Náš test
Volkswagen Taigo 1.5 TSI DSG R-line – Polo-kombi
Lukáš Dittrich 30.05.2022 06:16
Rodina evropských crossoverů značky Volkswagen dostala minulý rok nového člena. Jmenuje se Taigo, cenou se zařadil těsně pod T-Cross a fakticky plní roli prostornější alternativy k typu Polo.
Automobilka Volkswagen minulý rok přidala do už tak velmi bohaté nabídky klasických crossoverů vybavených spalovacím motorem dalšího člena. K typům Touareg, Tiguan, T-Roc a T-Cross přibylo stylově laděné Taigo. Tento vůz se už v roce 2020 představil na jihoamerickém trhu, kde dostal jméno Nivus. Ačkoliv oba zmíněné crossovery vypadají téměř identicky, existuje mezi nimi několik důležitých rozdílů, a jedním z nich je místo výroby. Zatímco Nivus vzniká v Brazílii, produkce evropského Taiga je umístěna do španělské Pamplony.
Volkswagen Taigo využívá jako svůj základ platformu MQB A0 (stejně jako brazilský Nivus). Fakticky tak jde o přímého sourozence typů Polo a T-Cross, ale také třeba nové Fabie. Novinka na první pohled zaujme v dnešní době populární karoserií kombinující prvky SUV a kupé, ale najdou se i pádnější argumenty, proč o Taigu uvažovat. Malá kombi vycházející právě z kompaktních hatchbacků se stala minulostí a jak známo, ani Fabia se ve své aktuální generaci karoserie kombi nedočká. Přesně na pozici praktičtější alternativy k malým hatchbackům automobily, jako je Taigo, míří.
Lze namítnout, že Volkswagen už jeden podobný vůz má. T-Cross se svými zadními posuvnými sedadly ale sází spíše na variabilitu a důrazněji se hlásí ke kategorii SUV. Tabulkově sice slibuje objem zavazadlového prostoru až 455 litrů, jenže to platí pro situaci, kdy jsou sedadla zcela vpředu, a tudíž nejsou pro vzadu sedící osoby příliš využitelná. V případě sedadel odsunutých vzad činí objem prostoru pro zavazadla 385 litrů. Taigo posuvná zadní sedadla nemá a díky celkově delší karoserii disponuje objemem 440 litrů. Jinak řečeno, tento crossover má ambice častěji převážet i ve druhé řadě cestující a k tomu přidává dostatečně objemný prostor pro zavazadla.
Pokud jde o faktické rozměry, pak je Taigo oproti typu Polo o 22 cm delší a o 9 cm vyšší. Ostatní rozměry se liší v řádu milimetrů. Ve srovnání s typem T-Cross je Taigo delší o 16 cm a nižší o 7 cm. Pro zajímavost, mladoboleslavský Kamiq je sice o 3 cm kratší, ale jinak jde o celkově větší automobil, přesahující Taigo na šířku a na výšku o 4 cm a s rozvorem náprav delším o 10 cm. A je také cenově přece jen zajímavější, protože Škoda nabízí všechny motorizace s výjimkou verze na CNG ke všem výbavám. Kamiq s motorem 1.5 TSI a převodovkou DSG tak lze koupit se základní výbavou za 527 900 Kč, zatímco v kombinaci s typem Taigo je tento motor dostupný ve výbavách Style a R-Line. Tudíž za něj zaplatíte 668 900, respektive 692 900 Kč.
Základní cena 515 900 Kč za zážehový tříválec 1.0 TSI o výkonu 70 kW (95 k) dělá z této novinky nejlevnější crossover v nabídce značky Volkswagen, přestože základní T-Cross vybavený stejnou motorizací a stejnou výbavou stojí pouze o šest tisíc více. Testovaný exemplář opatřený výbavou R-Line a několika příplatky naopak představuje absolutní vrchol výbavy s celkovou cenovkou atakující 800 tisíc korun.
Designem Taigo určitě zaujme, zejména ve zkoušené specifikaci kombinující červenou barvu karoserie, příplatkové osmnáctipalcové disky (+8200 Kč) a prvky karoserie související se sportovně střiženou výbavou R-Line. Jde především o sportovní přední nárazník s leskle černými prvky a zadní nárazník vybavený leskle černým „difuzorem“ a chromovými rámečky imitujícími koncovky výfuku. Velkou parádu při jízdě za tmy udělá také svítící lišta spojující přední světlomety, čímž vytváří efektní světelný podpis. Tento detail se ale týká pouze adaptivních diodových světlometů dodávaných v rámci sériové výbavy pro úrovně Style a R-Line. K výbavě Life se za ně připlácí 28 500 Kč. Jde o příplatek, jenž se určitě vyplatí.
