 |
Rozvor |
3125 mm |
2895 mm |
D/š/v |
4874/1803/1470 mm |
4934/1932/1460 mm |
Hmot. pohot. |
1280 kg |
1789 kg |
Max. rychlost |
169 km/h |
240 km/h |
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)