Představujeme
BUGATTI CHIRON – Absolutorium
Petr Hanke 05.12.2016 06:05
Představujeme
Bugatti Chiron nemá menší ambice než být nejexkluzivnějším vozem světa, a to i přesto, že využívá „jen tradiční“, avšak do extrému posunutou techniku.
Zatímco takzvané hypersportovní vozy Ferrari LaFerrari, McLaren P1 nebo Porsche 918 Spyder využívají nejrůznější způsoby hybridních systémů, často se opírajících o zkušenosti s moderními závodními vozy, Bugatti Chiron aplikuje tradiční přístupy, ovšem vyvedené do extrému. Parametry tohoto vozu jsou fantastické, ovšem důležitější je, že Chiron není vůz postavený pouze s cílem dosáhnout maximálního výkonu a rychlosti v technických údajích, ale také jako plnohodnotný automobil schopný každodenního provozování (samozřejmě je třeba počítat s extrémně vysokými náklady). Chiron totiž splňuje veškerá kritéria, jež jsou kladena na všechny ostatní vozy koncernu Volkswagen, a to skutečně nebývá u takto extrémních automobilů obvyklé. Více než třicet vývojových prototypů například ujelo dohromady asi půl milionu kilometrů a spotřebovalo přitom 200 sad pneumatik.
Za pozornost jistě stojí i procedura následující po opuštění výrobní linky. Každý vyrobený automobil nejdříve absolvuje 60 kilometrů na válcích, po nichž následuje půlhodinové sprchování tlakovou vodou a dále potom 350 zkušebních kilometrů zčásti na běžných silnicích, ale zejména na ploše letiště Colmar. Zde se za krátkodobého přerušení leteckého provozu ověřuje chování vozu i ve vysokých rychlostech. Před dodávkou zákazníkům se vymění podlaha vozu i kola a odstraní se ochranné fólie. Dojde také k vynulování počítadla kilometrů. Bugatti se při vývoji nástupce typu Veyron rozhodlo vydat cestou evoluce. I přes podobnou koncepci je Chiron přesto nově navrženým vozem. Karoserie vozu je vyrobena převážně z uhlíkových kompozitů, základní nosná část využívá sendvičového řešení obvyklého například ve světě formule 1. Mezi pláty uhlíkových kompozitů je umístěna hliníková voštinová struktura, čímž vznikne extrémně pevný, a přitom lehký celek. Bugatti uvádí, že monokok Chironu je o desetinu větší než u Veyronu, a přitom má stejnou hmotnost. Tuhost auto-mobilu v krutu se údajně vyrovná závodním speciálům kategorie LMP1.
Bugatti pro Chiron vyvinulo systém aktivní aerodynamiky se zcela rovnou podlahou, doplněný difuzory ofukovanými po vzoru vozů formule 1 sezóny 2013 výfukovými plyny (další dva páry centrálně umístěných koncovek výfuku jsou situovány viditelně v zadním čele). Hlavním prvkem proměnné aerodynamiky je rozměrný nastavitelný spoiler na zadní části karoserie, měnící svůj úhel podle zvoleného jízdního režimu, případně sloužící jako aerodynamická brzda. Další aktivní klapky jsou schovány v krajních otvorech přídě, kde cíleně regulují přítlak a přísun vzduchu k brzdám. Před zadní nápravou je podélně uložen motor W16 s objemem 7993 cm3. Šestnáctiválec má stejné rozměry jako ten ve Veyronu, byl ale navržen od základu nově. Hliníkový blok byl koncipován tak, aby jím mohlo každou minutu protékat 800 litrů chladicí kapaliny a 120 litrů oleje potřebných pro jeho bezproblémový chod.