Interiér už žádná velká překvapení nepřináší, protože plně následuje dobře známý Volkswagen Polo. Každá výbava připravená pro typ Taigo má digitální přístrojový štít, součástí standardu je ale jeho menší varianta s osmipalcovými displejem. Větší verze (Digital Cockpit Pro, 10,25“) je vždy k dostání za příplatek 8200 Kč. Stejně tak uprostřed palubní desky vždy najdete dotykový displej, přičemž základní provedení infotainmentu má obrazovku o úhlopříčce 8“. Připlácet můžete za vestavěnou navigaci, alternativně za lepší infotainment Discover Pro s 9,2palcovým dotykovým displejem, což byl i náš případ. S výbavou R-Line pak souvisí také výrazněji tvarovaná a velice příjemná sedadla.
Ačkoliv je Volkswagen Taigo velmi kompaktní crossover, interiér rozhodně malý není. V kontextu koncernových příbuzných potěší především vnitřní šířka. V úrovni loktů vpředu jsme naměřili 148 cm, vzadu to bylo 144 cm. Škoda Kamiq je horší o 2 cm vpředu, respektive o jeden vzadu. Rozdíl ve srovnání se Seatem Arona činí tři centimetry ve prospěch Taiga. V našich záznamech bohužel nefiguruje ani typ Polo, ani T-Cross, takže s nimi porovnávat nemůžeme. Jistý obrázek ale dává srovnání s novou Fabií. Ta je uvnitř užší o čtyři centimetry vpředu a o dva vzadu. Prostorem pro hlavu vpředu se Taigo nijak nevymyká, hodnota 94 cm naměřená od sedáku po strop ve druhé řadě ale ukazuje, že zde Taigo platí daň za kombinaci vyššího posazu a efektně tvarované střechy. Nová Fabia nabídne o 2 cm, Arona dokonce o 10 cm více.
Prostor pro zavazadla je v rámci nejbližších příbuzných jedním z hlavních trumfů Volkswagenu Taigo. Základní objem 440 litrů překonává Aronu (400 l), Fabii (380 l) i Škodu Kamiq (400 l). Stylový crossover získává litry určené pro odkládání zavazadel především délkou ložné plochy (85 cm) a šířkou mezi podběhy (101 cm). Třeba zmíněný Seat je na tom co do šířky zavazadlového prostoru v nejužším místě naprosto stejně, ale disponuje ložnou plochou kratší o 14 cm. Díky výklopné celé zadní stěně ve stylu liftbacků je navíc prostor pro zavazadla také dobře přístupný. V rámci standardní výbavy všech nabízených úrovní dostanete rovněž variabilní dno umožňující po sklopení zadních opěradel vytvořit téměř ideálně rovnou ložnou plochu dlouhou 1,4 m.
Nabídka motorizací pro Volkswagen Taigo je naprosto klasická. Základ tvoří tříválcové agregáty 1.0 TSI Evo o výkonu 70 a 81 kW (95 a 110 k), nejsilnější možností je testovaný čtyřválec 1.5 TSI řady EA211. Stejně jako například u typu Fabia je vrcholná motorizace i zde vždy spojená s převodovkou DSG, a přestože se to podle chybějící zkratky ACT v označení nezdá, motor je stále vybaven systémem deaktivace poloviny válců. V jízdním režimu Eco pak pomáhá snižovat spotřebu i převodovka, jež při ustálené jízdě vyřazuje na neutrál. Kromě zmíněného režimu lze sáhnout ještě po možnostech Normal, Sport a Individual.
Čtyřválcový motor disponující parametry 110 kW (150 k) a 250 N.m dělá z VW Taigo velice svižný automobil, což dokládá i výrobcem oficiálně udávaný čas 8,3 s potřebný pro sprint z nuly na 100 km/h. Přesně této hodnoty jsme při našem měření dosáhli i my, a to dokonce na zimních pneumatikách. Tato motorizace navíc ani nemá příliš velké problémy s rychlostmi blížícími se hranici 200 km/h. Zároveň je velmi kultivovaná a při běžné jízdě tichá.
