Představujeme
AG Adolph Saurer Arbon – Swiss Made
Tom Hyan 05.09.2012 09:24
K nejslavnějším švýcarským automobilům patří Saurer. Mnohé jsou ještě v provozu, přestože jejich výroba skončila téměř před třiceti lety...
Saurer náleží k průkopníkům švýcarského strojírenství a společnost dodnes existuje jako součást Oerlikonu, rovněž významné švýcarské strojírny (a zbrojovky). V osmdesátých letech se rozdělila produkce textilních strojů a automobilů, přičemž značky Saurer z Arbonu a konkurenční FBW (Frank Brozincevic z Wetzikonu) se počátkem osmdesátých let po prodeji koncernu Daimler-Benz spojily do nového podniku Nutzfahrzeuggesellschaft Arbon & Wetzikon (NAW). V roce 1983 byla ukončena výroba vozů Saurer pro civilní sektor, autobusy a trolejbusy pokračovaly ještě nějaký rok jako NAW, poslední Saurer vznikl v roce 1987 pro švýcarskou armádu a poslední FBW vyjel o dva roky dříve. Daimler-Benz využil továren v Arbonu a Wetzikonu pro výrobu speciálních modelů Mercedes-Benz, patřily k nim těžké typy 8x8, 12x6 a komunální řada Econic.V roce 2003 byla společnost NAW zrušena; zatímco Saurer Textile, výrobce textilních strojů, se v roce 2006 stal součástí koncernu Oerlikon. Ještě v roce 1977 však Saurer Gruppe tvořilo deset podniků, a to AG Adolph Saurer v Arbonu na výrobu nákladních vozů, vznětových motorů, tkalcovských a vyšívacích strojů; Berna z Oltenu (autobusy, nápravy a metalurgie), Karl Müller AG z Roggwillu (vibrační válce, dumpery, tiskařské stroje), Saurer (Pty.) Ltd. z East Londonu v Jižní Africe atd. (další dvě firmy v Německu, jedna v Rakousku a jedna ve Francii). V roce 1994 byl Saurer uváděn jako výrobce automobilových dílů a textilních strojů.
Není bez zajímavosti, že Saurer stál u zrodu výroby nákladních automobilů také v jiných zemích než jen v rodném Švýcarsku. Vše začalo založením malé slévárny Franze Saurera (1806 – 1882) v St. Georgenu (litinové vázy, rámy postelí, zahradní nábytek). Po předčasné smrti své manželky se Franz v roce 1863 oženil s vdovou po průmyslníkovi z Arbonu, přestěhoval tam svou slévárnu a spojil ji s mechanickou dílnou své druhé ženy, kde se vyráběly tkalcovské stavy. Když Franz zemřel, převzalo jeho sedm synů rodinný podnik, všechny však přežil jen Adolph Saurer (1841 – 1920), jenž vtiskl společnosti svoje jméno. V roce 1888 vznikl první motor Saurer, ležatý jednoválec 1½ HP, o deset let později už výkony dosahovaly 100 HP (licenci koupil i britský Robey of Lincoln). V roce 1893 vyplula první loď s motorem Saurer na Bodensee, následovaly i závodní čluny a v roce 1896 vyjel první automobil Saurer, kombinace kočáru bez koní Carrosserie Koch z Paříže a jednoválcového zážehového motoru se dvěma protiběžnými písty Saurer Arbon 5 HP, které se pak vyvezly ve větším množství na Madagaskar! Některé dostaly malou ložnou plochu, a tak se v roce 1900 zrodil první nákladní Saurer.
Hippolyt Saurer (1878 – 1936), syn Adolpha, byl zdatným inženýrem a zasloužil se o rozvoj automobilové výroby v Arbonu. První byly samozřejmě osobní vozy (od 1904 z výroby v Arbonu, s motorem 22 HP, kuželovou spojkou a řetězovým pohonem); v roce 1906 vyjel větší typ 30 HP, využívající Saurerovy motorové brzdy (přestavením vačky) a pneumatického spouštěče! Po druhé světové válce, kdy už úspěch v oblasti osobních automobilů zaručovala jen velkosériová výroba, se Sauber soustředil na užitková vozidla. V roce 1903 vyjel z Arbonu první nákladní automobil Saurer, čtyřválec kapotové koncepce s otevřenou budkou a užitečnou hmotností 5,0 tuny; o rok později následovaly první autobusy, přičemž si Saurer nechal patentovat zmíněný vzduchový startér a motorovou brzdu. Pětitunu doplnily modely 3; 2½ a 1½ tuny; její čtyřválec místo samostatných válců dostal dva bloky v řadě za sebou. V roce 1907 založil Saurer pobočky ve Francii a Německu; licence prodal do Velké Británie, USA a Rakouska. V roce 1908 s podporou Adolpha Saurera postavil Rudolf Diesel v dílnách curyšské firmy Safir první automobilový dieselmotor, ale pak byly práce z neznámých důvodů přerušeny. V roce 1909 dodal Saurer první hasičské vozy sborům v St. Gallenu a Bruselu.
