Náš test
Volkswagen Polo 1.2 TSI – Malý šampion
Otakar Gregora 23.12.2014 08:42
V příštím roce to bude čtyřicet let, co se v nabídce Volkswagenu objevil malý hatchback Polo, který dospěl už k páté generaci...
Procházel postupným vývojem, měnil druh karoserie, ale v roce 2009 dosáhl páté generace, oceněné prestižním titulem Vůz roku 2010. Po dalších čtyřech letech byl výrazně modernizován do současné podoby (viz AR 9/’14). Z palety alternativních vylepšených typů jsme otestovali pětidveřový s motorem 1.2 TSI a nejlepší nabízenou výbavou. Volkswagen Polo modernizované páté generace se na první pohled příliš nezměnil, mírné retuše designu přídě i zádě a nová kola jej vizuálně přiblížily většímu typu Golf, s nímž má ostatně leccos společného v konstrukci poháněcích soustav a podvozku. Nadále si zachovává střízlivě elegantní tvary dvouprostorové karoserie hatchback, jejíž interiér je dobře přístupný široce se otevírajícími dveřmi (o 70°) a výklopnou zadní stěnou.
Ačkoli Polo patří do nižší třídy, nabízí v necelé čtyři metry dlouhé karoserii překvapivě dost místa cestujícím i zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1430/1370 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 930 až 1020 milimetrů, v obdobných místech zadních sedadel 1390/1300 mm, respektive 920 mm. Nejsou-li přední sedadla posunuta zcela vzad, mají zadní cestující dost místa i pro nohy. Nejmenší mezera mezi předními opěradly a zadními sedáky je sice jen 110 mm, po nastavení předních sedadel do střední polohy se však zvětší na uspokojivých 230 milimetrů. Objem zavazadlového prostoru je přiměřený velikosti vozu. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 625 mm, široký 900 mm a pod výklopným odnímatelným krytem vysoký 370 mm. Podle potřeby jej však lze zvětšit přesunutím podlahy asi o 150 mm do nižší polohy, anebo sklopením dělených zadních sedáků a opěradel zvětšit ložnou délku na 1230 milimetrů.
Ergonomicky dobře řešený a uspořádaný interiér nabízí cestujícím dostatek místa a pohodlí, na němž se podílí i bohatá výbava dvou úrovní Comfortline a Highline, v níž najdeme i prvky dosud vyhrazené vozům vyšších tříd. Obě úrovně mají standardně mj. dálkově ovládané centrální zamykání, šest airbagů včetně okenních, úchyty Isofix na zadních sedadlech, elektrické ovládání skel dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, palubní počítač, klimatizaci s chlazenou schránkou v přístrojové desce, palubní počítač, audiosoustavu s barevným dotykovým displejem a šesti reproduktory, osvětlení zavazadlového prostoru aj. Výbava Highline, kterou měl i testovaný vůz, má navíc automatickou klimatizaci Climatronic, mlhové světlomety, systém sledování únavy řidiče, multifunkční volant s ovládacími tlačítky palubního počítače, audiosoustavy a telefonu, mlhové světlomety, odkládací zásuvky pod předními sedadly, či kola z hliníkové slitiny. V pestré nabídce mimořádné výbavy za příplatky najdeme např. panoramatické střešní okno, tempomat, Parkpilot se signalizací odstupu před i za vozidlem, sportovní sedadla, navigační soustavu, vyhřívání předních sedadel a trysek ostřikovačů, čalounění imitací kůže, náhradní kolo místo sady na opravy pneumatik a další.
Všechny detaily, vesměs z kvalitních materiálů, jsou pečlivě dílensky zpracovány. Mnoho výsledků modernizace je skryto pod karoserií. Z hlavních skupin podvozku to jsou zejména poháněcí soustavy, převážně s novými motory, alternativně dvěma zážehovými a jedním vznětovým, vesměs vyhovujícími emisní normě EU6. V testovaném voze jsme vyzkoušeli méně výkonnou verzi přeplňovaného zážehového čtyřválce 1.2 TSI s přímým vstřikováním paliva. Má klidný, kultivovaný běh, příznivý průběh točivého momentu v širokém rozpětí nižších a středních otáček, je dostatečně úsporný a ekologický. Vrozená akustika jeho celohliníkové konstrukce proniká navenek jen nevýrazně v oblasti nižších otáček a při větším zatížení. S charakteristikou motoru je dobře sladěna pětistupňová převodovka s nejvyšším stupněm jako úsporným rychloběhem, s nímž vůz dosahuje deklarované největší rychlosti již při 4400 min‑1. Konstrukce hlavních skupin podvozku, nezávislého zavěšení všech kol, jejich odpružení, brzdové soustavy a řízení, vychází z nejrozšířenějšího schématu malých vozů, optimálně vyhovujícího požadavkům na dobré jízdní vlastnosti, komfort a malé výrobní náklady.
