Představujeme
Bugatti Veyron Ettore Bugatti – Závěrečná…
Jiří Duchoň 10.11.2014 08:07
Značka Bugatti představila závěrečnou ze šesti speciálních sérií Veyronu. Připomíná jí osobu svého zakladatele…
V minulém roce automobilka Bugatti v kalifornském Monterey poprvé vystavila speciální provedení Veyronu, věnované památce závodníka Jean-Pierra Wimilleho. Edice tří vozů ve specifickém provedení se stala první z šesti sérií, z nichž každá v rámci programu Les Légendes de Bugatti připomíná jednu významnou postavu z historie značky Bugatti. V průběhu roku pak vznikly po třech kusech edice Black Bess, Rembrandt Bugatti, Meo Costantini a Jean Bugatti a na letošní srpnové soutěži elegance v Pebble Beach slavila svoji premiéru závěrečná.
Ačkoli se do poslední chvíle spekulovalo o tom, že bude inspirována legendární československou závodnicí Eliškou Junkovou (dokonce se objevily snímky černo-žlutého provedení!), stává se nakonec jejím tématem zakladatel francouzské automobilky Ettore Arco Isidoro Bugatti, Ital z Milána (1881 – 1947). Svým barevným laděním Veyron Ettore Bugatti připomíná legendární luxusní Bugatti Type 41 Royale, konkrétně pak vůz s číslem podvozku 41111, vyrobený v roce 1932 a karosovaný Henrim Binderem. Přední část Veyronu je vyrobena z leštěného hliníku opatřeného transparentním lakem, přičemž vůbec poprvé na osobním voze je tento materiál použit v takto rozsáhlé míře. Záď pak byla sestavena z tmavě modrých panelů uhlíkových kompozitů, jež zasahují směrem vpřed až do prahových obkladů, spodní části předního nárazníku a čelních sloupků. Barevné ladění kol pak vzdává hold patronovi coby propagátoru zavádění hliníkových slitin do konstrukce automobilových ráfků. Interiér je čalouněn dvěma druhy kůže, přičemž jen její činění trvá celých šest měsíců. V převážně hnědých tónech tam vynikají modré doplňky z uhlíkových kompozitů, odkazující na zpracování karoserie.
Na modré desce mezi opěradly sedadel se nachází platinou potažený emblém tančícího slona, jenž je původním dílem Ettorova bratra Rembrandta a jako soška zdobil chladiče vozů Bugatti 41 Royale. Většina součástí interiéru včetně ovladačů je vyrobena s vysokým podílem ruční práce. Stejně jako v předchozích pěti případech, také šestá série z programu Les Légendes de Bugatti vychází z otevřeného provedení Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse, a každý ze tří vozů, jež v ní vzniknou, bude k mání za 2,35 milionu eur. Na pohonné jednotce se nic nezměnilo, před zadní nápravou je umístěn šestnáctiválec s objemem 8,0 l, výkonem 883 kW (1200 k) při 6400 min‑1 a točivým momentem 1500 N.m v rozmezí 3000 až 5000 min‑1. Ten se přenáší prostřednictvím sedmistupňové převodovky DSG a mezinápravové spojky Haldex na kola obou náprav. Vůz zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,6 sekundy. Jeho rekordní sourozenec dosáhl největší rychlosti 408,84 km/h, což z něj udělalo nejrychlejší sériový roadster všech dob.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)