Představujeme
Čezeta 506 Electric – Elektrický návrat
-TH- 19.01.2016 06:43
Z britské iniciativy se vrací skútr Čezeta, Neil Smith je hodlá vyrábět v Mirošovicích u Prahy...
Světová vlna elektromobility se tedy nevyhnula ani legendárnímu československému skútru, který v letech 1957 – 1964 vyjel do světa ve více než 120 tisících exemplářů (z toho 5895 nákladních tříkolek typu 505). A protože právě pětsetpětka byla posledním typem od ČZ Strakonice, označil Neil Smith svoji elektrickou variantu coby typ 506. Místo dvoudobého jednoválce 175 cm3 ovšem zabudoval do samonosné ocelové karoserie elektrický pohon s trakčním elektromotorem 5 kW v zadním kole a řídicí elektronikou pod odklopným sedlem. Neil Smith už žije u nás šestnáct let, naučil se obstojně česky a jednou při procházce po Praze uviděl Čezetu. Byl velmi překvapen, zjistil o co jde, koupil první, druhý a třetí vrak, nic nefungovalo. Od manželky dostal elektrickou Vespu, a tak k nápadu realizovat elektrickou Čezetu nebylo daleko. První prototyp sestrojil v roce 2013, zkoušel čínské díly, ale byly dost nespolehlivé, proto většinou sáhl po evropských. To je také důvod prodejní ceny nemalých 9900 eur (bez DPH), protože vsadil na kvalitu. A akumulátory Li-Ion jsou drahé. Další možností jsou splátky po složení 2400 eur.
Tříletou záruku lze prodloužit podle přání zákazníka na deset let. A myslí to vážně. První stroje vznikají ve stodole v Mirošovicích u Prahy, od 15. listopadu přijímá objednávky, letos by chtěl zhotovit stovku kusů. Vše je ovšem odvislé od zájmu, počáteční plán je 500 skútrů v příštím roce a přes 900 v roce 2018 (to už by však v případě většího zájmu rád měl novou výrobní halu v Praze a deset zaměstnanců). Tvarově Čezeta 506 vychází z originálu, podle výrobce má rozvor os kol 1340 mm, délku 2000 mm, výšku sedla nad zemí 760 mm a hmotnost 160 kg s dvanáctipalcovými koly. Akumulátory Li-Ion 4,8 kWh a 76,8 V se dobíjejí palubní nabíječkou 15,5 A za 4,5 hodiny; rychlonabíječka to však zvládne za 30 minut; snesou dva tisíce cyklů. Jak sám Neil Smith předvedl po tiskové konferenci v NTM Praha, elektrická Čezeta jezdí velmi svižně (zrychlení 0 – 60 km/h za čtyři sekundy, největší rychlost 90 km/h), a ujede až stovku kilometrů na jedno dobití akumulátorů. Kromě elektropohonu s nulovými emisemi půjde i o další využití nových technologií, například možnosti propojení skútru s počítačem prostřednictvím USB či aplikací chytrého telefonu pro kontrolu provozu. Neil Smith počítá s ozvučením reproduktory Bluetooth, varovným signálem, přídavnými koženými brašnami a vlečením neméně legendárního vozíku PAv-40, resp. 41 (výroba replik v plánu). Pro obě kola jsou připraveny kapalinové kotoučové brzdy s větší účinností (zatím jen na zadním). Počítá se s nabídkou osmi barev včetně dvojice původních retrodesignů, ale zejména dvoubarevného provedení, či individualizace podle přání zákazníka. Společnost Čezeta Motors, s. r. o., se sídlem v Polské ulici v Praze 2 prý neměla velký problém se získáním práv na původní jméno, vlastně o ně nikdo příliš nestál.
Samozřejmě, vše závisí na zájmu, ale generální ředitel a šéfkonstruktér elektrického skútru Neil Smith si slibuje také klienty se zahraničí (Velká Británie, Německo), kteří milují retrodesign ve stylu šedesátých let. Ve vedení firmy s ním spolupracují Lutz Buennagel (prodej a marketing) a Alex Monestier (výroba a servis). Elektrická Čezeta 506 samozřejmě vzbudila zájem. Byla vystavena na Autoshow Praha 2015 v Holešovicích, o měsíc později se představila novinářům na tiskové konferenci Čezeta Motors v Národním technickém muzeu v Praze, kde pan Smith zajel několik překvapivě rychlých kol v areálu muzea. Úspěch projektu je však otázkou odbytu a při poměrně vysoké ceně není zřejmé, kolik kupců se opravdu najde. A pokud vás zajímá historie původní Čezety, jež opouštěla brány strakonické továrny, pak doporučujeme dvě vydání knížky Skútr Čezeta autora Marcela Malypetra od Grada Publishing (první vydání 2008; druhé odlišné s řadou dalších informací 2012). První Čezeta se představila v roce 1956, takže letos má jubileum; výroba prvního typu 501 se rozběhla na jaře 1957. Další osud elektrické Čezety 506 můžete sledovat na www.cezeta.com.
Převzato z časopisu