Náš test
Subaru Impreza 2.0i Sport – Lepší, než se zdá
Lukáš Dittrich 25.05.2018 05:49
Subaru Impreza je automobil, který vás možná svými tabulkovými údaji nenadchne. Na první pohled neoslní, ale v praxi je překvapivě dobrý.
Jméno Impreza má v historii automobilky Subaru speciální zvuk, a nakonec i na českém trhu představuje pojem. Jde o typ s dlouhou historií a zřejmě proto se právě Impreza většině veřejnosti vybaví jako první poté, co zmíníte značku Subaru. První generace se začala vyrábět v roce 1992 a z výrobních linek dosud sjelo více než 3,5 milionu exemplářů. Na evropské trhy jich zamířilo 250 tisíc. Shodou různých okolností ale tohle slavné jméno v české nabídce donedávna chybělo. Příchod nejnovější páté generace ovšem přinesl změnu, takže si můžete novou Imprezu opět pořídit také u nás. Jde o dobrou zprávu, protože nejnovější vydání tohoto typu se vážně povedlo. Impreza páté generace se v evropském provedení poprvé ukázala minulý rok začátkem července, oficiální výstavní premiéra proběhla na autosalonu ve Frankfurtu a na český trh byl vůz uveden koncem listopadu. Podrobné představení jsme vám nabídli už na podzim (viz AR 10/’17).
Jako základ posloužila zcela nová modulární platforma. Tu Subaru připravovalo dlouhých sedm let a kromě radikálního zvýšení tuhosti (+70 % v krutu) přinesla také možnost využít jeden technický základ pro všechny typy Subaru bez ohledu na zařazení do konkrétní kategorie nebo použitý druh pohonu. Těžiště mezigeneračně kleslo o pět milimetrů, snížily se boční náklony karoserie a narostla většina základních rozměrů. Na délku se Impreza protáhla o 45 mm, na šířku nabízí o 35 mm více a rozvor náprav byl prodloužen o 25 mm. Výška naopak klesla o 10 mm. Na českém trhu je možné vybírat ze dvou atmosféricky plněných zážehových motorů, kdy šestnáctistovka disponuje výkonem 84 kW (114 k) a v případě dvoulitru dostanete 115 kW (156 k). Bez ohledu na zvolený motor je každá Impreza vybavená bezestupňovou převodovkou Lineartronic a symetrickým pohonem všech kol s mezinápravovou spojkou. My jsme testovali vrcholnou variantu 2.0i EyeSight Sport. Pátá generace je designově zdařilá. Automobilka navázala na Levorg a přidala ještě více dynamického charakteru. V praxi vůz působí trochu jako prodloužený hatchback, respektive krátké kombi (vzpomínáte na první generaci?). Impreza dostala nízkou karoserii a v kombinaci s testovanými osmnáctipalcovými koly, které jsou standardem pro výbavu Sport, vypadá vyloženě sportovně.
Modely Subaru ale nikdy nebyly věcí prvoplánové krásy, jež se rychle okouká, což platí také o interiéru. V dnešní době, kdy se už i hatchbacky nižší střední třídy předhánějí v tom, kdo nabídne více displejů a který z nich bude větší, bychom snad mohli označit jednoduchou palubní desku Imprezy s větším počtem tradičních tlačítek a obrazovkou multimediálního systému o velikosti maximálně 8“ snad i jako zastaralou. Jenže automobily nejsou mobilní telefony a naštěstí ještě existují automobilky, které si dobře tuto skutečnost uvědomují. Subaru je jednou z nich. Prvoplánová hra na efekt ustoupila ve prospěch logiky a praktické stránky věci. Ergonomie je vynikající. Během chvilky zjistíte, kde jednotlivé ovladače jsou, a následně už můžete většinu funkcí ovládat téměř poslepu. Snad jedinou záležitostí vyžadující trochu zvyku je rozmístění jednotlivých informací na trojici monitorů. Zkrátka bude chvíli trvat, než si zapamatujete, co nabízí displej na přístrojovém štítu, co ten uprostřed palubní desky a co ukazuje třetí malý displej umístěný na palubní desce. Pokud jde o zpracování a použité materiály, vše je v naprostém pořádku. Další přímo vynikající vlastností typu Impreza (respektive značky Subaru obecně) je snaha nabídnout řidiči co nejlepší pozici za volantem a co nejlepší výhled. V tomto směru automobilka využívá také výhod plynoucích z koncepce plochého motoru. Ten logicky přináší relativně nízkou kapotu. I proto je také z Imprezy výborně vidět do všech směrů, řidič se cítí za volantem příjemně, a především ho nikde nic neruší, což přispívá k bezpečnosti více než nekonečný zástup všemožných asistenčních systémů.