Test spotřeby na naší trase dlouhé přibližně 144 km jsme absolvovali v režimu Normal. Jízdu jsme dokončili s rychlostním průměrem 88 km/h a naměřeným výsledkem 5,8 l/100 km podle dotankování. Jde o lehce nadprůměrný výsledek odpovídající hodnotě, jakou jsme zjistili například v roce 2019 při testu Škody Fabia Combi 1.0 TSI (81 kW). Mild hybridní ústrojí 1.5 eTSI ale dokáže být přece jen efektivnější. Není to tak dávno, co stejnou trasu absolvoval nový Volkswagen Golf Variant 1.5 eTSI DSG s výsledkem lepším o 0,4 l/100 km. Hodnotu 5,4 l/100 km pak vykázal také Hyundai Bayon osazený mild hybridním tříválcem 1.0 T-GDI.
Jízdní vlastnosti potvrzují vysoký standard, společný v podstatě pro všechny automobily postavené na platformě MQB A0. Taigo je v zatáčkách velmi jisté, téměř se nenaklání, a i při opravdu dynamické jízdě se chová jako dospělý hatchback. Otázkou je ale nákup osmnáctipalcových disků. Příplatek není nijak velký a vůz na největších dostupných kolech vypadá vskutku dobře, jenže komfort trochu trpí. Nejde o žádnou tragédii, nicméně posádka dobře ví o každé sebemenší nerovnosti.
K celkově dospělému jízdnímu projevu napomáhá také armáda asistenčních systémů. Taigo může mít v podstatě všechno včetně asistovaného řízení schopného v kombinaci s automaticky řadící převodovkou zcela zastavit a znovu se rozjet a k dispozici je i prediktivní tempomat. Právě ten nás ale během testovacího týdne jednou „vypekl“, když vůz na dálnici v rychlosti 130 km/h špatně identifikoval blížící se zatáčku a automaticky začal brzdit na 65 km/h.
Volkswagen Taigo by pro někoho mohl být jen zbytečnou alternativou k malému crossoveru T-Cross, ale když se na tento vůz podíváte blíže, zjistíte, že smysl dává a rozhodně má velký potenciál k tomu, aby zákazníky zaujal. Za příplatek zhruba 40 až 80 tisíc oproti typu Polo (podle výbavy) dostane zákazník o něco prostornější interiér a objemnější prostor pro zavazadla. Taigo je sice všeobecně označováno za crossover, fakticky to ale nakonec je poloviční kombi.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec EA211 Evo, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; variabilní časování ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, EU6d; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9 mm), 10,5:1, 110 kW (150 k)/5000–6000 min-1 a 250 N.m/1500–3500 min-1.
Převodné ústrojí
Sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu kotoučové; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Continental WinterContact TS 850P, 215/45 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2554 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1523/1508 mm; d/š/v 4271/1757/1515 mm; objem zavazadlového prostoru 440/1222 l; objem palivové nádrže 40 l; hmotnost pohotovostní/celková 1304/1750 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 1200/650 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 212 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 8,3 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,1 l/100 km; emise CO2 116–117 g/km.
Cena od 668 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 212 km/h
na jed. stupně při 6500 min-1 ... I./II./III./IV. ... 43/76/118/170 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 3,9
0 až 80 km/h ... 6,1
0 až 100 km/h ... 8,3
0 až 120 km/h ... 11,6
0 až 140 km/h ... 15,3
0 až 160 km/h ... 20,6
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 28,93 s (181,2 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 4,0/5,5/8,1 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 6,3/8,2/11,1 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 88,1 km/h naměřená/palubní počítač ... 5,7/5,6 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,7 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,8 ... 77,5 ... 98,2 ... 117,8 ... 138,1 ... 157,2
chyba (%) ... 3,7 ... 3,1 ... 1,8 ... 1,8 ... 1,4 ... 1,8
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,8
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1482/1436 mm
Šířka ve výši ramen ... 1394/1330 mm
Výška nad sedákem ... 939 až 1022/943 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 70 až 320 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 851/1418 mm
Šířka (min./max.) ... 1012/1230 mm
Výška (min./max.) ... 444/543 mm
Výška nakládací hrany ... 762 mm
Výška otevřeného víka ... 1902 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)