Ostatně s výkonem 1103 kW (1500 k) a točivým momentem 1600 N.m se těmto parametrům nelze divit. Sací trakt motoru je nově vyroben z uhlíkových kompozitů, sběrné výfukové potrubí z titanu. Celý motor, jehož výroba trvá sedm dní, váží 436 kg. Šestnáctiválec přeplňuje čtveřice turbodmychadel. Na rozdíl od Veyronu, který měl dvě menší a dvě větší turbodmychadla, jsou všechny čtyři jednotky Chironu stejné, avšak o 69 procent větší než větší z turbo-dmychadel v minulé generaci. Systém pracuje tak, že do přibližně 3700 min-1 motor plní pouze dvojice turbodmychadel a zbývající pár se přidává k dílu po překročení této hranice. Dvouspojkovou sedmistupňovou převodovku dodává společnost Ricardo a jde o evoluci předchozí skříně. Převodovka váží jen 120 kg a prošla úpravami zejména z důvodu zvětšeného výkonu a točivého momentu motoru.
Převodovka míří od motoru směrem vpřed a je umístěna mezi sedadly. Z její přední části pokračuje spojovací hřídel k přední nápravě, kde je umístěna elektronicky regulovaná lamelová spojka. Dozadu se síla motoru vrací přes hřídel umístěný vpravo podél motoru. Mezi zadními koly je situován diferenciál s elektronicky řízenou svorností. Podvozek s dvojitými příčnými rameny je vybaven pružinami Eibach a aktivními -tlumiči Sachs s možností změny světlé výšky. Příčné zkrutné stabilizátory procházejí nosným monokokem, takže neruší aerodynamiku pod vozem. Na přání jsou k dispozici stabilizátory z uhlíkových kompozitů, šetřící dohromady přibližně polovinu hmotnosti (cca 2,5 kg). Karbon-keramické brzdy s titanovými pevnými třmeny (předu osmi- a vzadu šestipístkovými) dodává společnost AP Racing. Samotné brzdové kotouče disponující vpředu průměrem 420, vzadu 400 mm. Chiron přešel na konvenčnější rozměry pneumatik, které jsou levnější než dřívější extrémně nákladné metrické. Obutí dodává tradičně značka Michelin (Pilot Sport Cup 2), jež se podílela také na jejich vývoji. Ten probíhal na stolicích určených pro letecké pneumatiky. Bugatti oznámilo limitovanou produkci typu Chiron na 500 kusů. Jen pro představu, je to o 50 ks více než u původního Veyronu, výroba Ferrari LaFerrari přitom dosahuje 499 kusů, McLaren P1 vznikl v počtu 375 jednotek a Porsche 918 Spyder opustilo továrnu v 918 exemplářích. Není pochyb o tom, že Chiron patří na absolutní vrchol současné automobilové produkce.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Kapalinou chlazený zážehový šestnáctiválec do W/90˚, tvořený dvojicí motorů VR8/15˚, uložený podélně před zadní nápravou a přeplňovaný čtveřicí stejně velkých turbodmychadel (dvoustupňové přeplňování) s chladičem stlačeného vzduchu; 2x DOHC 4V, proměnné časování; dvojité nepřímé vstřikování paliva; blok i hlava válců z hliníkové slitiny; 7993 cm3 (ø 86,0 x 86,0 mm); 1103 kW (1500 k)/6700 min-1 a 1600 N.m/2000 – 6000 min-1. Sedmistupňová dvouspojková převodovka, pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou pro aktivní připojování pohonu předních kol, aktivní zadní diferenciál.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů; všechna kola nezávisle zavěšena, dvojitá příčná ramena; pérování vinutými pružinami a aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; hřebenové řízení; kotoučové brzdy s karbon-keramickými kotouči s vnitřním chlazením ø 420/400 mm, pevné třmeny př./zad. 8/6 pístků; pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2 vpředu 285/30 R 20, vzadu 355/25 R 21.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2711 mm; d/š/v 4544/2038/1212 mm; součinitel odporu vzduchu (min.) cx = 0,35; objem palivové nádrže 100 l; pohotovostní hmotnost DIN 1995 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 420 km/h; zrychlení 0 – 100/200/300 km/h za 2,5/6,5/13,6 s.
CENA: od cca 78 000 000 Kč
Převzato z časopisu