Nárůst vnějších rozměrů a prodloužený rozvor by měly přinést více prostoru v interiéru. A ano, typ Impreza páté generace na poměry hatchbacků nižší střední třídy prostorný skutečně je. V úrovni loktů jsme naměřili 1540 mm vpředu a 1482 mm vzadu. Pro srovnání, třeba Seat Leon coby typický zástupce tohoto segmentu je vpředu užší o podstatných 60 mm a vzadu činí rozdíl přibližně 10 milimetrů ve prospěch Imprezy. Důkazem nadprůměrné vnitřní šířky je ostatně i detail v podobě dvou držáků nápojů umístěných vedle sebe, nikoliv za sebou, jak je obvyklé. Leon ovšem nabídne o 30 milimetrů více místa pro hlavu vpředu, vzadu jsou na tom oba zmíněné typy zhruba stejně. Nové Subaru zaujme rovněž podélným prostorem vzadu, kde je mezi zadním sedákem a předním opěradlem minimálně 163 mm. U Leonu je minimum o 50 milimetrů menší, nový Hyundai i30 nabídne vzadu minimum dokonce jen 80 mm a také třeba takový Peugeot 308 je o 40 mm „horší“ než Impreza. Zajímavostí je pak možnost otevřít zadní dveře v úhlu téměř 90°, což zlepšuje přístup ke druhé řadě sedadel. Ani zavazadlový prostor nelze označit za malý. V základním uspořádání disponuje objemem 385 litrů, přičemž získává především svojí šířkou. I v nejužším místě máte k dispozici 1008 mm, maximální šířka činí 1337 mm a na délku jsme naměřili 779 mm. Pravdou ale je, že několikrát zmíněný Leon disponuje objemnějším prostorem pro zavazadla, když Imprezu předčí o 30 mm do šířky a o plných 200 mm v délce. Subaru zkrátka upřednostnilo podélný prostor ve druhé řadě sedadel před délkou zavazadlového prostoru. Jak už bylo řečeno, nabídka motorů není nikterak bohatá, což se bezesporu stane jednou z příčin, proč nová Impreza nebude na českých silnicích příliš často vídaným automobilem. Vznětový agregát obecně u Subaru skončil, přeplňovanou jednotku u Imprezy nenajdete. Testovaný dvoulitr tak představuje to nejsilnější, co si můžete v kombinaci s tímto typem pořídit. Parametry 115 kW (156 k) a 196 Nm vystačí podle oficiálních údajů ke zrychlení z nuly na 100 km/h za 9,8 s, nejvyšší rychlost je 205 km/h. Opět, jako už po několikáté, na první pohled tato čísla v dnešní době nezaujmou, nicméně v praxi je dynamika zcela dostatečná. I naše měření potvrdila, že dvoulitrová Impreza rozhodně není pomalá. V průměru dvou nejlepších pokusů (jeden v každém směru) jsme naměřili dokonce lepší než udávané zrychlení (9,7 s).
Během měření nás ovšem zaujalo chování převodovky. Ta by oficiálně měla při výraznějším sešlápnutí plynu řadit přednastavené stupně, s pedálem na podlaze ale neřadila a pouze plynule měnila převodový poměr, což je vlastně rychlejší, protože se neztrácí čas změnou fixovaných poloh variátoru. Zda to je záměr, nebo zda šlo o nějakou anomálii, to se nám ale zjistit nepodařilo. Každopádně bychom čas těsně nad 9,7 s subjektivně netipovali, při reálné jízdě totiž působí Impreza jako pomalejší. Důvody takového chování jsou dva. Atmosféricky plněný motor zkrátka potřebuje otáčky. Než se dvoulitrový čtyřválec sesbírá, chvíli to trvá, od čtyř do šesti tisíc otáček má ale elánu až dost, jenže dnešní zákazníci jsou zvyklí na turbomotory, kdy prostě šlápnou na plyn a po chvíli zaváhání se dočkají pocitově zajímavého zátahu už při podstatně nižších otáčkách, přestože fakticky jde o podobně rychlé vozy jako Impreza. Druhou příčinou je převodovka. Když Lineartronic neřadí, ale plynule mění převod, vypadá vše až příliš samozřejmě. Dojem vylepší buď výraznější přidání plynu, kdy automat přejde k řazení předvolených stupňů a tváří se jako samočinná převodovka, nebo je možné využít řadicích páček pod volantem pro manuální řazení. Jako celek je ale pohonné ústrojí sympatické, jen se zkrátka liší od v Evropě běžněji dodávané kombinace přeplňovaného motoru a dvouspojkové převodovky. Při klidné jízdě, a upřímně, ta je stejně v naprosté většině případů využívána běžnými řidiči nejvíce, oceníte plynulost, kultivovanost i velmi tichý běh.