Nové typy A klasické koncepce vyjely v roce 1917 s novými motory se čtyřmi válci v jednom bloku, podvozky stavebnicové koncepce 2, 3, 4 a 5 t proslavily švýcarskou značku na všech kontinentech. Po smrti otce převzal Hippolyt Saurer vedení podniku, připravil řadu B (poprvé alternativně šestiválce, od 1928 také vznětové motory). V roce 1928 uzavřel licenční dohodu s italskou firmou OM z Brescie, jež vedla mezinárodní spolupráci; o rok později pohltil konkurenční automobilku Berna ze švýcarského Oltenu. Nové hmotnostní předpisy vedly v roce 1934 k uvedení řady C, poprvé se objevila bezkapotová budka a užitečná hmotnost vzrostla až na 11,0 t; ve stejném roce Hippolyt Saurer patentoval vznětový motor System Saurer s přímým vstřikováním paliva a dvojitou vírovou komůrkou v pístu. Po Hippolytově smrti pokračoval ve vývoji jeho blízký spolupracovník Ing. Albert Dubois; v té době už Saurer Lastwagen Imperium zahrnovalo dceřiné společnosti, montážní závody a licenční výrobu v řadě zemí od Belgie po USA. V roce 1938 vyjely první trolejbusy, speciální terénní vojenské vozy a zrodil se první vznětový motor přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem!
Po válce se přeplňování postupně uplatnilo u motorů Saurer Diesel pro nákladní automobily a autobusy; 1946 se představil velkoprostorový autobus s motorem vzadu, kapalinovou spojkou a poloautomatickou převodovkou s předvolbou řazení; 1952 vyjel menší autobus samonosné konstrukce. V roce 1952 se objevily motory přeplňované kompresorem a také se rozšířila nabídka o lehčí typy nákladních vozů Saurer-OM (konstrukce OM/Fiat z Itálie), která přetrvala až do sedmdesátých let. Nová, v pořadí už čtvrtá generace vlastních nákladních vozů Saurer, nesla typové označení D. Vysoká kvalita automobilů a autobusů Saurer byla zárukou trvalého odbytu i po druhé světové válce, ale už především jen na domácím švýcarském trhu. Kapacita výroby v Arbonu byla v roce 1972 zvýšena na 1500 ročně (s vlastními motory!), ke klientům patřila švýcarská armáda, autobusy odebírala především švýcarská města a také švýcarské pošty PTT (v roce 1977 vyhrál Saurer konkurs před FBW). Výfukové turbodmychadlo nahradilo mechanický kompresor, řadový šestiválec typu D2KT z objemu 11 950 cm3 (ø 130 x 150 mm) nabízel 243 kW (330 k)/2200 min‑1 a 1225 N.m/ 1400 min‑1 pro těžkou řadu vozů D 330 F (bezkapotový), resp. N (kapotový), ve třínápravovém nebo čtyřnápravovém provedení.
Některé modely se dodávaly alternativně pod značkou Berna podle přání tradičních klientů. Byla to však už labutí píseň, na počátku osmdesátých let bylo zřejmé, že malí výrobci nemohou přežít. Saurer prodal produkci automobilů tehdejší společnosti Daimler-Benz, a ta ji postupně nahradila typy Mercedes-Benz. Jak vyplývá z výše uvedeného, Saurer vždy jel v čele pokroku, koncem sedmdesátých let se dokonce zkoušelo přeplňování pulsním dmychadlem Comprex (Brown Boveri) pro nákladní vozy D 330 F (motor D4KC a KCL), ale podobně jako u závodních vozů (Ferrari 156 F1), či osobních automobilů (menší série Mazda 626 Comprex) tato revoluční technologie neprorazila. Velmi dobře vybavené vývojové středisko motorů Saurer v Arbonu je nyní součástí koncernu IVECO. American Saurer se vyráběl v letech 1911 – 1918 v Plainfieldu (New Jersey) společností Saurer Motor Truck Co. na základě švýcarské licence, později však po spojení s Mack Brothers dostaly přednost automobily s buldokem ve znaku.
Pozoruhodné je, že Saurer byl také u vzniku nákladních vozů německé značky MAN, když strojírna z Norimberka převzala pobočku Saureru (zal. 1910 v Lindau) a zavedla výrobu několika typů, přičemž smlouva o spolupráci trvala do roku 1932! Od roku 1913 montoval Saurery 3,5 a 2,0 t nizozemský Spyker. V Rakousku se vyráběly Saurery dokonce od roku 1906, do 1937 měla mateřská továrna v podniku svůj podíl, 1959 Steyr-Daimler-Puch převzal většinu akcií a po deseti letech produkci zastavil. Poslední rakouské typy poháněly šestiválce 8,0 l o výkonu 110 kW (150 k)/2400 min‑1 (modely 7 G, 7 GV), resp. 10,0 l ovýkonu 147 kW (200 k)/2400 min‑1 (model 9 GV), užitečná hmotnost byla 8,2 – 9,3 tuny podle provedení.
Na letošní výstavě Rétromobile v Paříži představila nadace Fondation de l’Automobile Marius Berliet renovovaný nákladní vůz Saurer 1 CRD, vyrobený v roce 1936 v bývalé továrně Rochet-Schneider v Lyonu na podvozku dodaném ze závodu Suresnes (původně Darracq-Serpollet), jež se staly základnami Saurer France. Ještě v roce 1955 se ve Francii vyrobilo 528 automobilů Saurer, v roce 1957 filiálku založenou už 1908 převzal UNIC, později jeden ze zakládajících členů sdružení IVECO. Vystavený typ 1 CRD je čtyřválec 4500 cm3 (ø 105 x 130 mm) s užitečnou hmotností 3,0 t a největší rychlostí 50 km/h. Staré nákladní vozy Saurer jezdily v Československu ještě v šedesátých letech, jako školák jsem jeden sledoval, když přivážel zásoby do dětské ozdravovny v Harrachově.
Převzato z časopisu