Představujeme
BMW HP 4 – Skutečně Super
Ondřej Horský 29.08.2013 07:38
Sériový sportovní motocykl BMW HP 4, který je z velké míry odvozen ze závodního speciálu pro světové mistrovství Superbike, letos vstupuje na trh...
V roce 2012 prezentovala motocyklová divize BMW Group předběžně a jen tak mimochodem skvělou položku svého sortimentu pod označením HP 4, která je nejen odvozena ze závodní Superbike, ale navazuje i na silniční sportovní S 1000 RR. Bavorská společnost, jednostopou techniku však kompletující v západním Berlíně, právem podtrhuje skutečnost, že HP 4 je nejlehčím čtyřválcem litrové kategorie s obdivuhodnou hmotností bez náplní 169 kg, a to včetně soustavy ABS v závodní verzi, resp. neméně vynikající hmotností provozní 199 kg. Jakkoli se typovým označením hlásí do rodiny HP zatím tvořené pouze dvouválci, ideové kořeny najdeme spíše v typu S 1000 RR. S ním sdílí klíčový prvek, řadový čtyřválec 1000 cm3 uložený napříč, ale jeho postavení významně překračuje směrem k vrcholovému sportu. Charakteristickým rysem řady HP je především nekompromisně důsledné využití nejlepších materiálů, konstrukčních řešení i výrobních technologií v každém detailu. Nepřekvapí, že do prodeje půjde v číslované sérii a také s možností účasti v silničních závodech motocyklů s využitím prodejní sady pro několik poměrně jednoduchých úprav. A naopak umožňuje změnu stroje v základu jednomístného pro jízdu se spolujezdcem prostřednictvím doplňkové sady zahrnující druhé sedlo a stupačky.
Ze strojů pro mistrovství světa Superbike přejímá zejména tři vrcholné prvky. Jsou to závodní verze ABS s možností volby softwarového režimu Déšť, Sport, Závod a Slick. Poslední z nich (zvaný také IDM, protože byl poprvé instalován na strojích BMW v německém mistrovství Superbike) umožňuje nejzkušenějšímu řidiči jízdu na hranici fyzikálních možností. Zajímavá je elektronická kontrola přenosu točivého momentu na vozovku DTC (Dynamic Traction Control), zvláště pak funkce Launch Control pro efektní rozjezd s razantním zrychlením využitím maxima točivého momentu na úrovni těsně blízké prokluzu kola, ale současně potlačující přílišné odlehčení až zdvihání předního kola. Pracuje při zařazení prvních dvou převodových stupňů a samočinně se vypíná zařazením třetího, dosáhne-li v náklonu stroje svislá osa vůči vozovce úhlu 30°, resp. menšího. Navíc lze míru funkce za jízdy spínačem na řídítkách v určitém rozsahu měnit.
Poprvé v historii je na sériovém stroji instalována digitální jednotka ovládající charakteristiku přední vidlice, tuhost pérování a míru útlumu plynokapalinových jednotek, ve prospěch nejlepších jízdních vlastností. Reaguje na rychlost a velikost zdvihu kola při nájezdu na nerovnost a zabraňuje jak odskoku (ztrátě kontaktu s vozovkou), tak příliš velkému propružení (změně geometrie řízení). Je současně vázána na program řízení motoru a její charakteristika se ve zmíněných režimech samozřejmě odlišuje. Ideové kořeny soustavy vycházejí z podvozků závodních automobilů BMW, a to včetně monopostů formule 1. Z těchto speciálů je odvozena také pečlivě laděná výfuková soustava s interferenčním propojením výstupu z druhého a třetího válce, řízenými akustickými ventily, či katalyzátorem s přesně definovaným průtokovým odporem. Zmíněnému úsilí o maximální redukci hmotnosti přispělo použití kovaných paprskových kol z hořčíkové slitiny 2,40 kg ve srovnání s typem S 1000 RR, ale také 4,50 kg instalací titanové výfukové soustavy; další stovky gramů pak uspořila rozsáhlá aplikace dílů z uhlíkových kompozitů.
Jakkoli je motor převzat ze silničního motocyklu a poskytuje identické hodnoty největšího výkonu a točivého momentu, v provozu je podstatně ostřejší. Zásluhou vlastního programu řídicí jednotky vyniká zejména plynulou křivkou točivého momentu ve středním rozsahu otáček a praktickou využitelností největších hodnot od 6000 do 9750 min‑1. V režimu Déšť je k dispozici měkčí charakteristika od 2500 do 8000 min‑1. Motor dosahuje největšího výkonu při relativně nízkých 13 000 min‑1 (!) s tím, že červené pole otáčkoměru začíná na hodnotě 14 200 min‑1. Řídicí jednotka s vazbou na převodovku umožňuje řazení bez vypínání spojky a pod plynem, protože na zlomek sekundy přeruší zapalování a dodávku paliva.
O důslednosti konstruktérů věnované každému detailu svědčí mimo jiné i jejich významný podíl na vývoji zadní pneumatiky Pirelli v novém rozměru 200/55 ZR 17 a rozsáhlé testy pro volbu optimální pryžové směsi verze slick (bez vzorku). Tradiční samozřejmostí v nabídce bavorské kultovní značky je vedle zmíněného závodního kitu i bohatá souprava továrních dílů pro individuální design (především přídavné prvky kapotáže), ale i značkové kombinézy, přílby, boty, rukavice a další. Sada továrních prvků pro závodní úpravu zahrnuje rozšířený software přístrojového panelu, který v téměř identickém designu jako u základního typu poskytuje na hlavním displeji podstatně více informací, navíc ve volitelném uspořádání. Nechybí však ani uložení páček spojky a brzdy jak na samozřejmém svislém čepu, tak na čepu horizontálním, umožňujícím výkyv páčky nahoru a dolů, tedy jistou míru ochrany proti ulomení při pádu stroje. Vynikající jsou také nastavitelné stupačky a řadicí páčka, či působivá kola anodizovaná v modré barvě. Zkrátka BMW HP 4 je opět vrcholem techniky v příslušné třídě.
Převzato z časopisu