Pokud však chcete jezdit rychleji, pak se stačí trochu přizpůsobit. Příjemným bonusem atmosféricky plněného boxeru je spotřeba. Říkáte si: dvoulitr, automaticky řadící převodovka, pohon všech kol (nakonec i značka Subaru...), tady bude spotřeba určitě velmi vysoká. Omyl. Na naší testovací trase dlouhé 132,8 km byl po dotankování průměr 6,2 l/100 km při průměrné rychlosti 90,4 km/h. Přirozeně, pokud budete spěchat, spotřeba vystoupá na 10 l/100 km, ale s takovou spotřebou byl schopen na dálnicích jezdit třeba i tříválcový Citroën C3 Aircross (viz AR 4/’18). Asi vůbec nejsilnější stránkou nové Imprezy jsou jízdní vlastnosti. Vysoké rychlosti tento typ vůbec nerozhodí, v zatáčkách není po nedotáčivosti ani památky (i díky systému distribuce točivého momentu za pomoci brzd), řízení je přesné a o výborné pozici za volantem už řeč byla. Impreza je čitelná a řidič velice přesně vnímá pohyby karoserie. Na každém metru doslova cítíte, že by si tento podvozek rozhodně věděl rady i s podstatně výkonnějším motorem. Tyto dovednosti ale nejsou vykoupené horším komfortem. Dokonce i na testovaných osmnáctipalcových kolech je Impreza na nerovnostech pohodlná. Jen trochu zamrzí absence možnosti zcela deaktivovat stabilizační systém. Pravda, v „polovypnutém“ režimu si lze na sněhu užít docela hodně zábavy, na druhou stranu si ale pořád potenciál podvozku užijete jen z menší části. Třeba taková Škoda vám také nedovolí stabilizaci úplně vypnout, ale její režim ESC Sport je daleko benevolentnější. Dvoulitrová Impreza na českém trhu stojí minimálně 680 000 Kč. Na první pohled to opět není nic lákavého, jenže je potřeba uvědomit si, že se bavíme o voze s „automatickou“ převodovkou a pohonem všech kol. Pravda, konkurence například v podobě VW Golf nabídne podobně výkonný motor s převodovkou DSG levněji, ale bez pohonu všech kol. A navíc výbava Imprezy rozhodně není chudá. Za oněch 680 tisíc získáte samočinnou dvouzónovou klimatizaci, natáčecí Bi-LED světlomety, parkovací kameru nebo i adaptivní tempomat, protože systém EyeSight (jeho hlavní činností je přednárazové brzdění) je standardem pro úplně všechny výbavy. Testovaná výbava Sport už je naprosto kompletní, kdy se můžete spolehnout třeba také na sledování mrtvých úhlů zrcátek, automatické přepínání dálkových světel nebo bezklíčkové zamykání a startování. Nové Subaru Impreza je povedený automobil, nabízející především výborné praktické dovednosti. Je prostorné, dobře se řídí a má vynikající podvozek a slušnou výbavu. Je trochu jiné než běžné hatchbacky evropské produkce, ale přesto (nebo právě proto?) určitě stojí za pozornost.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený, atmosféricky plněný zážehový čtyřválec s protiběžnými písty uložený vpředu podélně; DOHC 4V, proměnné časování ventilů; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6; 1995 cm3 (ø 84,0 x 90,0), 12,5:1, 115 kW (156 k)/6000 min-1 a 196 N.m/4000 min-1. Bezestupňová převodovka CVT (Lineartronic) s kapalinovým měničem momentu (3,600 až 0,512 – Z 3,687), stálý převod 3,700. Pohon všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou u převodovky.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu i vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením; ABS/EBD/EBA, VDC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,6 m; kola 7J x 18; pneumatiky Goodyear UltraGrip, 225/40 R 18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol 1540/1545 mm; d/š/v 4460/1775/1480 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 385 až 1310 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1377/1920 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 650/1200 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 205 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,8 s; spotřeba paliva NEDC 8,9/6,0/7,0 l/100 km; emise CO2 159 g/km.
CENA 790 000 Kč (2.0i Sport)
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)