Podrobnosti jsou v připojeném přehledu základních technických údajů. Při modernizaci byla věnována velká pozornost bezpečnosti, a tak má nové Polo řadu vyspělých asistenčních soustav, z nichž některé nejsou zatím u malých vozů obvyklé. Zvyšují aktivní bezpečnost a napomáhají řidiči v ovládání vozu zejména v kritických jízdních situacích. Kromě ABS s brzdovým asistentem to jsou stabilizační a protiprokluzový systém, působící na motor i brzdovou soustavu, asistent pro rozjezd do kopce a elektrický posilovač řízení. Novinkou je funkce Front Assist, rozpoznávající překážky před vozidlem a upozorňující na ně řidiče při současném zvyšování tlaku v brzdové soustavě pro zrychlení účinku. Nereaguje-li včas řidič brzděním, aktivuje se při rychlostech do 30 km/h režim samočinného nouzového brzdění City Emergency Braking.
Nový Volkswagen Polo jsme zkoušeli v běžném provozu, v němž prokázal vesměs dobré jízdní vlastnosti. Lehkou nedotáčivost, charakteristickou pro vozy s předním pohonem, lze v celém rozsahu zatížení až do dosti vysoké kritické rychlosti celkem snadno korigovat řízením, akcelerátorem a případně i citlivým přibrzděním, nevelké je při tom boční naklánění. Právě v těchto situacích je zřejmá činnost asistenčních systémů. Díky relativně dlouhému rozvoru je vůz směrově stabilní a ani rychlé změny směru nevyvolávají vzrůstající kymácení či jiné nežádoucí pohyby karoserie. O dobré aerodynamice svědčí nejen nízká hladina aerodynamického hluku, ale i nevýrazná citlivost na boční vítr. Vůz se dobře ovládá přesným řízením s vhodně stanoveným převodem a charakteristikou posilovače. Hmotnost automobilu i jeho dynamiku spolehlivě zvládá neslábnoucí účinnost brzdové soustavy, a to i u testovaného vozu s bubnovými brzdami vzadu. Součástí jízdních zkoušek bylo obvyklé měření dynamických vlastností a spotřeby paliva, jehož vesměs uspokojivé výsledky odpovídají s malými odchylkami údajům výrobce. Volkswagen Polo se nabízí v několika typech a ve dvou úrovních výbavy; v době testu za 294 900 až 402 900 Kč, přičemž popsaný 1.2 TSI s výbavou Highline stojí 342 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec 1.2 TSI, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; 1197 cm3 (ø 71,0 x 75,6 mm), 10,5:1; 66 kW (90 k)/4800 min‑1 a 160 N.m/1400 až 4000 min‑1; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva řízné elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; akumulátor 12 V – 69 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka (3,77 – 1,96 – 1,28 – 0,93 – 0,74 – Z 3,18); stálý převod 3,63.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové, vpředu kotoučové ø 256 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové, ABS/BA; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, volant ø 370 mm, 2,5 otáčky mezi krajními rejdy; kola 6J x 15 z hliníkové slitiny; pneumatiky Bridgestone Ecopia EP 150, 185/60 R 15; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
KAROSERIE – ocelová samonosná; čtyřdveřový dvouprostorový pětimístný sedan s výklopnou zadní stěnou (hatchback) a variabilním zavazadlovým prostorem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2470 mm, rozchod kol 1463/1456 mm; d/š/v 3972/1682/1453 mm; světlá výška (zatížený) 143 mm; objem zavazadlového prostoru 280/952 l; objem palivové nádrže 45 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 184 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,8 s; spotřeba paliva EU 6,0/4,0/4,7 l/100 km; emise CO2 107 g/km; vnější stopový průměr zatáčení 10,6 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)