Představujeme
Bugatti Chiron se už brzy dočká ještě rychlejší verze
Ondřej Štaidl 14.07.2020 08:00
Chiron je oficiálně nejrychlejší produkční vůz na světě. Na uzavřené testovací trati Ehra-Lessien přesáhl rychlost 490 km/h. Bugatti postupně odhaluje technické vymoženosti tohoto speciálního vozu a na trhu se navíc brzy objeví ještě rychlejší verze Pur Sport.
Francouzský výrobce exkluzivních sportovních vozů Bugatti se již několikrát zapsal do historie. Aktuálně drží s modelem Chiron prvenství v rychlosti mezi sériově vyráběnými auty. Mírně modifikovaný vůz dosáhl světového rekordu v maximální dosažené rychlosti na německé testovací trati Ehra-Lessien, která patří stejně jako samotná automobilka Bugatti koncernu Volkswagen. Vůz na uzavřené trati přesáhl rychlost 490 km/h. Karbonová karoserie byla upravena italskými specialisty Dallara pro dosažení ještě lepší aerodynamiky, interiér byl opatřen bezpečnostním rámem a speciálně vyvinuté pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup2 schopné přežít 4100 otáček za minutu prošly před rekordní jízdou rentgenovou kontrolou pro zjištění případných nedokonalostí.
Čtyřikrát přeplňovaný šestnáctiválec s výkonem 1103 kW (1500 k) a točivým momentem 1600 Nm zůstal beze změn, stejně jako pohon všech kol se systémem Haldex. Krom snížené světlé výšky se technika nelišila od produkčních vozů, které mají elektronicky omezenou rychlost na 420 km/h. Impozantní je i zrychlení Chironu. Z nuly na 100 km/h akceleruje za 2,5 sekundy, na 300 km/h za pouhých 14 sekund.
Výkonný musí být motor i klimatizace
Takové výkony vyžadují nejmodernější technologie. Bugatti věnovalo spoustu energie i na první pohled banálním systémům, jako je třeba klimatizace. Chiron totiž neláká jen na brutální zrychlení, ale také komfort a luxus. Proto musí všechny prvky výbavy perfektně fungovat v běžném provozu i v rychlostech přes 400 km/h. Bugatti pro vývoj klimatizace najalo vlastní specialistku, kterou je Julia Lemke. Ta nyní odhalila i několik technických zajímavostí o supervýkonné klimatizaci Chironu.
Podle Julie klimatizace funguje nejlépe, když ji posádka vůbec nevnímá. Proto bylo důležitým kritériem při vývoji omezení hluku ventilátoru a potlačení průvanu při vyšším výkonu klimatizace. Na samotou klimatizaci Chironu jsou navíc kladeny velké nároky už jen kvůli sklonu čelního okna, který je pouhých 21,5°. Sklo má tím pádem velkou plochu, což má za následek výraznější ohřívání interiéru. Aby klimatizace dokázala vnitřek vozu dostatečně a rychle ochladit, je vybavena klimakompresorem o výkonu 10 kW. Jen pro srovnání, klasické kancelářské klimatizace disponují výkonem okolo 2,5 kW. Klimatizace v Chironu by tak se svým výkonem bez problémů dokázala vychladit byt o rozloze 80 m2.
Celkem 3 kg chladiva dokáže stlačit z 2 barů na vysoký tlak až 30 barů. Kompresor umístěný přímo u motoru je vystaven velmi vysokým okolním teplotám, je proto chlazen vlastním sofistikovaným chladičem. Mimo to je Chiron vybaven dvěma kondenzátory odvádějícími teplo z vozu. Celková délka vedení klimatizace je asi 9,5 metru, především hlavně z důvodu umístění motoru uprostřed vozu.
Když rychlost nestačí
Extra výkonná klimatizace se objeví i v připravovaném, ještě rychlejším modelu Chiron Pur Sport. Ten se krom vysoké maximální rychlosti nemá bát ani jízdy na závodním okruhu a poznáte ho na první pohled. Dynamičtěji tvarovaná karoserie generuje ještě vetší aerodynamický přítlak, hlavně zásluhou 1,9 metru širokého spoileru a výrazného difuzoru. Pro lepší dynamiku snížili inženýři hmotnost celkem o 50 kg. K tomu pomohla titanová koncovka výfuku vyrobená technologií 3D tisku, čalounění interiéru Alcantarou a hořčíková kola, snižující neodpruženou hmotnost o 16 kg, společně s lehčími brzdovými kotouči i brzdiči.
Podvozek dostal o 65 % tužší pružiny na přední nápravě a o 33 % na zadní. Adaptivní tlumiče mají nové nastavení a karbonové stabilizátory omezují náklony karoserie. Lepší grip zajištují pneumatiky Bugatti Sport Cup 2 R vyvinuté ve spolupráci se společností Michelin. Stávající jízdní režimy pak doplňuje Sport+.
Podle slov šéfa vývoje Jachina Schwalbeho prošla velkou změnou také převodovka, která je z 80 % nová. Sedmistupňová „dvouspojka“ dostala upravené převody, které jsou nyní blíže k sobě pro ještě lepší pružnou akceleraci. Naopak motor zůstal bez mechanických změn, jen se posunul omezovač až do 6900 otáček, tedy o 200 výše než dosud. Výsledné nastavení Chironu Pur Sport probíhalo před dvěma týdny na Severní smyčce okruhu Nürburging. Inženýři dolaďovali software posilovače řízení, tlumičů a stabilizačního systému. Během několikadenních závěrečných testů na okruhu i okolních silnicích testovací jezdci zahlazovali poslední detaily při jízdě v extrémních podmínkách i běžném provozu.
Zásluhou optimalizované aerodynamiky, kratších převodů a zcela nových pneumatik prý Chiron Pur Sport bude nejrychlejším Bugatti v historii. Výroba ve francouzském Molsheimu bude zahájena ve druhé polovině roku 2020, cena každého vozu z omezené 60kusové série je stanovena na 3 miliony eur (téměř 80 milionů korun).
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)